dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Mozaiku nahradily v centru Prahy beton a asfalt. Na jaře to napravíme, slibují odpovědní
Tramvajová zastávka ve Štefánikově ulici nevypadá po rekonstrukci pěkně. Foto: PP

Mozaiku nahradily v centru Prahy beton a asfalt. Na jaře to napravíme, slibují odpovědní

Betonem vyspravené mozaikové chodníky na Janáčkově nábřeží. Asfaltem spravené chodníky na frekventované Štefánikově ulici. Praha betonová a asfaltová? Snad ne, k nápravě by mělo podle současných slibů odpovědných orgánů dojít na jaře.

„V památkové oblasti UNESCO na Janáčkově nábřeží naproti Národnímu divadlu budeme mít hezké nově betonem vyspravené mozaikové chodníky. Dlažbu odvezli neznámo kam a dali ´pěkný´ beton.“ Pro Pražský patriot to uvedl občan, který bydlí v blízkosti, Miroslav Čacký.

„Tohle by si snad v oblasti UNESCO nedovolili ani za Husáka,“ povzdechl si. On a další občané již napsali řediteli Národního památkového ústavu. „Odpověděl, že se tím budou zabývat,“ uvedl Čacký.

Na jaře zadláždíme, slibuje magistrát

chodnik-janackovonabr-05001-nahled On i další občané jsou z toho rozladěni. Mají za to, že v památkové zóně UNESCO by se mělo citlivě dbát na provádění jakýchkoli úprav. Program Podpora pro památky UNESCO zřídilo Ministerstvo kultury ČR poprvé v roce 2008. Jeho hlavním cílem je dostát závazkům, které České republice vyplývají z přijetí Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví.

janackovo-nabr-nahled A jak na betonem vyspravené mozaikové chodníky reaguje magistrát? „Jedná se o provizorní vyspravení chodníků a na jaře budou zadlážděny,“ uvedla pro náš portál tisková mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá. Opravy podle jejích slov probíhají v rámci akce obnova stromořadí na Janáčkově nábřeží.

Oprávněné, nebo neoprávněné kácení?

O obnově Pražský patriot již – jako první – informoval: více než čtyřicítka stromů na Janáčkově nábřeží padla letos na podzim k zemi. Pokáceny byly na základě endrologického průzkumu a znaleckého posudku. Šok to byl ale pro místní obyvatele, kteří se o kácení dozvěděli na poslední chvíli z lístečku připevněného na jednom ze stromů.

Někteří rozhořčení občané následně nechali vypracovat další odborný posudek: soudní znalec Zdeněk Blahník v něm uvedl, že nenašel u žádného z posuzovaných dvaceti čerstvých pařezů ani nejmenší důvod pro pokácení stromu.

Na jaře se dočká i Štefánikova

Čacký nyní náš portál upozornil i na vyasfaltované refýže na Štefánikově ulici, nacházející se v páté městské části. „Ty se také povedly,“ okomentoval to ironicky. Také zde je ve hře magistrát.

Další z místních občanů – Daniel Novák – o těchto chodnících proto už hovořil s památkářkou Petrou Vinařovou z oddělení státní správy památkové péče při pražském magistrátu. Ta podle jeho slov již připravuje oficiální žádost magistrátu k nápravě.

Opravu těchto zastávek zajišťuje Technická správa komunikací. Současný stav je podle tiskové mluvčí Barbory Liškové dán špatnými klimatickými podmínkami. Příští rok na jaře budou podle ní předlážděny řezanou mozaikou, přibudou naváděcí prvky pro nevidomé a slabozraké. „Zatím není znám termín dokončení rekonstrukce,“ potvrdila Lišková pro Pražský patriot. Záležet bude i na počasí.


Autor: Anna Skálová

Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru