Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Muslimskou modlitebnu v Libni nahradí kulturní centrum a muzeum
Současná podoba sálu. Foto(2x): P8

Muslimskou modlitebnu v Libni nahradí kulturní centrum a muzeum

Praha 8 si pronajala v libeňské ulici Pivovarnická společenský sál se záměrem vytvořit zde Libeňské muzeum s kulturním centrem pod názvem „Libeňské návraty“. Doposud na místě fungovala jedna z pražských modliteben spravovaných Muslimskou obcí v Praze.
sal-liben-historie

Historický snímek sálu

„V tomto místě stále funguje nezaměnitelné libeňské genius loci. Chceme ho udržet a vrátit nejen Libeňákům jeden z mála zachovalých společenských prostor a sálů. Rádi bychom zde pořádali výstavy, společenské akce, setkání, přednášky. Zároveň chceme v tomto prostoru vzdát hold Libni a jejím obyvatelům a rodákům. Především spisovatelům Hrabalovi, Lustigovi, Štorchovi a dalším. Věříme, že až nám covid umožní naplno otevřít, vše bude nachystáno,“ vysvětluje radní Prahy 8 Michal Švarc.

Pro výběr právě tohoto sálu se městská část rozhodla hned z několika důvodů. Jedná se totiž o poslední zachovalý autentický libeňský společenský a komunitní sál.

Dříve jich v oblasti Libně byly desítky, například Vlachovka, U Kroftů, U Ferklů nebo Čechie. V domě, kde se sál nachází, dříve bydlel Eduard Štorch a do restaurace sem chodil jak Bohumil Hrabal, tak Arnošt Lustig.

Ani jeden z těchto světově proslulých libeňských spisovatelů nemá v Praze expozici, která by jejich život a díla připomínala. Pro volbu vytvořit muzeum Libeňské návraty formou pronájmu sálu vedly městskou část také ekonomické důvody.

Při jiné uvažované variantě v Löwitově mlýně vycházely náklady na rekonstrukci v řádu desítek milionů korun, které v současné době městská část nemá a navíc se mlýn nachází stále v zátopovém pásmu Rokytky.

„Za pronájem patří dík soukromému majiteli nemovitosti, který se spokojil s rozumnou výší nájmu a svůj prostor poskytnul pro obecně prospěšný účel. Doposud zde byla provozována muslimská modlitebna, na kterou si místní obyvatelé stěžovali mimo jiné i kvůli problémům s parkováním nebo produkováním odpadu. Je symbolické, že Libeňské návraty vznikají v roce, kdy si připomínáme 120 let od připojení Libně ku Praze, přesně 20. září 1901. Libeň byla na základě zemského zákona připojena k Praze jako její osmá čtvrť, proto jsme dodnes Praha 8, “ doplnil starosta Ondřej Gros. 


Autor: Jan Puci

Slovenská prezidenta Čaputová uctila památku parašutistů z operace Anthropoid

27. května 2022 v 18:16

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahájila dnes svou návštěvu Prahy v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Prezidenta Miloše Zemana při...

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

25. května 2022 v 09:44

Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této...

Další články
Nahoru