dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - polojasno
24°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
23°C
Museum Kampa praskalo ve švech, dnem otevřených dveří slavilo sté narozeniny Medy Mládkové
Jiří Pospíšil (vpravo) při komentované prohlídce expozice o Medě Mládkové. Foto: JP

Museum Kampa praskalo ve švech, dnem otevřených dveří slavilo sté narozeniny Medy Mládkové

Mecenáška moderního českého výtvarného umění a zakladatelka Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových má dnes sté narozeniny. Oslavila je v soukromí svého bytu v Sovových mlýnech, její zdravotní stav jí neumožnil vystoupit na veřejnosti. V rámci jejího životního jubilea dnes po celý den mířily do muzea davy lidí, vstup do většiny expozic byl zdarma, konaly se i komentované prohlídky.

Pozvání na nedělní slavnost přijali a v průběhu odpoledne promluvili přátelé Medy Mládkové. Například hraběnka Mathilda Nostitz, Jiřina Šiklová, Jiří Šetlík, Stanislav Kolíbal, Vladimír Kopecký a další.

Akce probíhala celkem na třech místech, v budovách, jejichž chod Nadace Jana a Medy Mládkových zajišťuje. Kromě Musea Kampa mohli zájemci navštívit Werichovu vilu a Museum skla Portheimka.

„I když paní Meda nemohla přijít sem mezi lidi, má velkou radost, že si ji v době jejích narozenin připomíná tolik lidí. Je to důkaz toho, že český národ oceňuje, co pro něj udělala. Je naplněna pocity, že její celoživotní úsilí mělo smysl,“ uvedl Jiří Pospíšil, její blízký přítel a šéf Nadace Jana a Medy Mládkových. Pospíšil, který je mimo jiné i pražským zastupitelem za Spojené síly pro Prahu (koalice STAN a TOP 09), dnes vedl dvě komentované prohlídky expozic v Museu Kampa.

„Paní Meda nechala na nás, jak bude výstava vypadat. My jsme expozici pojali jako prezentaci jejího domu ve Washingtonu, kde před rokem 1989 se svým manželem žila skromně dlouhou dobu,“ sdělil serveru Pražský patriot Jiří Pospíšil, který přiznal, že ho paní Mládková ovlivnila v mnoha směrech.

„Možná to zní jako klišé, ale na svém životě mi ukázala, že když chcete něco dokázat, musíte si za tím vytrvale jít a nesmíte se nechat odradit prvním neúspěchem. O její vytrvalosti například svědčí to, že patnáct let usilovala o Werichovu vilu na Kampě,“ pokračoval Pospíšil.

Akce spojené s Medou Mládkovou budou pokračovat. Už 18. října začne v Museu Kampa výstava Alena Šrámková: Architektura. Alena Šrámková patří k nejvýznamnějším osobnostem současné české architektury. Pro výstavu, jež připomíná její životní jubileum, vybrala 17 prací, které ve své tvorbě považuje za nejdůležitější. Architekta je přítelkyní Medy Mládkové.

Museum Kampa chystá také novou expozici Františka Kupky, autora, o jehož světové renomé se mecenáška umění zasloužila velkou měrou a dá se říci, že tohoto nejdražšího českého malíře objevila pro svět.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

Dnes ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru