Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Možná od svíčky vyrobené i z toaletního papíru vznikl druhý nejtragičtější požár po roce 1989
Požár způsobený pravděpodobně lidskou nedbalostí měl tragické následky. Foto(3x): Milan Pacík / HZS Praha

Možná od svíčky vyrobené i z toaletního papíru vznikl druhý nejtragičtější požár po roce 1989

Devět mrtvých lidských životů si vyžádal druhý nejtragičtější požár v České republice po listopadu 1989. Ničivý oheň zachvátil drážní budovy nedaleko pražského autobusového nádraží na Florenci v noci na 27. října 2010. V té době opuštěný dvoupodlažní objekt o rozloze asi 2000 metrů čtverečních, který celý pohltily plameny, využívali bezdomovci. Hasiči, kteří na místo dorazili krátce po vypuknutí ohně, zachránili už jen mladou ženu a muže. Od tragédie tento týden uplyne přesně 10 let.

pozar-2010a Oheň byl nahlášen 35 minut po půlnoci, první hasiči dorazili na místo o šest minut později. Kvůli rozsahu požáru a stavu budovy ale nemohli dovnitř a nejprve hasili zvenku. „Hrozilo zřícení stropní konstrukce, což se také v 01:37 hodin stalo," sdělila tehdy mluvčí pražských hasičů.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu krátce po druhé hodině ranní a postupně hasiči na spáleništi nacházeli těla mrtvých. Poslední, devátou oběť našli ve čtvrt na dvě odpoledne. V troskách byl i mrtvý pes.

Shořelá budova patřila Českým drahám (ČD), poslední nájemce, kterým byla železniční geodézie, se z ní ovšem vystěhoval už rok před požárem. Poté se ovšem opuštěné místo nedaleko centra Prahy stalo oblíbeným útulkem pro bezdomovce či narkomany, přestože dráhy tvrdily, že objekt opakovaně zamykaly a zajišťovaly proti vniknutí.

Z řad lidí bez domova, kteří užívali opiáty (našly se v tělech obětí), pocházely i všechny oběti – tři ženy a šest mužů ve věku mezi 19 a 44 lety.

pozar-2010b Vyšetřovatelé se zprvu zabývali možností, že oheň v domě určeném k demolici (proto byla majetková škoda způsobená požárem podle ČD prakticky nulová) někdo založil úmyslně. Z výpovědí svědků, kteří v budově příležitostně přespávali, vyplynulo, že lidi využívající budovu nejčastěji mezi sebou asi s někým jiným neměli žádné vážné spory. Vyšetřovatelé však zjistili, že bezdomovci používali svíčky, které si vyráběli z plastových lahví, vosku a toaletního papíru.

Právě použití takovéto svíčky se stalo devítičlenné skupině osudným. Ukázalo se totiž, že požár z nedbalosti způsobil čtyřicetiletý muž, který se stal jednou z obětí. Stejně jako ostatních osm lidí zemřel udušením. A protože byl pachatel po smrti, kriminalisté případ nejtragičtějšího požáru v historii samostatné ČR koncem roku 2010 odložili.

Požár na Florenci je druhou nejhorší tragédií svého druhu v ČR za poslední více než tři dekády. Ještě o dva lidské životy více si vyžádal oheň, který založil žhář v panelovém domě v Bohumíně letos 8. srpna.

Z 15 lidí přítomných na rodinné oslavě přežili jen čtyři, přímo v bytě zemřelo šest obětí, pět lidí se zabilo, když z hořícího bytu v jedenáctém patře vyskočili. Čtyřiapadesátiletý muž, který žhářstvím řešil rodinné spory, je dnes obviněný z vraždy a obecného ohrožení.

Vůbec nejvíc obětí v moderní historii si na našem území vyžádal požár, který v listopadu 1984 zachvátil Ústav sociální péče v Měděnci na Chomutovsku. V plamenech tehdy zahynulo 26 mladých žen, vesměs bezmocných, mentálně postižených klientek zařízení. Tragická událost posloužila začátkem 90. let minulého století jako inspirace režisérovi Filipu Renčovi pro film Requiem pro panenku.

Tuto tragédii připomněl letos v lednu požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při kterém zemřelo osm mužů ve věku 36 až 59 let. Ohnisko požáru bylo ve společenské místnosti budovy, kde byli umístěni muži s mentálním a kombinovaným postižením.

V médiích se objevily informace o tom, že vedení ústavu podezřívalo ze založení požáru tři klienty, kteří už v minulosti několikrát pokusili oheň založit. Policie však dosud vyšetřování případu neuzavřela.

Stejný počet lidí jako ve Vejprtech – tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec – zemřel také v květnu 1995 při požáru pražského hotelu Olympik, který způsobilo vznícení textilií odložených na chladničce.

Pět obětí si vyžádal v lednu 2018 požár hotelu v Náplavní ulici v Praze, i v tomto případě se jednalo o turisty – dvě Jihokorejky, Němce, Němku a Nizozemce. Požár vznikl na dvoře pravděpodobně od nedopalku cigarety, k vysokému počtu obětí přispělo nedodržování předpisů.


PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru