
Možná od svíčky vyrobené i z toaletního papíru vznikl druhý nejtragičtější požár po roce 1989
26. října 2020 07:17
Oheň byl nahlášen 35 minut po půlnoci, první hasiči dorazili na místo o šest minut později. Kvůli rozsahu požáru a stavu budovy ale nemohli dovnitř a nejprve hasili zvenku. „Hrozilo zřícení stropní konstrukce, což se také v 01:37 hodin stalo," sdělila tehdy mluvčí pražských hasičů.
Požár se podařilo dostat pod kontrolu krátce po druhé hodině ranní a postupně hasiči na spáleništi nacházeli těla mrtvých. Poslední, devátou oběť našli ve čtvrt na dvě odpoledne. V troskách byl i mrtvý pes.
Shořelá budova patřila Českým drahám (ČD), poslední nájemce, kterým byla železniční geodézie, se z ní ovšem vystěhoval už rok před požárem. Poté se ovšem opuštěné místo nedaleko centra Prahy stalo oblíbeným útulkem pro bezdomovce či narkomany, přestože dráhy tvrdily, že objekt opakovaně zamykaly a zajišťovaly proti vniknutí.
Z řad lidí bez domova, kteří užívali opiáty (našly se v tělech obětí), pocházely i všechny oběti – tři ženy a šest mužů ve věku mezi 19 a 44 lety.
Vyšetřovatelé se zprvu zabývali možností, že oheň v domě určeném k demolici (proto byla majetková škoda způsobená požárem podle ČD prakticky nulová) někdo založil úmyslně. Z výpovědí svědků, kteří v budově příležitostně přespávali, vyplynulo, že lidi využívající budovu nejčastěji mezi sebou asi s někým jiným neměli žádné vážné spory. Vyšetřovatelé však zjistili, že bezdomovci používali svíčky, které si vyráběli z plastových lahví, vosku a toaletního papíru.
Právě použití takovéto svíčky se stalo devítičlenné skupině osudným. Ukázalo se totiž, že požár z nedbalosti způsobil čtyřicetiletý muž, který se stal jednou z obětí. Stejně jako ostatních osm lidí zemřel udušením. A protože byl pachatel po smrti, kriminalisté případ nejtragičtějšího požáru v historii samostatné ČR koncem roku 2010 odložili.
Požár na Florenci je druhou nejhorší tragédií svého druhu v ČR za poslední více než tři dekády. Ještě o dva lidské životy více si vyžádal oheň, který založil žhář v panelovém domě v Bohumíně letos 8. srpna.
Z 15 lidí přítomných na rodinné oslavě přežili jen čtyři, přímo v bytě zemřelo šest obětí, pět lidí se zabilo, když z hořícího bytu v jedenáctém patře vyskočili. Čtyřiapadesátiletý muž, který žhářstvím řešil rodinné spory, je dnes obviněný z vraždy a obecného ohrožení.

Tuto tragédii připomněl letos v lednu požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při kterém zemřelo osm mužů ve věku 36 až 59 let. Ohnisko požáru bylo ve společenské místnosti budovy, kde byli umístěni muži s mentálním a kombinovaným postižením.
V médiích se objevily informace o tom, že vedení ústavu podezřívalo ze založení požáru tři klienty, kteří už v minulosti několikrát pokusili oheň založit. Policie však dosud vyšetřování případu neuzavřela.
Stejný počet lidí jako ve Vejprtech – tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec – zemřel také v květnu 1995 při požáru pražského hotelu Olympik, který způsobilo vznícení textilií odložených na chladničce.
Pět obětí si vyžádal v lednu 2018 požár hotelu v Náplavní ulici v Praze, i v tomto případě se jednalo o turisty – dvě Jihokorejky, Němce, Němku a Nizozemce. Požár vznikl na dvoře pravděpodobně od nedopalku cigarety, k vysokému počtu obětí přispělo nedodržování předpisů.