Dnes Pátek - obcasny-dest 3°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Musica Florea oživí odkaz barokního skladatele Georga Muffata

Do nového roku vstupuje orchestr Musica Florea s plánem sedmi premiérových projektů. Hned první z nich bude mít premiéru v lednu: program s názvem Georg Muffat a jeho následovníci se představí 25. ledna v Nymburce a 26. ledna v Praze. Musica Florea pokračuje ve své práci, která spojuje badatelství s živým uměním a odkrývá další díla, která nejsou ve všeobecném povědomí – připomene méně známé skladatele i díla autorů slavných, od baroka až po romantismus.

Georg Muffat je barokním skladatelem a velkým cestovatelem, který mj. pobýval i v Čechách. „Jeho práce se staly jedním z hlavních zdrojů zaznamenané ornamentiky a svědectví o stylech barokní hudby z různých koutů Evropy zásadně ovlivnilo spoustu pozdějších skladatelů,“ vysvětluje význam skladatelovy práce umělecký šéf orchestru Musica Florea, Marek Štryncl.

G. Muffat (1653–1704) patřil k průkopníkům techniky „concerto grosso“ v severních zemích, kterou přejímali i další skladatelé. Byl žákem dvorního skladatele Ludvíka XIV., Jeana Baptista Lullyho. Část života strávil na cestách a usadil se nakonec v německém Pasově. Velký vliv na něj měl pobyt v Itálii, on sám pak naopak silně ovlivnil skladatele v rakouských a německých zemích.

Premiérový program, který představí tohoto skladatele širšímu českému publiku, se zaměří právě na skladby s technikou concerto grosso a na ty, které měly alespoň nepřímou souvislost s českým královstvím.

Kdy a kde:

25. 1. 2016, 19:00 hodin.

Nymburk

Evangeliský kostel, Smetanova 613

26. 1. 2016, 19:30 hodin.

Zrcadlová kaple Klementina Praha

Co chystá Musica Florea v novém roce?

Repertoár orchestru Musica Florea se rozroste o sedm projektů. Z období přelomu baroka a klasicismu pochází dílo českého skladatele Jana Zacha, z něhož bylo pro rekonstrukci vybráno Requiem solemne c moll. Ke spolupráci na výzkumu pramenů byl přizván muzikolog Tomáš Slavický, vycházet budeme z nejstarších dochovaných rukopisných opisů, které pocházejí ještě z doby skladatelova života. Premiéra se uskuteční na začátku dubna.

V květnu zabrousí orchestr do období romantismu – uvede slavné Stabat Mater Antonína Dvořáka, ale tak, jak je jistě neznáte. Opět totiž půjde o nastudování na dobové nástroje a v dobové konvenci, takže poskytne co nejautentičtější zážitek. Posluchači se mohou opět přesvědčit, že jejich oblíbené skladby možná ve skutečnosti znějí jinak, než jak je znají.

O prázdninách se diváci mohou těšit na inscenace ve Florea Theatru – mobilním divadle postaveném podle principu barokní scénografie, které Musica Florea začala budovat před dvěma lety. Staronovým programem bude Operní oslava umění: obnovená premiéra opery Georga Friedricha Händela Terpsichore a Sladká slova z Parnassu na hudbu J. B. Lullyho a Andrého Campry. Barokní opera je vpravdě „multimediální“ divadlo, takže v něm nechybí četné scénografické efekty a taneční čísla.

Florea Theatrum bude hostit také novodobou premiéru jednoho baletu Ludwiga van Beethovena – Prometheova stvoření (Die Geschöpfe des Prometheus). Inscenace vznikne ve spolupráci s tanečním souborem Hartig, choreografie se ujala naše přední historička a odbornice na barokní taneční formy prof. Helena Kazárová.

V září se Musica Florea bude věnovat novému repertoáru z období raného baroka. Jde o období, které lze nazvat až hudební revolucí a Musica Florea zkoumá její hlavní aktéry. Posluchačům představí hudbu autorů možná méně proslulých, než jsou notoricky známá jména vrcholného baroka, ale kteří jako průkopníci připravili půdu novým generacím.

Poslední premiérou bude v říjnu nastudování 2. symfonie Antonína Dvořáka. Musica Florea si dala totiž za cíl nastudovat – a také nahrát – všechny Dvořákovy symfonie. Opět půjde o autentickou interpretaci vycházející ze zvyklostí vskutku romantických a nový zvuk opět mnoho posluchačů překvapí.

O souboru Musica Florea se více dozvíte na stránkách http://musicaflorea.cz/.

 


Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Další články
Nahoru