Dnes Sobota - dest 25°C
Zítra Neděle - oblacno 28°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Muž, jenž si odpykává 18 let za vraždu ženy, neuspěl s ústavní stížností
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Muž, jenž si odpykává 18 let za vraždu ženy, neuspěl s ústavní stížností

Tomáš Nálevka, jenž si odpykává 18 let za vraždu a okradení přítelkyně, neuspěl s ústavní stížností. Čin se stal předloni na jaře v Praze, pachatel ženu ubodal a poté jí vzal věci za více než půl milionu korun. Ústavní soud rozhodoval bez veřejného jednání, anonymizované usnesení zpřístupnil ve své databázi.

Nálevka si stěžoval například na to, že justice odmítla provést některé jeho důkazní návrhy. „Třeba zdůraznit, že ve věci bylo provedeno rozsáhlé dokazování, které se jeví úplné. Stěžovatel je usvědčován řadou důkazů, včetně vlastního částečného doznání," reagovali ústavní soudci.

Podle pravomocného verdiktu bylo motivem vraždy to, že se partnerka chtěla s Nálevkou rozejít, čímž by muž přišel o bydlení i finanční výpomoc. Za vraždu spáchanou obzvlášť trýznivým způsobem mu hrozilo 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Už v dovolání k Nejvyššímu soudu Nálevka zpochybňoval to, zda naplnil znaky vraždy spáchané zvláště trýznivým způsobem. Obhajoba také naznačovala, že mohl být souzen jen za opilství, nikoliv za vraždu. Jednal prý v afektu, což znovu zdůraznil v ústavní stížnosti. Ani Ústavní soud ale nenašel důvod k zásahu.

Nezaměstnaný Nálevka ženu zavraždil 3. března 2020 v pronajatém bytě v Letňanech. Jedenatřicetileté farmaceutce a vojačce z povolání zasadil 21 ran. Nálevka poté vybral úspory z jejího účtu, sebral elektroniku i šperky a jejím autem odjel nejprve do Ostravy a poté na Slovensko, kde ho 14. března zadržela zásahová jednotka.

Obžalovaný se v podstatě doznal, ale tvrdil, že si čin nepamatuje a že byl silně opilý. To ale soudy odmítly – muž si po vraždě počínal racionálně, setřel podlahu, osprchoval se a šel s platební kartou zavražděné zjistit, kolik má na účtu peněz.


Autor: ČTK

Honička s motorkářem skončila v tunelu Mrázovka nehodou

17. června 2024 ve 23:24

Nehodou šestadvacetiletého cizince na motorce v pondělí skončilo jeho pronásledování v hlavním městě, kde ujížděl před policií. V tunelu Mrázovka, který je součástí Městského okruhu, narazil do jednoho ze služebních aut. Nezranil se, poškodil však vozidlo. Lustrací se ukázalo, že neměl platné...

Na Andělu byl na lavičce pobodaný muž

17. června 2024 ve 23:12

V sousedství tramvajové zastávky Anděl v Nádražní ulici byl v pondělí po šestnácté hodině záchranáři ošetřován pobodaný muž, kterého v hádce zranil jiný muž, který se s ním pohádal. Zranění nebylo vážné. Podezřelý z útoku byl během pár minut zadržen. Frekventovaná lokalita na Andělu má už dlouho...

Další články
Nahoru