Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Muž napadený v Praze fotbalovými fanoušky neuspěl s ústavní stížností
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Muž napadený v Praze fotbalovými fanoušky neuspěl s ústavní stížností

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost programátora původem z Afriky, kterého v roce 2017 napadli v Praze v tramvaji fotbaloví fanoušci, pravděpodobně kvůli barvě pleti. Pachatele se nepodařilo s potřebnou jistotou určit, justice kauzu předala do přestupkového řízení. Podle ústavních soudců nedošlo k porušení práva oběti útoku na účinné vyšetřování. Usnesení je dostupné v databázi soudu.

„Ani existence celé řady předsudečných indikátorů nemůže vést soud automaticky ke konstatování, že obžalovaný je vinen spácháním určitého trestného činu z nenávistné pohnutky," stojí v usnesení.

Soud zdůraznil zásadu in dubio pro reo, která znamená nutnost rozhodnout v pochybnostech ve prospěch obviněných, a to i za situace, kdy se jejich vina či nenávistná motivace útoku mohou jevit jako pravděpodobné.

„Taková situace může být samozřejmě obětí trestného činu vnímána úkorně, avšak jiný přístup není v právním státě myslitelný. Pravidlo in dubio pro reo je natolik podstatnou součástí záruk práv jednotlivce proti zneužití moci ze strany státu, že její (navíc takto zásadní) prolomení nelze ani z ‚bohulibých‘ pohnutek připustit," napsal v usnesení senát se zpravodajem Josefem Fialou.

Programátor dlouhodobě žijící v Praze cestoval v listopadu 2017 tramvají, do které přistoupila skupina olomouckých fanoušků mířících na zápas s pražskými Bohemians. Podle obžaloby čelil nejprve rasistickým urážkám, kterých si nevšímal.

Když na něj ale někdo z davu podle obžaloby vymačkal citron, snažil se chránit, a část fanoušků ho napadla pěstmi a kopy. Muž skončil na chirurgii se zhmožděnou hlavou a nosem, z incidentu si odnesl také posttraumatickou stresovou poruchu.

Obžaloba směřovala proti třem mužům. Nepopřeli, že se útok v tramvaji odehrál, avšak tvrdili, že s ním neměli nic společného. Obvodní soud pro Prahu 10 je opakovaně zprostil obžaloby, jeho rozhodnutí rušil Městský soud v Praze.

Nakonec obvodní soud předal kauzu do přestupkového řízení. Úřad se ale neměl zabývat napadením, ale tím, že mladíci spolu s dalšími lidmi v tramvaji skandovali hesla a rušili další cestující.

Napadený muž v ústavní stížnosti kriticky poukazoval na to, že justice neuvěřila jemu jako oběti agrese, ale spíše fotbalovým chuligánům, které označil jako pachatele a kteří prokazatelně byli na místě činu.

Justice by podle něj v obdobných případech neměla hledat záminky, jak obžalované zprostit, ale naopak by měla svým rozhodováním přispívat k vytváření tolerantní a otevřené společnosti, jasně odsuzující jakékoliv projevy nenávisti.

Podle organizace In IUSTITIA, která se zabývá předsudečným násilím, se soudy shodují, že šlo o trestný čin, ale naprosto selhaly při jeho postihu, když favorizovaly recidivující pachatele rasově motivovaných trestných činů před bezúhonným poškozeným tmavé barvy pleti.

„Celé řízení před soudem bylo pro poškozeného náročné a stresující, přesto vše snášel velmi statečně. Je naprosto nepochopitelné, že mu soudy na jednu stranu uvěřily ohledně popisu útoku, nikoli však ohledně identifikace konkrétních pachatelů," stojí v tiskové zprávě In IUSTITIA, kterou ČTK poskytla advokátka Petra Vytejčková. Napadený muž má nyní ještě možnost obrátit se na Evropský soud pro lidská práva.

 


Autor: ČTK

Žena se zaklínila mezi toaletou a sprchovým koutem, perné chvíle neskončily ani po vyproštění

Dnes ve 12:45

O zdraví starší ženy se obával její přítel a přivolal strážníky. Ti zjistili situaci a společně s kolegy z hasiči a záchranáři zaklíněnou ženu vyprostili a předali záchranářům. O včerejším případu informovala mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Světlo a teplo brali zadarmo

Včera v 19:06

Při noční kontrole opuštěného objektu v Praze 12 ve čtvrtek 2. února v noci upoutala pozornost hlídky okna zakrytá dekami a kolem prosvítající světlo. Uvnitř strážníci našli dvě osoby, které zde neoprávněně pobývaly. Na stole měly zapojený notebook, uprostřed místnosti přímotop a do elektrického...

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Další články
Nahoru