dnes
Pátek - jasno
18°C
zítra
Sobota - jasno
20°C
pozítří
Neděle - zatazeno
13°C
Motýlí křídla nad Karlínem budí vášně
Podle investora navržená stavba měřítkově a výškově nijak nepřesahuje okolní zástavbu a respektuje historickou lokalitu Karlína.Vizualizace: www.crestcom.cz

Motýlí křídla nad Karlínem budí vášně

Mohutnost stavby, nešikovnost umístění v lokalitě, kde je špatná větratelnost, arogantní vzhled vůči okolním domům, problémy s dopravou. To jsou hlavní argumenty karlínských obyvatel proti stavbě AFI Karlín Business Centre.

S tím, aby v Karlíně vyrostla obří administrativní budova AFI Karlín Business Centre v podobě dvou křídel spojených otevřeným proskleným atriem, nesouhlasí mnoho občanů i občanských iniciativ. 

Bojí se kupříkladu nárůstu automobilové dopravy, ohrožení bezpečnosti, úbytku parkovacích míst pro rezidenty či zhoršení kvality ovzduší. Proti stavbě administrativní budovy, která by měla vyrůst na rohu ulic Korybutova a Pernerova, vznikla i petice.

V petici občané požadují komplexní přehodnocení projektu stavby, která podle nich může nenávratně negativně zasáhnout do života širokého okolí.

Místo pod památným vrchem Vítkovem s přiléhající kapličkou, kde plánuje společnost AFI Europe vystavět obchodně-administrativní centrum, představuje jednu z posledních větších volných ploch s osobitým charakterem v širším okolí vhodných k úpravě pro různorodé aktivity karlínského obyvatelstva.

Výhrady radnice

Problémy se stavbou má i radnice Prahy 8, která se už loni odvolala proti územnímu rozhodnutí o jejím umístění, které za státní správu vydal 7. srpna 2012 stavební úřad. Odvolací řízení probíhá na Magistrátu hlavního města Prahy.

„Rada osmé městské části odsouhlasila odvolání se proti vydanému územnímu rozhodnutí. S navrženým řešením stavby nesouhlasíme,“ uvedl starosta MČ Praha 8 Jiří Janků (ODS).

Někteří stavební experti upozorňují na to, že stavba, pokud se uskuteční, nezapadne do blokové zástavby, která v daném místě je.

Domy tam byly stavěny již v 19. století. Jedna fasáda činžovního domu měří totiž kolem šestnácti metrů, a do tohoto prostředí byl navržen dům, jehož velikost jednoho bloku je sedm tisíc metrů.

Dopravní problémy

Návrh stavby je zajímavý, tvoří jej třeba čtyři motýlí křídla. Je však vsunuta do zcela nevhodného prostředí, budova tak působí arogantně a vzbuzuje pocit mohutnosti.

V budově by mělo být zaměstnáno asi dva tisíce lidí, kteří mají dle směrnic nárok na parkovací místa. To by způsobilo ranní dopravní kolaps.

Plánováno je tam 310 parkovacích míst a existují pochybnosti, zda to bude stačit. I s tímto počtem by však vznikly problémy. Ráno by se tam během čtvrt hodiny muselo vejít takové množství aut. Auta by mohla způsobit asi tříkilometrovou frontu, která by se během čtvrthodinky musela úzkými uličkami dostat na parkoviště.

Do práce by to navíc měli daleko zaměstnanci, kteří by jezdili prostředky MHD – budova by byla více než 400 metrů vzdálená od tramvajové zastávky a asi 750 metrů od stanice metra Křižíkova.

Morové odkladiště

Místo vzadu u kopce Vítkov, kde by byla budova přimáčknutá na trať, je navíc špatně větratelné. Do 19. století se tam nestavělo, je to neprovětrávané a zátopové místo. Bývalo to Špitálsko, kam Pražané odkládali lidi nakažené morem, které odkládali.

Nesouhlas se stavbou vyjádřily občanské iniciativy Divoké matky, Karlín sobě, Rodiče Smysluplné školy, Klub za starou Prahu či sdružení Arnika.

„Mile nás překvapila velká angažovanost a podpora nejen místních obyvatel,“ uvedla Renata Lišková z občanského sdružení Rodiče Smysluplné školy.

„Celou záležitost považujeme za selhání jednotlivců na úseku státní správy i samosprávy,“ řekl obyvatel Karlína Petr Štoncner.

Nesouhlas investora

Investor stavby, kterým je společnost AFI EUROPE Czech Republic, s výtkami k projektu nesouhlasí. Jak již dříve uvedl ve své tiskové zprávě, „významným parametrem architektonického řešení je jeho vstřícnost k životnímu prostředí, přičemž navržená stavba měřítkově a výškově nijak nepřesahuje okolní zástavbu a respektuje historickou lokalitu Karlína.“

Přínosem mají být podle společnosti také služby, které vzniknou v přízemí objektu. Počítá se s obchody, službami a restaurací. „Díky novému projektu bude vybudováno kvalitnější osvětlení hlavní ulice a ulic přilehlých,“ uvádí se v tiskové zprávě.


Autor: Anna Skálová

Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

Včera v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

Včera v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru