Dnes Neděle - oblacno -1°C
Zítra Pondělí - polojasno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Mozaiková fontána Duha u OC Lužiny se dočkala opravy, prokouklo i okolí
Pohled od OC Lužiny na fontánu Duha, v pozadí stojí škola. Foto: P13

Mozaiková fontána Duha u OC Lužiny se dočkala opravy, prokouklo i okolí

Třináctá městská část dokončila revitalizaci parku a opravila cennou fontánu u obchodního centra Lužiny. Náklady byly dva miliony korun. Informovala o tom mluvčí radnice Lucie Steinerová. Do opravy fontány se zapojili specialisté z VŠCHT.

„Vodní kašny a fontány na veřejných prostranstvích v naší městské části byly vytvořeny při výstavbě sídliště jako umělecká díla, která během horkých letních dní osvěžují a zlepšují klimatické podmínky městského prostředí. Fontána ,Duha´ u Fakultní základní školy Brdičkova je místní uměleckou dominantou a po náročné rekonstrukci opět zdobí veřejné prostranství,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Fontána o rozměrech 2,3×6 metrů pochází z dílny již zesnulých autorů Luďka Buriánka a Josefa Němce. Fontána se čtyřmi chrliči je obložena skleněnou barevnou mozaiko a vestavěna do opěrné betonové stěny. Je přístupná z terasy od školy. Některé díly mozaiky ze štípaných skleněných kostek o rozměrech 3×3 centimetry zcela chyběly a dílo bylo značně poničené.

Specialisté Ústavu chemické technologie restaurování památek nejprve skleněnou mozaiku vyčistili. Současně bylo nutné vyrobit chybějící skleněné díly a přesně doladit jejich tvary a barvy podle odebraných vzorků. Tým vedl restaurátor Jan Lhoták z VŠCHT. 

Také technologie fontány byla zastaralá, musela být demontována a nahrazena novou strojovnou. Byla vyměněna původní poškozená vana na zachycení tryskající vody za novou nerezovou s přesahem, což zabraňuje přímému stékání vody po mozaice a jejímu následnému ničení.

Při rekonstrukci byly vyměněny trysky a přívodní potrubí vody. V poslední fázi bylo instalováno nové odtokové potrubí. Stavební rekonstrukcí prošlo i betonové tělo fontány, které bylo podélně prasklé.

Obnovy se dočkalo také okolí fontány. Veřejný park, který bezprostředně navazuje na obchodní centrum, si ponechal střídání zelených ploch s plochami pokrytými oblázky. Do plochy byly přidány rozměrné oblé kameny a chybějící oblázky byly doplněny.

„Při návrhu obnovy tohoto prostoru jsme vycházeli z původní koncepce, kdy jsme nejprve zhodnotili použitelnost některých rostlin a dalších stávajících prvků zahradní architektury, což jsme chtěli zachovat. Z toho jsme také vyšli při dalších návrzích úprav. Nejprve bylo vysbíráno velké množství odpadků. Některé náletové dřeviny byly odstraněny, jiné upraveny řezem, a naopak v kompozici ponechány. Zahradníci také odstranili suché a nemocné rostliny,“ dodala místostarostka Marcela Plesníková (ANO).

Na ploše byly dosazeny jalovce, jerlíny a další mladé dřeviny. Byly vytvořeny nové trvalkové záhony. V kompozici jsou volně vtroušené vysoké traviny a juky. Podařilo se zde vytvořit důstojnou parkovou úpravu, která nyní těší návštěvníky nákupního centra, školáky i zdejší obyvatele.


Autor: Alo

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

Včera v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Další články
Nahoru