Motýlů v okolí Prokopského údolí přibylo, u některých druhů se počty zdvojnásobily
17. května 2024 18:25
V rámci projektu se podařilo vytvořit nové lokality a pečovat o již existující lokality pro cílové druhy denních motýlů v blízkém okolí Prokopského údolí. Přírodní rezervace se vyznačuje velmi vysokým druhovým bohatstvím hmyzu, a proto nové lokality mohly být mnoha druhy motýlů snadno nalezeny a rychle využity, což potvrzují i biologická data z monitoringu denních motýlů.
„Denní motýli patří mezi nejohroženější skupiny hmyzu, přičemž v České republice zhruba osmina druhů již vymřela a další druhy se k vymření blíží. Je proto povinností entomologů pokusit se ohroženým druhům pomoci,“ zdůraznil Michal Knapp, vedoucí Týmu ekologie hmyzu z FŽP ČZU v Praze.
Za nejvýznamnější nově se objevivší druhy lze podle něj považovat okáče metlicového, soumračníka skořicového a soumračníka podobného. Počet jedinců druhů uvedených v Červeném seznamu bezobratlých ČR se nám mezi lety 2021 až 2023 téměř zdvojnásobil. „To je fantastický výsledek v situaci, kdy na většině míst ČR pozorujeme pokračující úbytek i běžných druhů,“ podotkl Kadlec.
Dalším dokladem úspěšné péče je podle něj postupný nárůst populace modráska vičencového na lokalitě Dívčí hrady. Tým ekologie hmyzu na toto místo vysadil modrásky vičencové v roce 2018, protože v Praze tento druh lokálně vymřel, byl pozorován naposledy v roce 2004.
„Přestat se teď o lokality starat by byla velká škoda, protože by začaly postupně opět zarůstat a degradovat. Naštěstí se nám podařilo získat navazující projekty, které nám umožní starat se o cílové lokality další tři roky a péči dokonce rozšířit i na nová místa v sousedství lokalit stávajících,“ dodal Kadlec.
V projektu vědci využívají i kozy z komunitní farmy JinoFarm a s Ekocentrem Podhoubí spoluorganizují dobrovolnické akce. Aktivity se uskutečňují s podporou pražského magistrátu, na jehož pozemcích jsou cílové lokality.