Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Možnosti venkovního osvětlení
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: Oleg Mikhaylov / Shutterstock.com

Možnosti venkovního osvětlení

Zvláště v letních měsících se zahrada stává jednou z nejdůležitějších částí domu a velká část společenského života rodiny se přesouvá právě tam. Aby byl pobyt na ní co nejpříjemnější i ve večerních hodinách a také proto, aby i za tmy vynikla její krása, je na místě zahradu dobře osvítit. Jak ale takové venkovní osvětlení vybírat? Výběr světelných zdrojů do exteriéru má přece jen svá specifika a člověk se ke němu nedostane tak často.

Proč venkovní osvětlení?

Míst, kam je možné na zahradě umístit venkovní osvětlení je celá řada. Umístění svítidel a jejich účel potom z velké části definují i jejich konkrétní typ. Kde konkrétně je tedy možné na zahradě svítit? Své vlastní osvětlení si jistě zaslouží terasa, stejně jako altánek nebo pergola, ve kterých budete za teplých letních večerů popíjet dobré víno s přáteli.

Tím to ale nekončí, externí osvětlení si zaslouží i příjezdová cesta ke garáži nebo pěší přístupová cesta. Velmi efektní je též osvětlení bazénu a jeho okolí, sahá po něm proto čím dál tím více lidí. Nasvítit lze ale i okrasnou zahradu nebo třeba průčelí domu, kreativitě se meze nekladou.

Typy venkovního osvětlení

Podle toho, co chcete venku osvětlovat, budete volit typ a umístění zdrojů světla. Ty lze umisťovat jako závěsné, nástěnné, sloupové či zapuštěné do země, případně do umělých povrchů. Energii mohou venkovní svítidla brát standardně z rozvodů, případně ze stále populárnějších a častěji používaných solárních panelů. K dostání jsou i systémy s klasickými bateriemi.

Jedná se pouze o obecný výčet, ve skutečnosti je konkrétních možností venkovního osvětlení prakticky nekonečné množství. Svítidla mohou mít retro vzhled či naopak futuristický design, mohou mít podobu např. kamene i dřevěných prvků atd.

Výhody moderních řešení

Právě venkovní osvětlení dokáže naplno využít pohybových senzorů. Pokud se světla rozsvěcují automaticky ve chvíli, kdy zaregistrují ve svém okolí pohyb, je to velmi příjemné třeba když jdete večer něco uklidit do kůlny. Světla s pohybovými senzory také zvyšují bezpečnost, neboť náhlé rozsvícení světel dokáže vyděsit nejednoho lupiče. Zvyšuje se tak šance, že se dá nenechavec raději na ústup.

Pokud chcete mít světla s pohybovým senzorem, je samozřejmě na místě řešit napájení připojením svítidel k síti. Nákup světel tak bude muset být doprovázen vlastním vyřešením napojení, případně nákupem doplňkového materiálu, příkladem může být třífázový dvoutarifní elektroměrový rozvaděč. Berte také v potaz, že pro tento typ osvětlení nejsou příliš vhodné úsporné žárovky, neboť tímto způsobem fungování trpět a dochází ke zkrácení jejich životnosti.

Užitečnou funkcí může být i senzor soumraku. Jak již název napovídá, ten dokáže rozsvítit světla ve chvíli, kdy se začne stmívat. Jedná se o řešení, které odpovídá 21. století a není proto divu, že je u majitelů zahrad stále oblíbenější. Ještě o krok dále jdou komplexní SMART systémy, které můžete ovládat i na dálku – opět se může jednat o zajímavý bezpečnostní prvek, neboť světla vám mohou svítit i v době, kdy jste třeba na dovolené a vytvářet dojem přítomnosti obyvatel domu.

Obecná pravidla pro použití venkovního osvětlení

Není asi příliš překvapivé, pokud zopakujeme, že pro venkovní svícení by se měly používat pouze svítidla, která jsou k tomu přímo určená. Pokud jsou svítidla napájena z kabelu, je třeba dát pozor na to, jak jsou zahradou „taženy“. V případě nevhodného umístění se totiž mohou stát hrozbou pro děti i zvířata.

Stejně jako jsou široké možnosti při výběru typu a vzhledu svítidla je široké i cenové rozpětí, ve kterém lze externí osvětlení nakupovat. A pokud budete dávat pozor a pozorně procházet slevové letáky, je možné, že při nákupu významně ušetříte. A zahrada si osvětlení zaslouží!


Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru