dnes
Pondělí - jasno
22°C
zítra
Úterý - polojasno
21°C
pozítří
Středa - zatazeno
23°C
Museum Kampa praskalo ve švech, dnem otevřených dveří slavilo sté narozeniny Medy Mládkové
Jiří Pospíšil (vpravo) při komentované prohlídce expozice o Medě Mládkové. Foto: JP

Museum Kampa praskalo ve švech, dnem otevřených dveří slavilo sté narozeniny Medy Mládkové

Mecenáška moderního českého výtvarného umění a zakladatelka Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových má dnes sté narozeniny. Oslavila je v soukromí svého bytu v Sovových mlýnech, její zdravotní stav jí neumožnil vystoupit na veřejnosti. V rámci jejího životního jubilea dnes po celý den mířily do muzea davy lidí, vstup do většiny expozic byl zdarma, konaly se i komentované prohlídky.

Pozvání na nedělní slavnost přijali a v průběhu odpoledne promluvili přátelé Medy Mládkové. Například hraběnka Mathilda Nostitz, Jiřina Šiklová, Jiří Šetlík, Stanislav Kolíbal, Vladimír Kopecký a další.

Akce probíhala celkem na třech místech, v budovách, jejichž chod Nadace Jana a Medy Mládkových zajišťuje. Kromě Musea Kampa mohli zájemci navštívit Werichovu vilu a Museum skla Portheimka.

„I když paní Meda nemohla přijít sem mezi lidi, má velkou radost, že si ji v době jejích narozenin připomíná tolik lidí. Je to důkaz toho, že český národ oceňuje, co pro něj udělala. Je naplněna pocity, že její celoživotní úsilí mělo smysl,“ uvedl Jiří Pospíšil, její blízký přítel a šéf Nadace Jana a Medy Mládkových. Pospíšil, který je mimo jiné i pražským zastupitelem za Spojené síly pro Prahu (koalice STAN a TOP 09), dnes vedl dvě komentované prohlídky expozic v Museu Kampa.

„Paní Meda nechala na nás, jak bude výstava vypadat. My jsme expozici pojali jako prezentaci jejího domu ve Washingtonu, kde před rokem 1989 se svým manželem žila skromně dlouhou dobu,“ sdělil serveru Pražský patriot Jiří Pospíšil, který přiznal, že ho paní Mládková ovlivnila v mnoha směrech.

„Možná to zní jako klišé, ale na svém životě mi ukázala, že když chcete něco dokázat, musíte si za tím vytrvale jít a nesmíte se nechat odradit prvním neúspěchem. O její vytrvalosti například svědčí to, že patnáct let usilovala o Werichovu vilu na Kampě,“ pokračoval Pospíšil.

Akce spojené s Medou Mládkovou budou pokračovat. Už 18. října začne v Museu Kampa výstava Alena Šrámková: Architektura. Alena Šrámková patří k nejvýznamnějším osobnostem současné české architektury. Pro výstavu, jež připomíná její životní jubileum, vybrala 17 prací, které ve své tvorbě považuje za nejdůležitější. Architekta je přítelkyní Medy Mládkové.

Museum Kampa chystá také novou expozici Františka Kupky, autora, o jehož světové renomé se mecenáška umění zasloužila velkou měrou a dá se říci, že tohoto nejdražšího českého malíře objevila pro svět.


Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

Včera v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

Včera ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

28. května 2020 v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Ve Stromovce byly nalezeny lidské kosti

27. května 2020 v 11:53

V parku Stromovka v Praze 7 byly včera odpoledne nalezeny lidské kosti dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva ostatků, které se našly při odklízení odpadu z oploceného pozemku nedaleko železniční tratě.

Další články
Nahoru