Dnes Sobota - oblacno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Mozaiková fontána Duha u OC Lužiny se dočkala opravy, prokouklo i okolí
Pohled od OC Lužiny na fontánu Duha, v pozadí stojí škola. Foto: P13

Mozaiková fontána Duha u OC Lužiny se dočkala opravy, prokouklo i okolí

Třináctá městská část dokončila revitalizaci parku a opravila cennou fontánu u obchodního centra Lužiny. Náklady byly dva miliony korun. Informovala o tom mluvčí radnice Lucie Steinerová. Do opravy fontány se zapojili specialisté z VŠCHT.

„Vodní kašny a fontány na veřejných prostranstvích v naší městské části byly vytvořeny při výstavbě sídliště jako umělecká díla, která během horkých letních dní osvěžují a zlepšují klimatické podmínky městského prostředí. Fontána ,Duha´ u Fakultní základní školy Brdičkova je místní uměleckou dominantou a po náročné rekonstrukci opět zdobí veřejné prostranství,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Fontána o rozměrech 2,3×6 metrů pochází z dílny již zesnulých autorů Luďka Buriánka a Josefa Němce. Fontána se čtyřmi chrliči je obložena skleněnou barevnou mozaiko a vestavěna do opěrné betonové stěny. Je přístupná z terasy od školy. Některé díly mozaiky ze štípaných skleněných kostek o rozměrech 3×3 centimetry zcela chyběly a dílo bylo značně poničené.

Specialisté Ústavu chemické technologie restaurování památek nejprve skleněnou mozaiku vyčistili. Současně bylo nutné vyrobit chybějící skleněné díly a přesně doladit jejich tvary a barvy podle odebraných vzorků. Tým vedl restaurátor Jan Lhoták z VŠCHT. 

Také technologie fontány byla zastaralá, musela být demontována a nahrazena novou strojovnou. Byla vyměněna původní poškozená vana na zachycení tryskající vody za novou nerezovou s přesahem, což zabraňuje přímému stékání vody po mozaice a jejímu následnému ničení.

Při rekonstrukci byly vyměněny trysky a přívodní potrubí vody. V poslední fázi bylo instalováno nové odtokové potrubí. Stavební rekonstrukcí prošlo i betonové tělo fontány, které bylo podélně prasklé.

Obnovy se dočkalo také okolí fontány. Veřejný park, který bezprostředně navazuje na obchodní centrum, si ponechal střídání zelených ploch s plochami pokrytými oblázky. Do plochy byly přidány rozměrné oblé kameny a chybějící oblázky byly doplněny.

„Při návrhu obnovy tohoto prostoru jsme vycházeli z původní koncepce, kdy jsme nejprve zhodnotili použitelnost některých rostlin a dalších stávajících prvků zahradní architektury, což jsme chtěli zachovat. Z toho jsme také vyšli při dalších návrzích úprav. Nejprve bylo vysbíráno velké množství odpadků. Některé náletové dřeviny byly odstraněny, jiné upraveny řezem, a naopak v kompozici ponechány. Zahradníci také odstranili suché a nemocné rostliny,“ dodala místostarostka Marcela Plesníková (ANO).

Na ploše byly dosazeny jalovce, jerlíny a další mladé dřeviny. Byly vytvořeny nové trvalkové záhony. V kompozici jsou volně vtroušené vysoké traviny a juky. Podařilo se zde vytvořit důstojnou parkovou úpravu, která nyní těší návštěvníky nákupního centra, školáky i zdejší obyvatele.


Autor: Alo

Nahrávací studio nejen pro online výuku

Včera v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

Včera v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

Včera v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

Včera v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

Včera v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

Včera v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Festival tuzemských řemeslných destilátů Pálenka fest

21. září 2022 v 10:11

Lihovárek.cz, prodejce tuzemských řemeslných destilátů, pořádá první ročník festivalu pálenek v Česku. Pálenka fest, unikátní událost podporující české lihovarnictví, proběhne 8. října v Pražské tržnici v Holešovicích. Návštěvníci budou mít možnost na jednom místě ochutnat ty nejlepší produkty,...

Další články
Nahoru