dnes
Středa - zatazeno
0°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Možná od svíčky vyrobené i z toaletního papíru vznikl druhý nejtragičtější požár po roce 1989
Požár způsobený pravděpodobně lidskou nedbalostí měl tragické následky. Foto(3x): Milan Pacík / HZS Praha

Možná od svíčky vyrobené i z toaletního papíru vznikl druhý nejtragičtější požár po roce 1989

Devět mrtvých lidských životů si vyžádal druhý nejtragičtější požár v České republice po listopadu 1989. Ničivý oheň zachvátil drážní budovy nedaleko pražského autobusového nádraží na Florenci v noci na 27. října 2010. V té době opuštěný dvoupodlažní objekt o rozloze asi 2000 metrů čtverečních, který celý pohltily plameny, využívali bezdomovci. Hasiči, kteří na místo dorazili krátce po vypuknutí ohně, zachránili už jen mladou ženu a muže. Od tragédie tento týden uplyne přesně 10 let.

pozar-2010a Oheň byl nahlášen 35 minut po půlnoci, první hasiči dorazili na místo o šest minut později. Kvůli rozsahu požáru a stavu budovy ale nemohli dovnitř a nejprve hasili zvenku. „Hrozilo zřícení stropní konstrukce, což se také v 01:37 hodin stalo," sdělila tehdy mluvčí pražských hasičů.

Požár se podařilo dostat pod kontrolu krátce po druhé hodině ranní a postupně hasiči na spáleništi nacházeli těla mrtvých. Poslední, devátou oběť našli ve čtvrt na dvě odpoledne. V troskách byl i mrtvý pes.

Shořelá budova patřila Českým drahám (ČD), poslední nájemce, kterým byla železniční geodézie, se z ní ovšem vystěhoval už rok před požárem. Poté se ovšem opuštěné místo nedaleko centra Prahy stalo oblíbeným útulkem pro bezdomovce či narkomany, přestože dráhy tvrdily, že objekt opakovaně zamykaly a zajišťovaly proti vniknutí.

Z řad lidí bez domova, kteří užívali opiáty (našly se v tělech obětí), pocházely i všechny oběti – tři ženy a šest mužů ve věku mezi 19 a 44 lety.

pozar-2010b Vyšetřovatelé se zprvu zabývali možností, že oheň v domě určeném k demolici (proto byla majetková škoda způsobená požárem podle ČD prakticky nulová) někdo založil úmyslně. Z výpovědí svědků, kteří v budově příležitostně přespávali, vyplynulo, že lidi využívající budovu nejčastěji mezi sebou asi s někým jiným neměli žádné vážné spory. Vyšetřovatelé však zjistili, že bezdomovci používali svíčky, které si vyráběli z plastových lahví, vosku a toaletního papíru.

Právě použití takovéto svíčky se stalo devítičlenné skupině osudným. Ukázalo se totiž, že požár z nedbalosti způsobil čtyřicetiletý muž, který se stal jednou z obětí. Stejně jako ostatních osm lidí zemřel udušením. A protože byl pachatel po smrti, kriminalisté případ nejtragičtějšího požáru v historii samostatné ČR koncem roku 2010 odložili.

Požár na Florenci je druhou nejhorší tragédií svého druhu v ČR za poslední více než tři dekády. Ještě o dva lidské životy více si vyžádal oheň, který založil žhář v panelovém domě v Bohumíně letos 8. srpna.

Z 15 lidí přítomných na rodinné oslavě přežili jen čtyři, přímo v bytě zemřelo šest obětí, pět lidí se zabilo, když z hořícího bytu v jedenáctém patře vyskočili. Čtyřiapadesátiletý muž, který žhářstvím řešil rodinné spory, je dnes obviněný z vraždy a obecného ohrožení.

Vůbec nejvíc obětí v moderní historii si na našem území vyžádal požár, který v listopadu 1984 zachvátil Ústav sociální péče v Měděnci na Chomutovsku. V plamenech tehdy zahynulo 26 mladých žen, vesměs bezmocných, mentálně postižených klientek zařízení. Tragická událost posloužila začátkem 90. let minulého století jako inspirace režisérovi Filipu Renčovi pro film Requiem pro panenku.

Tuto tragédii připomněl letos v lednu požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při kterém zemřelo osm mužů ve věku 36 až 59 let. Ohnisko požáru bylo ve společenské místnosti budovy, kde byli umístěni muži s mentálním a kombinovaným postižením.

V médiích se objevily informace o tom, že vedení ústavu podezřívalo ze založení požáru tři klienty, kteří už v minulosti několikrát pokusili oheň založit. Policie však dosud vyšetřování případu neuzavřela.

Stejný počet lidí jako ve Vejprtech – tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec – zemřel také v květnu 1995 při požáru pražského hotelu Olympik, který způsobilo vznícení textilií odložených na chladničce.

Pět obětí si vyžádal v lednu 2018 požár hotelu v Náplavní ulici v Praze, i v tomto případě se jednalo o turisty – dvě Jihokorejky, Němce, Němku a Nizozemce. Požár vznikl na dvoře pravděpodobně od nedopalku cigarety, k vysokému počtu obětí přispělo nedodržování předpisů.


Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Včera ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Včera v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Včera v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Jednání Komise pro dotace a EU fondy RMČ. Praha 11 zveřejnila program

30. listopadu 2020 ve 12:25

Jednání komise je veřejné a bude se konat v úterý 1. prosince od 17:30 hodin prostřednictvím elektronického nástroje Microsoft Teams.

Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

29. listopadu 2020 v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

28. listopadu 2020 v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Další články
Nahoru