Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Motolská nemocnice přijala do péče 21 ukrajinských dětí s onkologickým onemocněním, další jsou na cestě
O ukrajinské pacienty se stará tým pod vedením doc. MUDr. Lucie Šrámkové, Ph.D. přednostky Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol. Zdroj foto: se souhlasem FN Motol

Motolská nemocnice přijala do péče 21 ukrajinských dětí s onkologickým onemocněním, další jsou na cestě

Invaze Ruska na Ukrajinu s sebou mimo jiné přinesla také narušení intenzivní a následné péče o děti s onkologickým a hematologickým onemocněním. Specializované kliniky, na kterých se tito malí pacienti léčili, jsou obvykle centralizovány do nemocnic při velkých městech a jejich dosavadní léčba proto byla v ohrožení. O více než dvacet malých pacientů se nyní stará Klinika dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol. Informovala o tom Jana Merxbauerová z odboru komunikace motolské nemocnice.

Klinika dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol je největším pracovištěm svého druhu v Česku, zaměřuje se na diagnostiku, léčbu a výzkum nádorových onemocnění a nezhoubných krevních onemocnění u dětí. Na klinice se provádějí také transplantace krvetvorných kmenových buněk.

První pacientku z Ukrajiny přijali na motolské klinice hned na začátku března, tedy zhruba týden po začátku války. „Od té doby jsme převzali do péče 21 dětí ve věku od dvou do osmnácti let s onkologickým nebo hematologickým onemocněním. Čtyři děti již v rámci své onkologické léčby podstoupily operační zákrok na spolupracujících klinikách FN Motol,“ uvedla Lucie Šrámková, přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.  

Spolupracujícími klinikami jsou Klinika dětské chirurgie, Neurochirurgická klinika dětí a dospělých, Klinika dětské a dospělé ortopedie a traumatologie.

Nyní má zdravotnické zařízení v péči celkem šest dětí nacházejících se v intenzivní fázi léčby, z toho dvě s mozkovým nádorem, dvě se sarkomem, jedno s nádorem ledviny a jedno s nádorem lymfatických uzlin.

Dalších devět dětí je již po léčbě a klinika zajišťuje jejich sledování. V péči jsou zde také čtyři pacienti s těžkou hemofilií, závažným krvácivým onemocněním a dva pacienti krátce po transplantaci kostní dřeně. Příjezd dalších pacientů očekává nemocnice  v následujících dnech.

Většina rodičů nemocných dětí kontaktuje motolskou nemocnici prostřednictvím svých česky mluvících příbuzných či známých, kteří je ubytovávají. Další kliniku oslovují e-mailem ještě před odjezdem z Ukrajiny, s dotazem, zda bude možné přijmout dítě k léčbě.  

„Rodiče malých pacientů si naše pracoviště nejčastěji vyhledají na internetu. Předpokládáme, že tento trend bude nepochybně pokračovat i v následujících týdnech. I kdyby konflikt zítra skončil, možnosti léčby na Ukrajině budou ještě nějakou dobu velmi omezené,“ dodala docentka Šrámková.


Autor: Lucie Rychlá

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru