Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Muž z Prahy věřil, že komunikuje s americkou celebritou, přišel o více než 200 000 korun
Herečka Scarlett Johanssonová. Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Muž z Prahy věřil, že komunikuje s americkou celebritou, přišel o více než 200 000 korun

Muž z Prahy letos při dvou internetových podvodech přišel o víc než 200 000 korun, peníze si navíc půjčil. O větší část peněz ho připravil podvodník, který ho kontaktoval a představil se jako americká herečka Scarlett Johanssonová, zhruba 10 000 korun muž ztratil při údajném výhodném investování do kryptoměn. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou zveřejnil mluvčí Jan Rybanský.

Počátkem května kontaktovala děvětačtyřicetiletého muže z Prahy přes aplikaci WhatsApp žena, která se představila jako známá americká herečka Scarlett Johansson s tím, že pokud si koupí její fanouškovskou kartu za dva a půl tisíce dolarů, bude na oplátku každý měsíc dostávat pět tisíc dolarů.

„Poškozený uvěřil, peníze si půjčil a poslal na daný účet. S herečkou dál komunikovali a po nějaké době mu skutečně objednaná karta přišla, společně s kartou kreditní od nejmenované banky. Muž zjistil, že na kreditce je necelých pět milionů dolarů, a tak se pokusil opakovaně převést dvacet tisíc dolarů na svůj účet. Peníze mu však nedorazily,“ popsal Rybanský.

Muž nepochodil ani v případě snahy uhradit kreditní kartou své nákupy. Nejmenovaná banka mu tuto kartu zablokovala a poškozený byl tak nucen poslat tisíc dolarů právnímu zástupci herečky, aby mu byl účet odblokován.

„Tato situace se několikrát opakovala, a ačkoli muž platit kartou nemohl, a peníze na účet nechodily, opakovaně posílal tisíce dolarů na její odblokování prostřednictvím BITCOINMATu. Poškozený uvedl, že to mohlo být tak za částku tak sto padesáti tisíc korun,“ sdělil mluvčí.

Komunikace s herečkou trvala do polovina srpna a společně se domluvili, že za ní poškozený přiletí do New Yorku. Za tímto účelem si zakoupil letenky, ale obratem mu bylo sděleno, ať nikam nelétá, že zástupce herečky si to nepřeje. Zoufalému fanouškovi tak nezbývalo nic jiného, než letenky stornovat, čímž přišel o více než deset tisíc korun a neodletěl.

V polovině září si muž v aplikaci TELEGRAM na internetu všiml inzerátu, který nabízel výhodné krypto investování se ziskem necelého půl milionu korun a vkladem patnácti stokorun. Za tímto účelem kontaktoval inzerenta, který mu poradil, aby si do svého mobilu stáhnul potřebnou aplikaci TRUST WALLET, a jejím prostřednictvím pak poslal zmiňovaných patnáct set korun. Po provedené transakci ho inzerent kontaktoval s tím, že pokud chce zmiňovaný půl milion vybrat, musí ještě uhradit několik poplatků souvisejících s převodem.

Poškozený tímto způsobem poslal necelých deset tisíc korun. To však inzerentovi nestačilo a chtěl po poškozeném zaplatit další poplatky. Muž však další finance již neměl, a proto kontaktoval svou banku, zdali se nestal obětí podvodu, což mu pracovníci banky potvrdili.

„S touto zkušeností pak odešel oba dva případy nahlásit na policii. Průběhu výslechu uvedl, že netušil, že by se v obou případech mohlo jednat o podvodné jednání a vše vnímal velmi věrohodně. Bohužel se svým jednáním dostal do finančních dluhů,“ popsal Rybanský.

Oba případy jsou podle něj v tuto chvíli prověřovány pro podezření ze spáchání trestného činu podvod.

Romantické podvody je podle mluvčího přicházející trend z ciziny, kdy se pachatele vydávají za celebrity nebo jejich manažery a snaží se u poškozených získat důvěru a vylákat z nich peníze. U těchto podvodů nejsou obětmi jen ženy, ale i muži jako v tomto případě.


Autor: Alo
Další články
Nahoru