Dnes Pátek - skorojasno 28°C
Zítra Sobota - polojasno 26°C
Pátek 30. 7. 2021
Svátek má Bořivoj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Motolské údolí čeká zklidnění ulic, úpravy kolem rybníků a další změny
Takto by dle studie mohl v budoucnu vypadat Motolský potok a jeho okolí v oblasti mezi Poštovkou a golfem. Vizualizace: A69-architekti

Motolské údolí čeká zklidnění ulic, úpravy kolem rybníků a další změny

Praha 5 ve spolupráci s magistrátem plánuje proměnu Motolského údolí. Mělo by dojít ke zklidnění vytížených ulic Plzeňská a Vrchlického, vzniku odpočinkových zón, vytvoření veřejných prostranství i náměstí v Košířích a počítá se také s odkrytím koryta Motolského potoka. 

Pražští radní minulý týden schválili studii, kterou pro radnici Prahy 5 ve spolupráci s místními obyvateli zpracovalo architektonické studio A69. Podle studie, jejíž příprava začala před několika lety a měla dvě etapy, se budou změny údolí připravovat. Kdy přesně se které změny uskuteční, není jasné.

Studie stanovuje urbanisticko-architektonické řešení území od Anděla až k Bucharově ulici. Vytipovává problematické stavební záměry a začleňuje je do urbanizovaných struktur lokality.

Schválení studie a spolupráce městské části s magistrátem jsou pro realizaci jednotlivých projektů klíčové, a to z hlediska příprav realizace, spolufinancování i při jednáních s městskými firmami.

„Studie je jedním ze zásadních témat budoucí podoby naší městské části a nastavuje cestu i cíl proměny Motolského údolí. Budoucí podobu údolí budou moci ovlivňovat občané, jedná se o dlouhodobý úkol, který budeme naplňovat postupnou realizací dílčích projektů,“ uvedl radní Prahy 5 pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS).

Jednou z nejvýznamnějších změn bude zklidnění Plzeňské a Vrchlického. Na nich přibudou stromořadí, budou odstraněny bariéry v křižovatkách nebo předlážděny a rozšířeny chodníky. Vrchlického, po které přijíždějí řidiči směrem do centra, by mohla být v budoucnu obousměrná. Z Plzeňské by se mohla stát městská třída.

Zklidňování hlavních i přilehlých komunikací v Motolském údolí je spojeno s dokončením Radlické radiály. Po jejím zprovoznění se na ni přesune část řidičů. Některé změny bude ale možné udělat již před zprovozněním radiály. Praha 5 má několik projektu projektů, které mohou vzniknout samostatně.

„Mezi záměry, které lze realizovat v příštích letech bez ohledu na dokončení Radlické radiály a na které se nyní radnice zaměří, patří částečné odkrytí Motolského potoka před Buďánkami a revitalizace Motolských rybníků. Pod těmito rybníky by zhruba v horizontu pěti let mohl vzniknout park Motolka. Celé toto nyní nenavštěvované území by mohlo být oživeno cyklostezkami, relaxačními zónami, sportovišti. Zde nejsou překážky, na tuto rekultivaci se chceme zaměřit prioritně,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Podle ní však bude potřeba s odbornou i laickou veřejností vést diskusi o budoucím charakteru této oblasti. „Nabízí se zde mít území sloužící relaxaci lidí, ale zároveň jsou zde názory, že by charakter území měl zůstat přírodní, protože jsou tu hnízdiště ptáků. Bude potřeba najít nějaký soulad,“ dodala.

Proměna čeká také na Košířské náměstí, které dnes funguje jako velké parkoviště. Motolský potok je pod ním veden v trubce. Bude tady odkryt a vznikne tak plnohodnotné náměstí.

Projednána bude muset být v budoucnu ještě podoba a fungování MHD, pro kterou bude vypracována samostatná studie. Týká se to zejména organizace dopravy a rozmístění tramvajových zastávek.

Studie byla loni na veřejných setkáních představena a diskutována s odborníky. Zájemci se s ní mohli také seznámit na výstavě v Malé galerii v přízemí budovy radnice Prahy 5 ve Štefánikově ulici.

Podle architekta Borise Redčenkova ze studia A69 jde o koncepční dokument, což v metropoli nebývá úplně zvykem. „V tomto ohledu se jedná o výjimečný projekt a já jsem za celé studio A69 – architekti vděčen Praze 5, že o takový projekt stála. Jeho hodnotu zvyšuje fakt, že výsledná podoba odráží participaci s veřejností, kterou se díky tomu do tvorby podařilo vtáhnout,“ uvedl.


Každý může být umělcem. Startuje první ročník soutěže pro umělce s mentálním postižením

Dnes v 06:41

Celopražskou soutěž pro nadané umělce s mentálním postižením vyhlašuje Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická, který má bohaté zkušenosti s pořádáním výstav výtvarných děl svých klientů. Cílem soutěže je veřejně prezentovat a ocenit nejlepší díla lidí s mentálním...

Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

Včera ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

SVS nařídila stáhnout z trhu uzený bok od polského výrobce

Včera ve 12:42

Státní veterinární správa (SVS) nařídila na základě obdrženého varování Systémem rychlého varování (RASFF) stáhnout z trhu uzený bok bez kosti od polského výrobce Animex Foods kvůli obsahu pesticidu etylenoxidu. 

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

Včera ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

První srpnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. července 2021 ve 21:37

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Další články
Nahoru