Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Mozaiková fontána Duha u OC Lužiny se dočkala opravy, prokouklo i okolí
Pohled od OC Lužiny na fontánu Duha, v pozadí stojí škola. Foto: P13

Mozaiková fontána Duha u OC Lužiny se dočkala opravy, prokouklo i okolí

Třináctá městská část dokončila revitalizaci parku a opravila cennou fontánu u obchodního centra Lužiny. Náklady byly dva miliony korun. Informovala o tom mluvčí radnice Lucie Steinerová. Do opravy fontány se zapojili specialisté z VŠCHT.

„Vodní kašny a fontány na veřejných prostranstvích v naší městské části byly vytvořeny při výstavbě sídliště jako umělecká díla, která během horkých letních dní osvěžují a zlepšují klimatické podmínky městského prostředí. Fontána ,Duha´ u Fakultní základní školy Brdičkova je místní uměleckou dominantou a po náročné rekonstrukci opět zdobí veřejné prostranství,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Fontána o rozměrech 2,3×6 metrů pochází z dílny již zesnulých autorů Luďka Buriánka a Josefa Němce. Fontána se čtyřmi chrliči je obložena skleněnou barevnou mozaiko a vestavěna do opěrné betonové stěny. Je přístupná z terasy od školy. Některé díly mozaiky ze štípaných skleněných kostek o rozměrech 3×3 centimetry zcela chyběly a dílo bylo značně poničené.

Specialisté Ústavu chemické technologie restaurování památek nejprve skleněnou mozaiku vyčistili. Současně bylo nutné vyrobit chybějící skleněné díly a přesně doladit jejich tvary a barvy podle odebraných vzorků. Tým vedl restaurátor Jan Lhoták z VŠCHT. 

Také technologie fontány byla zastaralá, musela být demontována a nahrazena novou strojovnou. Byla vyměněna původní poškozená vana na zachycení tryskající vody za novou nerezovou s přesahem, což zabraňuje přímému stékání vody po mozaice a jejímu následnému ničení.

Při rekonstrukci byly vyměněny trysky a přívodní potrubí vody. V poslední fázi bylo instalováno nové odtokové potrubí. Stavební rekonstrukcí prošlo i betonové tělo fontány, které bylo podélně prasklé.

Obnovy se dočkalo také okolí fontány. Veřejný park, který bezprostředně navazuje na obchodní centrum, si ponechal střídání zelených ploch s plochami pokrytými oblázky. Do plochy byly přidány rozměrné oblé kameny a chybějící oblázky byly doplněny.

„Při návrhu obnovy tohoto prostoru jsme vycházeli z původní koncepce, kdy jsme nejprve zhodnotili použitelnost některých rostlin a dalších stávajících prvků zahradní architektury, což jsme chtěli zachovat. Z toho jsme také vyšli při dalších návrzích úprav. Nejprve bylo vysbíráno velké množství odpadků. Některé náletové dřeviny byly odstraněny, jiné upraveny řezem, a naopak v kompozici ponechány. Zahradníci také odstranili suché a nemocné rostliny,“ dodala místostarostka Marcela Plesníková (ANO).

Na ploše byly dosazeny jalovce, jerlíny a další mladé dřeviny. Byly vytvořeny nové trvalkové záhony. V kompozici jsou volně vtroušené vysoké traviny a juky. Podařilo se zde vytvořit důstojnou parkovou úpravu, která nyní těší návštěvníky nákupního centra, školáky i zdejší obyvatele.


Autor: Alo

Slavnostní umístění pamětních tabulek

Dnes v 11:56

Praha 6 zve na slavnostní umístění pamětní tabulky Poslední adresa staviteli a účastníkovi III. odboje Jaroslavu Klabíkovi na domě v ulici Milady Horákové 115/107 v Praze 6 u příležitosti výročí jeho úmrtí.

Praha 1 poděkovala pracovníkům školství

Dnes v 11:51

Muziky, tance, vybraných pochoutek i výhledů na historické centrum metropole si užívali účastníci plavby pro zaměstnance škol, kterou v pondělí 15. dubna zorganizovala radnice Prahy 1.

První jarní košt

Dnes v 09:07

Vítání jara se sklenkou v ruce v sobotu 20. dubna na náplavce v Praze 2.

Praha 14 zahájila sběr věcí pro Swap

Dnes v 08:33

Dnes začíná sběr oblečení a knih pro Swap, který proběhne 25. dubna před metrem Rajská zahrada v rámci Den Země a Reuse den Prahy 14.

Hostivařský session v Karolíně

Dnes v 08:24

Hostivařský session v Karolíně se koná ve čtvrtek 18. dubna.

Přileťte na koštěti do Žlutých lázní a oslavte Čarodějnice

Dnes v 08:13

V úterý 3????.dubna se od ???????? hodin otevře areál Žlutých lázní a promění se v místo plné zábavy pro celou rodinu. Těšit se můžete na čarodějnické dobroty z grilu, opékání špekáčků, pouťové atrakce pro malé i velké i pálení čarodějnic a zpívání...

Praha 6 vyhlásila výběrová řízení na obsazení pracovních pozic

Včera ve 22:47

Praha 6 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení různých pracovních pozic na úřadu městské části. Aktuálně se obsazuje pozice přestupkářů, referenta registrace vozidel nebo referenta dopravních prostředků.

Dubnová vycházka s Prahou 6

Včera ve 21:06

Dubnová vycházka Středem Hanspaulky se koná 22. dubna od 16 hodin, sraz je proti zastávce tramvaje Na Pískách na nároží ulic Evropská a Na Pískách.

Praha 9 i letos ocení své občany

Včera ve 12:01

Už od roku 2010 oceňuje Praha 9 ty své občany, kteří svůj život, působení a dílo spojili s městskou částí, s konkrétní oblastí jejího rozvoje, s jejími proměnami nebo přispěli k jejímu zviditelnění a pozitivní prezentaci. Toho, kdo by měl čestnou cenu dostat, navrhují sami obyvatelé deváté městské...

E-zápis do mateřinek v Praze 4

Včera v 11:48

Zápis dětí do mateřských škol (MŠ) probíhá letos elektronickou formou na https://zapisdoms-praha4.praha.eu. V aplikaci rodiče najdou seznam MŠ zřizovaných MČ Praha 4, popis a možnosti generování přihlášek a další dokumenty. Generování přihlášek je možné od poloviny dubna. Více informací na...

Káranský vodovodník zve na cyklojízdu, výlet pro pěší a prohlídku úpravny vody

Včera v 10:02

Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne v sobotu 18. května 2024 v Káraném od 10 do 17 hodin. Její součástí je cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný...

Praha 9: Čarodějnice na Kolčavce

Včera v 09:27

Praha 9 zve na Čarodějnice v úterý 30. dubna od 15 do 20 hodin na louku před pivovarem Nad Kolčavkou v Libni.

Lov hmyzu v parku Zahrádky

Včera v 08:55

Akce se koná v pátek 26. dubna od 14 hodin.

Další články
Nahoru