Můj bratr: Syrový příběh o dávných traumatech a spoluvině
29. ledna 2024 19:28
Knihu Můj bratr vydává nakladatelství Kniha Zlín (399 Kč). Karin Smirnoff je natolik uznávaná spisovatelka, že jí bylo svěřeno i pokračování série Millennium.
„Můj bratr" je psychologické drama napsané jedinečným syrovým stylem se špetkou černého humoru a bez nadbytečných slov, který na českém trhu nemá obdoby. Autorčina schopnost vyprávět příběh bez interpunkce dodává ději intenzitu a poutavost, zatímco seversky lakonický jazyk je podmanivý a umí tnout do živého.
Vyprávění bez interpunkce, ignorující i pravidla psaní velkých písmen u jmen a názvů (opravdu nejde o nekvalitní práci korektora!) plyne jako dravá řeka, mrazí u srdce a probouzí ve čtenáři úzkost, děs i naději zároveň. Karin nabízí nevšední pohled na život na odlehlém severu a problémy pečovatelských služeb, otevírá témata rodinného traumatu, tajemství, odpuštění, násilí, ale i lásky. Tímto dokonalým mixem nabízí čtenáři intenzivní, vášnivé a drásavé prožitky.
Hlavní postava, výrazná ženská hrdinka Jana Kippová, je houževnatá, ale zároveň i nedokonalá. Ze všech sil se snaží čelit dávným nespravedlnostem, které v ní zanechaly hluboké jizvy, každodenně vede boj za odpuštění a naději. Scény násilí, zneužívání a dalších krutostí jsou ale vyrovnávány vřelými pocity lásky (sourozenecké, ale i milostné), bezpečí a naděje. Dějem se prolíná motiv hledání domova, i když už domov neexistuje, rozpadl se. Přesto se hlavní hrdinka stále pokouší najít kořeny a navázat na ně, resp. vyrovnat se s minulostí a navázat na to zdravé, co z nich zůstalo.
Román „Můj bratr“ nabízí nejen literární kvalitu, ale také podnětná a relevantní témata, která rezonují s každým čtenářem. Odhaluje hluboké lidské emoce a současně poskytuje sondu do specifických sociálních a kulturních aspektů života na severu. Autorka, která vyrůstala v Umeå, se inspirovala svými zkušenostmi a pozorováními ze severu Švédska. Její romány odrážejí hluboký vhled do komplexních rodinných vztahů a sociálních témat.
„Můj bratr“ je první kniha z třídílné kompaktní trilogie, ve které jsou témata provázána. Spojuje je právě motiv rodinných vztahů a rodinné historie. Kniha vypráví o lásce, vášni, ale i násilí. O tom, co je krásné a co je rozbité. A o tom asi nejtěžším ze všeho: o odpuštění. Mrazivou krajinou nakonec probleskne i naděje. Na tuto úvodní knihu naváže na podzim 2024 druhý díl trilogie Naše matka, poslední v roce 2025 bude Návrat domů.
Za zmínku stojí, že s prací Karin Sminoff se čtenáři na podzim tohoto roku setkají ještě v knize Dívka v orlíchdrápech, která je prvním z titulů autorky navazující na bestsellerovou sérii Millennium.
Kniha Můj bratr vychází v nakladatelství Kniha Zlín v překladu Lucie Olešové 29.1., cena: 399 Kč. Vychází i jako e-book.
O autorce:
Karin Sminoff je švédská spisovatelka, původně novinářka. Studovala fotografii a střih, později skandivanistiku a literární vědu při Univerzitě v Lundu. Za studií na literární akademii, kam nastoupila až ve středním věku, začala psát trilogii s hlavní hrdinkou Janou Kippovou, jejíž děj se odehrává nedaleko autorčina rodiště na severošvédském venkově. Hned první díl Můj bratr se stal ve Švédsku senzací a byl nominován na prestižní Augustovu cenu za rok 2018. Celá trilogie je ceněna jak čtenáři, tak kritiky za svou literární kvalitu. Rodinné drama vypráví o skrytých traumatech, boji se závislostmi a touze někam patřit. V roce 2021 bylo oficiálně oznámeno, že se Karin Smirnoff stává další autorkou pro pokračování bestsellerové série Millénnium.