Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Motolské údolí čeká zklidnění ulic, úpravy kolem rybníků a další změny
Takto by dle studie mohl v budoucnu vypadat Motolský potok a jeho okolí v oblasti mezi Poštovkou a golfem. Vizualizace: A69-architekti

Motolské údolí čeká zklidnění ulic, úpravy kolem rybníků a další změny

Praha 5 ve spolupráci s magistrátem plánuje proměnu Motolského údolí. Mělo by dojít ke zklidnění vytížených ulic Plzeňská a Vrchlického, vzniku odpočinkových zón, vytvoření veřejných prostranství i náměstí v Košířích a počítá se také s odkrytím koryta Motolského potoka. 

Pražští radní minulý týden schválili studii, kterou pro radnici Prahy 5 ve spolupráci s místními obyvateli zpracovalo architektonické studio A69. Podle studie, jejíž příprava začala před několika lety a měla dvě etapy, se budou změny údolí připravovat. Kdy přesně se které změny uskuteční, není jasné.

Studie stanovuje urbanisticko-architektonické řešení území od Anděla až k Bucharově ulici. Vytipovává problematické stavební záměry a začleňuje je do urbanizovaných struktur lokality.

Schválení studie a spolupráce městské části s magistrátem jsou pro realizaci jednotlivých projektů klíčové, a to z hlediska příprav realizace, spolufinancování i při jednáních s městskými firmami.

„Studie je jedním ze zásadních témat budoucí podoby naší městské části a nastavuje cestu i cíl proměny Motolského údolí. Budoucí podobu údolí budou moci ovlivňovat občané, jedná se o dlouhodobý úkol, který budeme naplňovat postupnou realizací dílčích projektů,“ uvedl radní Prahy 5 pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS).

Jednou z nejvýznamnějších změn bude zklidnění Plzeňské a Vrchlického. Na nich přibudou stromořadí, budou odstraněny bariéry v křižovatkách nebo předlážděny a rozšířeny chodníky. Vrchlického, po které přijíždějí řidiči směrem do centra, by mohla být v budoucnu obousměrná. Z Plzeňské by se mohla stát městská třída.

Zklidňování hlavních i přilehlých komunikací v Motolském údolí je spojeno s dokončením Radlické radiály. Po jejím zprovoznění se na ni přesune část řidičů. Některé změny bude ale možné udělat již před zprovozněním radiály. Praha 5 má několik projektu projektů, které mohou vzniknout samostatně.

„Mezi záměry, které lze realizovat v příštích letech bez ohledu na dokončení Radlické radiály a na které se nyní radnice zaměří, patří částečné odkrytí Motolského potoka před Buďánkami a revitalizace Motolských rybníků. Pod těmito rybníky by zhruba v horizontu pěti let mohl vzniknout park Motolka. Celé toto nyní nenavštěvované území by mohlo být oživeno cyklostezkami, relaxačními zónami, sportovišti. Zde nejsou překážky, na tuto rekultivaci se chceme zaměřit prioritně,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Podle ní však bude potřeba s odbornou i laickou veřejností vést diskusi o budoucím charakteru této oblasti. „Nabízí se zde mít území sloužící relaxaci lidí, ale zároveň jsou zde názory, že by charakter území měl zůstat přírodní, protože jsou tu hnízdiště ptáků. Bude potřeba najít nějaký soulad,“ dodala.

Proměna čeká také na Košířské náměstí, které dnes funguje jako velké parkoviště. Motolský potok je pod ním veden v trubce. Bude tady odkryt a vznikne tak plnohodnotné náměstí.

Projednána bude muset být v budoucnu ještě podoba a fungování MHD, pro kterou bude vypracována samostatná studie. Týká se to zejména organizace dopravy a rozmístění tramvajových zastávek.

Studie byla loni na veřejných setkáních představena a diskutována s odborníky. Zájemci se s ní mohli také seznámit na výstavě v Malé galerii v přízemí budovy radnice Prahy 5 ve Štefánikově ulici.

Podle architekta Borise Redčenkova ze studia A69 jde o koncepční dokument, což v metropoli nebývá úplně zvykem. „V tomto ohledu se jedná o výjimečný projekt a já jsem za celé studio A69 – architekti vděčen Praze 5, že o takový projekt stála. Jeho hodnotu zvyšuje fakt, že výsledná podoba odráží participaci s veřejností, kterou se díky tomu do tvorby podařilo vtáhnout,“ uvedl.


Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

Dnes v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Dnes v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Dnes v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

Dnes v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

Včera v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

Včera v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

14. dubna 2021 v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Další články
Nahoru