Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Možnosti venkovního osvětlení
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Oleg Mikhaylov / Shutterstock.com

Možnosti venkovního osvětlení

Zvláště v letních měsících se zahrada stává jednou z nejdůležitějších částí domu a velká část společenského života rodiny se přesouvá právě tam. Aby byl pobyt na ní co nejpříjemnější i ve večerních hodinách a také proto, aby i za tmy vynikla její krása, je na místě zahradu dobře osvítit. Jak ale takové venkovní osvětlení vybírat? Výběr světelných zdrojů do exteriéru má přece jen svá specifika a člověk se ke němu nedostane tak často.

Proč venkovní osvětlení?

Míst, kam je možné na zahradě umístit venkovní osvětlení je celá řada. Umístění svítidel a jejich účel potom z velké části definují i jejich konkrétní typ. Kde konkrétně je tedy možné na zahradě svítit? Své vlastní osvětlení si jistě zaslouží terasa, stejně jako altánek nebo pergola, ve kterých budete za teplých letních večerů popíjet dobré víno s přáteli.

Tím to ale nekončí, externí osvětlení si zaslouží i příjezdová cesta ke garáži nebo pěší přístupová cesta. Velmi efektní je též osvětlení bazénu a jeho okolí, sahá po něm proto čím dál tím více lidí. Nasvítit lze ale i okrasnou zahradu nebo třeba průčelí domu, kreativitě se meze nekladou.

Typy venkovního osvětlení

Podle toho, co chcete venku osvětlovat, budete volit typ a umístění zdrojů světla. Ty lze umisťovat jako závěsné, nástěnné, sloupové či zapuštěné do země, případně do umělých povrchů. Energii mohou venkovní svítidla brát standardně z rozvodů, případně ze stále populárnějších a častěji používaných solárních panelů. K dostání jsou i systémy s klasickými bateriemi.

Jedná se pouze o obecný výčet, ve skutečnosti je konkrétních možností venkovního osvětlení prakticky nekonečné množství. Svítidla mohou mít retro vzhled či naopak futuristický design, mohou mít podobu např. kamene i dřevěných prvků atd.

Výhody moderních řešení

Právě venkovní osvětlení dokáže naplno využít pohybových senzorů. Pokud se světla rozsvěcují automaticky ve chvíli, kdy zaregistrují ve svém okolí pohyb, je to velmi příjemné třeba když jdete večer něco uklidit do kůlny. Světla s pohybovými senzory také zvyšují bezpečnost, neboť náhlé rozsvícení světel dokáže vyděsit nejednoho lupiče. Zvyšuje se tak šance, že se dá nenechavec raději na ústup.

Pokud chcete mít světla s pohybovým senzorem, je samozřejmě na místě řešit napájení připojením svítidel k síti. Nákup světel tak bude muset být doprovázen vlastním vyřešením napojení, případně nákupem doplňkového materiálu, příkladem může být třífázový dvoutarifní elektroměrový rozvaděč. Berte také v potaz, že pro tento typ osvětlení nejsou příliš vhodné úsporné žárovky, neboť tímto způsobem fungování trpět a dochází ke zkrácení jejich životnosti.

Užitečnou funkcí může být i senzor soumraku. Jak již název napovídá, ten dokáže rozsvítit světla ve chvíli, kdy se začne stmívat. Jedná se o řešení, které odpovídá 21. století a není proto divu, že je u majitelů zahrad stále oblíbenější. Ještě o krok dále jdou komplexní SMART systémy, které můžete ovládat i na dálku – opět se může jednat o zajímavý bezpečnostní prvek, neboť světla vám mohou svítit i v době, kdy jste třeba na dovolené a vytvářet dojem přítomnosti obyvatel domu.

Obecná pravidla pro použití venkovního osvětlení

Není asi příliš překvapivé, pokud zopakujeme, že pro venkovní svícení by se měly používat pouze svítidla, která jsou k tomu přímo určená. Pokud jsou svítidla napájena z kabelu, je třeba dát pozor na to, jak jsou zahradou „taženy“. V případě nevhodného umístění se totiž mohou stát hrozbou pro děti i zvířata.

Stejně jako jsou široké možnosti při výběru typu a vzhledu svítidla je široké i cenové rozpětí, ve kterém lze externí osvětlení nakupovat. A pokud budete dávat pozor a pozorně procházet slevové letáky, je možné, že při nákupu významně ušetříte. A zahrada si osvětlení zaslouží!


Praha 9 připravuje Velikonoční potravinovou sousedskou sbírku

19. března 2023 v 10:17

Na úterý 4. dubna připravila radnice Prahy 9 Velikonoční potravinovou sbírku. Sbírat se budou trvanlivé potraviny a hygienické potřeby. Sbírka je určena pro seniory v nouzi, samoživitele a klienty Armády spásy.

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Den pro zdraví v Praze 6

17. března 2023 ve 20:13

Ve středu 22. března se od 9:30 hodin koná na hřišti Aritmy v Praze 6 – Vokovicích Den pro zdraví.

Praha 18 zve na Den zdraví. Co chystají organizátoři?

12. března 2023 v 10:12

V obřadní síni radnice Prahy 18 se koná ve středu 5. dubna Den zdraví. Nabídne měření tlaku a tepu, hladiny cukru v krvi, cholesterolu nebo očního tlaku.

Další články
Nahoru