dnes
Neděle - oblacno
1°C
zítra
Pondělí - polojasno
3°C
pozítří
Úterý - snih
1°C
Museum Kampa praskalo ve švech, dnem otevřených dveří slavilo sté narozeniny Medy Mládkové
Jiří Pospíšil (vpravo) při komentované prohlídce expozice o Medě Mládkové. Foto: JP

Museum Kampa praskalo ve švech, dnem otevřených dveří slavilo sté narozeniny Medy Mládkové

Mecenáška moderního českého výtvarného umění a zakladatelka Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových má dnes sté narozeniny. Oslavila je v soukromí svého bytu v Sovových mlýnech, její zdravotní stav jí neumožnil vystoupit na veřejnosti. V rámci jejího životního jubilea dnes po celý den mířily do muzea davy lidí, vstup do většiny expozic byl zdarma, konaly se i komentované prohlídky.

Pozvání na nedělní slavnost přijali a v průběhu odpoledne promluvili přátelé Medy Mládkové. Například hraběnka Mathilda Nostitz, Jiřina Šiklová, Jiří Šetlík, Stanislav Kolíbal, Vladimír Kopecký a další.

Akce probíhala celkem na třech místech, v budovách, jejichž chod Nadace Jana a Medy Mládkových zajišťuje. Kromě Musea Kampa mohli zájemci navštívit Werichovu vilu a Museum skla Portheimka.

„I když paní Meda nemohla přijít sem mezi lidi, má velkou radost, že si ji v době jejích narozenin připomíná tolik lidí. Je to důkaz toho, že český národ oceňuje, co pro něj udělala. Je naplněna pocity, že její celoživotní úsilí mělo smysl,“ uvedl Jiří Pospíšil, její blízký přítel a šéf Nadace Jana a Medy Mládkových. Pospíšil, který je mimo jiné i pražským zastupitelem za Spojené síly pro Prahu (koalice STAN a TOP 09), dnes vedl dvě komentované prohlídky expozic v Museu Kampa.

„Paní Meda nechala na nás, jak bude výstava vypadat. My jsme expozici pojali jako prezentaci jejího domu ve Washingtonu, kde před rokem 1989 se svým manželem žila skromně dlouhou dobu,“ sdělil serveru Pražský patriot Jiří Pospíšil, který přiznal, že ho paní Mládková ovlivnila v mnoha směrech.

„Možná to zní jako klišé, ale na svém životě mi ukázala, že když chcete něco dokázat, musíte si za tím vytrvale jít a nesmíte se nechat odradit prvním neúspěchem. O její vytrvalosti například svědčí to, že patnáct let usilovala o Werichovu vilu na Kampě,“ pokračoval Pospíšil.

Akce spojené s Medou Mládkovou budou pokračovat. Už 18. října začne v Museu Kampa výstava Alena Šrámková: Architektura. Alena Šrámková patří k nejvýznamnějším osobnostem současné české architektury. Pro výstavu, jež připomíná její životní jubileum, vybrala 17 prací, které ve své tvorbě považuje za nejdůležitější. Architekta je přítelkyní Medy Mládkové.

Museum Kampa chystá také novou expozici Františka Kupky, autora, o jehož světové renomé se mecenáška umění zasloužila velkou měrou a dá se říci, že tohoto nejdražšího českého malíře objevila pro svět.


Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

Dnes v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

Včera v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Další články
Nahoru