dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - zatazeno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
18°C
Možnost vyklidit sklad nesplněných přání je tu, oblohu zaplaví „padající hvězdy“
Ilustrační foto: Martin Mark / Wikimedia Commons

Možnost vyklidit sklad nesplněných přání je tu, oblohu zaplaví „padající hvězdy“

Stejně jako každé léto, i letos lze na obloze pozorovat meteorický roj Perseidy. Hvězdy budou nejvíce padat v noci na zítřek. Pro pozorování roje meteorů jsou nejlepší místa bez světelného znečištění, kterých v Praze moc není. Pražské hvězdárny a planetárium žádné speciální akce na večer neplánují. Pokud však vyrazíte na vesmírnou podívanou na kraj metropole či nejlépe za její hranice, nebudete litovat.

V průměru můžete vidět dvě až tři „padající hvězdy“ za minutu. V takto hojném počtu „nepadaly hvězdy“ posledních dvacet let. Stačí jen zvednout hlavu, čekat a kochat se.

Perseidy jsou meteorický roj, který pochází z rozpadlé komety Swift-Tuttle. Ta za sebou zanechává stopu mikročásteček a prachu, kterou Země pravidelně v polovině srpna prolétá.

Podmínky pro sledování asi budou v okolí Prahy příznivé, ale spíše v první polovině noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém facebookovém profilu aktualizoval předpověď na dnešní noc.

„Potvrzuje se nasouvání oblačnosti teplé fronty od západu, nejprve tedy oblačnost vysoká, později i středního patra a nakonec i patra nízkého. Zatím to tedy čím dál víc vypadá na dobré podmínky pro pozorování ve východní polovině republiky, špatné na samém západě, v pásu mezi nimi slušné podmínky v první části noci,“ uvedl ČHMÚ.

„Lovcům padajících hvězd“ tak jen nezbývá popřát štěstí s počasím a pěknou podívanou.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru