Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Muslimskou modlitebnu v Libni nahradí kulturní centrum a muzeum
Současná podoba sálu. Foto(2x): P8

Muslimskou modlitebnu v Libni nahradí kulturní centrum a muzeum

Praha 8 si pronajala v libeňské ulici Pivovarnická společenský sál se záměrem vytvořit zde Libeňské muzeum s kulturním centrem pod názvem „Libeňské návraty“. Doposud na místě fungovala jedna z pražských modliteben spravovaných Muslimskou obcí v Praze.
sal-liben-historie

Historický snímek sálu

„V tomto místě stále funguje nezaměnitelné libeňské genius loci. Chceme ho udržet a vrátit nejen Libeňákům jeden z mála zachovalých společenských prostor a sálů. Rádi bychom zde pořádali výstavy, společenské akce, setkání, přednášky. Zároveň chceme v tomto prostoru vzdát hold Libni a jejím obyvatelům a rodákům. Především spisovatelům Hrabalovi, Lustigovi, Štorchovi a dalším. Věříme, že až nám covid umožní naplno otevřít, vše bude nachystáno,“ vysvětluje radní Prahy 8 Michal Švarc.

Pro výběr právě tohoto sálu se městská část rozhodla hned z několika důvodů. Jedná se totiž o poslední zachovalý autentický libeňský společenský a komunitní sál.

Dříve jich v oblasti Libně byly desítky, například Vlachovka, U Kroftů, U Ferklů nebo Čechie. V domě, kde se sál nachází, dříve bydlel Eduard Štorch a do restaurace sem chodil jak Bohumil Hrabal, tak Arnošt Lustig.

Ani jeden z těchto světově proslulých libeňských spisovatelů nemá v Praze expozici, která by jejich život a díla připomínala. Pro volbu vytvořit muzeum Libeňské návraty formou pronájmu sálu vedly městskou část také ekonomické důvody.

Při jiné uvažované variantě v Löwitově mlýně vycházely náklady na rekonstrukci v řádu desítek milionů korun, které v současné době městská část nemá a navíc se mlýn nachází stále v zátopovém pásmu Rokytky.

„Za pronájem patří dík soukromému majiteli nemovitosti, který se spokojil s rozumnou výší nájmu a svůj prostor poskytnul pro obecně prospěšný účel. Doposud zde byla provozována muslimská modlitebna, na kterou si místní obyvatelé stěžovali mimo jiné i kvůli problémům s parkováním nebo produkováním odpadu. Je symbolické, že Libeňské návraty vznikají v roce, kdy si připomínáme 120 let od připojení Libně ku Praze, přesně 20. září 1901. Libeň byla na základě zemského zákona připojena k Praze jako její osmá čtvrť, proto jsme dodnes Praha 8, “ doplnil starosta Ondřej Gros. 


Autor: Jan Puci

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru