dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Pražská kultura

Museum Montanelli zve na výstavu Substantia Nigra. Obrazy Kaie Teicherta nazírají do lidského podvědomí

Erotika, vášeň, kosmos. Obrazy významného německého umělce, malíře a sochaře Kaie Teicherta na výstavě „Substantia nigra“ jsou vším, z čeho je stvořen univerzální svět. Museum Montanelli v pražské Nerudově ulici zve na výstavu, která bude k vidění do 22. června.

Nebe, peklo, vášeň i utrpení. To vše zaznamenávají obrazy Kaie Teicherta, který se zabývá podvědomím jako pramenem tvořivé inspirace. V obrazech vytváří vlastní nezaměnitelnou estetiku v realizaci konečného díla. Daří se mu vdechnout anorganickému materiálu život a dokazuje, že věří svému uměleckému výrazu, jímž diváka magicky vtahuje do děje.

V členitých prostorách Musea Montanelli je vystaveno neuvěřitelných 122 děl Kaie Teicherta. „Ta díla jsou můstkem ke všemu živoucímu a ke všemu, co stvořil tento svět. Respekt ke všemu organickému a k síle, kterou čerpáme ze země. Ale také respekt k něčemu, co každý z nás zná a co se nazývá podvědomí,“ říká kurátorka výstavy Substantia Nigra Prof. Dr. Dadja Altenburg-Kohl.

V uměleckých dílech nechybějí prvky sexuality jako vzniku všeho živoucího. Pozoruhodné dílo s názvem „Červený háj“ bylo vytvořeno pro Museum Montanelli „na míru“. Tento salonek uprostřed muzea je plný lásky, vášně, naděje a krásna.

Substantia Nigra, titul výstavy, představuje podle slov Dadjy Altenburg-Kohl zhuštěnou temnou hmotu, která s největší pravděpodobností drží ve vesmíru naši galaxii, aby se nerozpadla. Do černé hmoty se také propadá člověk ve chvíli, kdy usíná. „Dovolí našim myšlenkám na okamžik zlámat veškerá tabu a smýt sekvence, které bychom v bdělém stavu nemohli připustit. Symboly takovýchto zážitků jsou v muzeu k vidění a návštěvník výstavy nahlédne do podvědomí umělce Kaie Teicherta, potažmo do podvědomí každého z nás,“ dodává  Dadja Altenburg-Kohl.

Výstava byla podpořena Česko-německým fondem budoucnosti.

Výstava bude otevřena do 22. června, út-pá 14–18 h, so-ne 13–18 h.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru