Dnes Čtvrtek - oblacno 9°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Motolská nemocnice přijala do péče 21 ukrajinských dětí s onkologickým onemocněním, další jsou na cestě
O ukrajinské pacienty se stará tým pod vedením doc. MUDr. Lucie Šrámkové, Ph.D. přednostky Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol. Zdroj foto: se souhlasem FN Motol

Motolská nemocnice přijala do péče 21 ukrajinských dětí s onkologickým onemocněním, další jsou na cestě

Invaze Ruska na Ukrajinu s sebou mimo jiné přinesla také narušení intenzivní a následné péče o děti s onkologickým a hematologickým onemocněním. Specializované kliniky, na kterých se tito malí pacienti léčili, jsou obvykle centralizovány do nemocnic při velkých městech a jejich dosavadní léčba proto byla v ohrožení. O více než dvacet malých pacientů se nyní stará Klinika dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol. Informovala o tom Jana Merxbauerová z odboru komunikace motolské nemocnice.

Klinika dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol je největším pracovištěm svého druhu v Česku, zaměřuje se na diagnostiku, léčbu a výzkum nádorových onemocnění a nezhoubných krevních onemocnění u dětí. Na klinice se provádějí také transplantace krvetvorných kmenových buněk.

První pacientku z Ukrajiny přijali na motolské klinice hned na začátku března, tedy zhruba týden po začátku války. „Od té doby jsme převzali do péče 21 dětí ve věku od dvou do osmnácti let s onkologickým nebo hematologickým onemocněním. Čtyři děti již v rámci své onkologické léčby podstoupily operační zákrok na spolupracujících klinikách FN Motol,“ uvedla Lucie Šrámková, přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.  

Spolupracujícími klinikami jsou Klinika dětské chirurgie, Neurochirurgická klinika dětí a dospělých, Klinika dětské a dospělé ortopedie a traumatologie.

Nyní má zdravotnické zařízení v péči celkem šest dětí nacházejících se v intenzivní fázi léčby, z toho dvě s mozkovým nádorem, dvě se sarkomem, jedno s nádorem ledviny a jedno s nádorem lymfatických uzlin.

Dalších devět dětí je již po léčbě a klinika zajišťuje jejich sledování. V péči jsou zde také čtyři pacienti s těžkou hemofilií, závažným krvácivým onemocněním a dva pacienti krátce po transplantaci kostní dřeně. Příjezd dalších pacientů očekává nemocnice  v následujících dnech.

Většina rodičů nemocných dětí kontaktuje motolskou nemocnici prostřednictvím svých česky mluvících příbuzných či známých, kteří je ubytovávají. Další kliniku oslovují e-mailem ještě před odjezdem z Ukrajiny, s dotazem, zda bude možné přijmout dítě k léčbě.  

„Rodiče malých pacientů si naše pracoviště nejčastěji vyhledají na internetu. Předpokládáme, že tento trend bude nepochybně pokračovat i v následujících týdnech. I kdyby konflikt zítra skončil, možnosti léčby na Ukrajině budou ještě nějakou dobu velmi omezené,“ dodala docentka Šrámková.


Autor: Lucie Rychlá

Tragická nehoda na železnici

Dnes ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Dnes ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Včera ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

16. dubna 2024 v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Další články
Nahoru