Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Můj bratr: Syrový příběh o dávných traumatech a spoluvině

První díl trilogie s hlavní hrdinkou Janou Kippovou se ve Švédsku stal senzací. Fascinující, napínavý román vysoké literární kvality je bestsellerem s více než 100 000 prodanými výtisky a nominací na prestižní Augustovu cenu. 

muj-bratr Knihu Můj bratr vydává nakladatelství Kniha Zlín (399 Kč). Karin Smirnoff je natolik uznávaná spisovatelka, že jí bylo svěřeno i pokračování série Millennium.       

„Můj bratr" je psychologické drama napsané jedinečným syrovým stylem se špetkou černého humoru a bez nadbytečných slov, který na českém trhu nemá obdoby. Autorčina schopnost vyprávět příběh bez interpunkce dodává ději intenzitu a poutavost, zatímco seversky lakonický jazyk je podmanivý a umí tnout do živého. 

Vyprávění bez interpunkce, ignorující i pravidla psaní velkých písmen u jmen a názvů (opravdu nejde o nekvalitní práci korektora!) plyne jako dravá řeka, mrazí u srdce a probouzí ve čtenáři úzkost, děs i naději zároveň. Karin nabízí nevšední pohled na život na odlehlém severu a problémy pečovatelských služeb, otevírá témata rodinného traumatu, tajemství, odpuštění, násilí, ale i lásky. Tímto dokonalým mixem nabízí čtenáři intenzivní, vášnivé a drásavé prožitky.   

Hlavní postava, výrazná ženská hrdinka Jana Kippová, je houževnatá, ale zároveň i nedokonalá. Ze všech sil se snaží čelit dávným nespravedlnostem, které v ní zanechaly hluboké jizvy, každodenně vede boj za odpuštění a naději. Scény násilí, zneužívání a dalších krutostí jsou ale vyrovnávány vřelými pocity lásky (sourozenecké, ale i milostné), bezpečí a naděje. Dějem se prolíná motiv hledání domova, i když už domov neexistuje, rozpadl se. Přesto se hlavní hrdinka stále pokouší najít kořeny a navázat na ně, resp. vyrovnat se s minulostí a navázat na to zdravé, co z nich zůstalo.

Román „Můj bratr“ nabízí nejen literární kvalitu, ale také podnětná a relevantní témata, která rezonují s každým čtenářem. Odhaluje hluboké lidské emoce a současně poskytuje sondu do specifických sociálních a kulturních aspektů života na severu. Autorka, která vyrůstala v Umeå, se inspirovala svými zkušenostmi a pozorováními ze severu Švédska. Její romány odrážejí hluboký vhled do komplexních rodinných vztahů a sociálních témat.

„Můj bratr“ je první kniha z třídílné kompaktní trilogie, ve které jsou témata provázána. Spojuje je právě motiv rodinných vztahů a rodinné historie. Kniha vypráví o lásce, vášni, ale i násilí. O tom, co je krásné a co je rozbité. A o tom asi nejtěžším ze všeho: o odpuštění. Mrazivou krajinou nakonec probleskne i naděje. Na tuto úvodní knihu naváže na podzim 2024 druhý díl trilogie Naše matka, poslední v roce 2025 bude Návrat domů. 

Za zmínku stojí, že s prací Karin Sminoff se čtenáři na podzim tohoto roku setkají ještě v knize Dívka v orlíchdrápech, která je prvním z titulů autorky navazující na bestsellerovou sérii Millennium. 

Kniha Můj bratr vychází v nakladatelství Kniha Zlín v překladu Lucie Olešové 29.1., cena: 399 Kč. Vychází i jako e-book. 

O autorce:

Karin Sminoff je švédská spisovatelka, původně novinářka. Studovala fotografii a střih, později skandivanistiku a literární vědu při Univerzitě v Lundu. Za studií na literární akademii, kam nastoupila až ve středním věku, začala psát trilogii s hlavní hrdinkou Janou Kippovou, jejíž děj se odehrává nedaleko autorčina rodiště na severošvédském venkově. Hned první díl Můj bratr se stal ve Švédsku senzací a byl nominován na prestižní Augustovu cenu za rok 2018. Celá trilogie je ceněna jak čtenáři, tak kritiky za svou literární kvalitu. Rodinné drama vypráví o skrytých traumatech, boji se závislostmi a touze někam patřit. V roce 2021 bylo oficiálně oznámeno, že se Karin Smirnoff stává další autorkou pro pokračování bestsellerové série Millénnium.


Autor: TZ, red

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

11. dubna 2024 v 11:10

Když byl Giono v roce 1953 požádán vydavatelem časopisu Reader’s Dígest, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu tuto povídku, kterou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program.. Ve Vyšehradu vychází již v 8. vydání, opět s ilustracemi Heleny...

Nakladatelství Vyšehrad vstupuje do dalšího desetiletí se silným edičním plánem

11. dubna 2024 v 10:44

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana,...

Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad

11. dubna 2024 v 10:37

Ronald Liebscher-Bracht a doktorka Petra Brachtová se již více než 30 let věnují vědeckému výzkumu a terapii. Během této doby se jim podařilo vyvinou jedinečnou a vysoce účinnou metodu léčby bolesti zad.

Tessa Randau: Hory, mlha, láska a já

10. dubna 2024 v 08:19

Hlavní hrdinka má pocit, že ji její manžel sotva vidí a vnímá. Touží po větší sounáležitosti, otevřeném dialogu s ním, a po něze. V naději, že k sobě zase najdou cestu, objedná pro oba víkendový pobyt v horách.

Marshall B. Rosenberg: Nenásilná komunikace v praxi

7. dubna 2024 v 11:18

Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte?

John Strelecky: Návrat do Kavárny na konci světa

6. dubna 2024 v 10:55

Vypravěč John býval vystresovaným manažerem, ale dnes už vede vyvážený a spokojený život. Jednou se při svých cestách na Havaji rozhodne pro vyjížďku na kole a zde, na samotném konci světa, narazí na kavárnu, která mu změní život.   

Alan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání

5. dubna 2024 v 06:10

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci...

Katharina Schlegl-Koflerová: Výchova štěněte

4. dubna 2024 ve 20:00

Kdo by nechtěl mít čtyřnohého přítele, který bez problémů projde těžkým obdobím štěněcího věku? Dosáhnout tohoto cíle však nevyžaduje žádná kouzla. Vhodné podmínky si vytvoříte sami tím, že budete štěně od samého začátku správně cvičit.

Gillian McAllisterová: Stane se včera

3. dubna 2024 v 16:30

Je možné zabránit vraždě, která se už stala? Je půlnoc, Svátek Všech svatých, a Jennie netrpělivě vyhlíží svého osmnáctiletého syna Todda, který měl být dávno doma. 

Stanislava Jarolímková: Pražská okénka 2

2. dubna 2024 ve 23:39

Když v roce 2022 Stanislava Jarolímková vydala knížku Pražská okénka o různých historických zajímavostech hlavního města, netušila, jak velký bude mít u čtenářů úspěch. Proto se rozhodla na ni volně navázat druhým dílem Pražská okénka 2. I tentokrát se dozvíte mnoho zajímavého i nečekaného...

Očekávané dračí fantasy Čtvrté křídlo je tu

1. dubna 2024 v 17:44

Mimořádně úspěšný titul konečně přichází na český trh. V zahraničí se z knihy Čtvrté křídlo stala doslova knižní senzace roku a zájem o další díly i jejich autorku Rebeccu Yarros trhá rekordy. V prodejích, čtenosti, oblibě na sociální sítích, v komunitách new adult fanoušků i o dost starších...

Pavel Kosatík: BEDŘICH SMETANA - ŽIVOTOPIS

31. března 2024 ve 20:24

Na počátku měsíce vyšel v nakladatelství Ikar dokumentární román Mileny Štráfeldové Friedrich řečený Bedřich. Nyní vydává nakladatelství Universum další titul, inspirovaný životem hudebního velikána. Autorem publikace Bedřich Smetana – Životopis je renomovaný historik Pavel Kosatík. Studiem...

Nikki Erlick: Život na míru

31. března 2024 v 16:00

Na jaře, které jinak není ničím výjimečné, se stane něco, co paralyzuje celý svět – v průběhu jedné noci se objeví před dveřmi každého člověka na Zemi staršího 22 let tmavá krabička. Do víka je vyryto jméno příjemce a nápis: Uvnitř se nachází míra vašeho...

Jak vybrat školu pro mé dítě

30. března 2024 ve 20:17

V dnešní době máme my rodiče zpravidla víc možností než dát dítě do spádové školy. Mnozí hledáme něco jiného, než jsme zažili sami – chceme pro své děti zábavnější výuku, individuální přístup nebo víc kritického myšlení. Podvědomě tíhneme k tomu, co by ve výuce vyhovovalo nám. Proto psycholožka...

Alex Walló: Muž vdaných žen

29. března 2024 ve 13:33

Autorem románu Muž vdaných žen je Alex Walló – jedná se o pseudonym úspěšného českého spisovatele, který se ale zatím věnoval zcela odlišnému žánru, konkrétně detektivkám. V novince se ale tentokrát překvapivě zaměřil na vztahy mezi muži a ženami, které podává s lehkostí a humorem. Vydává...

Další články
Nahoru