Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Motol zažil ojedinělý transplantační den, čtrnáctiletá dívka prodělala již sedmou operaci
Motolská operace. Zdroj foto: FN Motol

Motol zažil ojedinělý transplantační den, čtrnáctiletá dívka prodělala již sedmou operaci

V motolské fakultní nemocni došlo před necelými dvěma týdny k mimořádné události, kdy byly v pohotovosti všechny transplantační týmy, které zde fungují (program transplantací srdce u dětí, Národní program transplantací ledvin u dětí a Národní program transplantací plic pro děti a dospělé). V jednom dni zde totiž probíhaly tři transplantace současně. Informovala o tom mluvčí nemocnice Ludmila Šimáčková.

Většina transplantací probíhá ve FN Motol izolovaně, a to především proto, že dva výlučně dětské programy realizují jen několik transplantací ročně a při výběru vhodného příjemce je kladen důraz na co nejvhodnější a nejkvalitnější orgán zemřelého dárce.

Situace, která nastala ve FN Motol na konci října, byla podle Šimáčkové zcela ojedinělá. Důkladně prověřila funkčnost Koordinačního střediska transplantací, Národního programu odběru orgánů a tkání i motolského Oddělení transplantací a tkáňové banky.

„Nikdy se doposud v naší nemocnici nestalo, že by došlo k souběhu všech tří našich programů a v jednu chvíli byly zapojeny všechny odběrové a transplantační týmy,“ řekl Jan Burkert, primář Oddělení transplantací a tkáňové banky FN Motol, transplantační chirurg Národního programu transplantace ledvin u dětí a Národního programu transplantace plic.

„Celkem bylo do všech tří transplantací zapojeno více jak 80 osob a jednalo se tedy o zatím největší akci tohoto druhu v naší nemocnici. Možnost provézt tyto transplantace je samozřejmě také dalším úspěchem všech transplantačních center v zemi a Národního programu odběru orgánů a tkání jako takového,“ dodal Burkert.

Podle něj dalším unikátem bylo, že se jednalo o tři skutečně extrémně komplikované nemocné. Transplantace plic proběhla u téměř třicetileté pacientky dlouhodobě napojené na mimotělní oběh, což samo o sobě přináší spoustu technických úprav a úspěšný výsledek významně negativně ovlivňuje.

Transplantace ledviny, u desetiletého chlapce, byla již druhou reoperací v terénu předchozích urologických operací pro vrozenou vadu vývodných cest močových. V průběhu transplantace musela být odstraněna vlastní ledvina chlapce, což se standardně při tomto výkonu neprovádí.

Transplantace srdce pak byla v pořadí již sedmou operací u čtrnáctileté dívky s jednou z nejzávažnějších vrozených srdečních vad, takzvaným syndromem hypoplastického levého srdce. Není vyvinuta levá komora a veškerý oběh musí zajišťovat jen jedna komora.

Všichni transplantovaní pacienti jsou podle Šimáčkové nyní ve velmi dobrém stavu, všechny orgány fungují, jak mají.

Operovaní pacienti

Pacientka, 14 let

Pacientka se základní diagnózou syndromu hypoplastického levého srdce, tzn., s vrozenou srdeční vadou, při které se levé srdce nevyvine a celý oběh pacienta zajišťuje pouze jedna srdeční komora. Pacientka byla po opakovaných srdečních operacích a samotná transplantace srdce byla její sedmou operací. Kromě toho absolvovala v průběhu života také celou řadu katetrizačních a endovaskulárních výkonů. Potransplantační průběh je u ní zatím bez komplikací, je odpojena od ventilátoru a nové srdce pracuje tak jak má.

Pacientka, 29 let

Pacientka s CHOPN – chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc a plicním emfyzémem. Pacientka, napojená již před transplantací dlouhodobě na periferním veno-venózním ECMO, absolvovala oboustrannou transplantaci plic za použití konvenčního mimotělního oběhu, který byl již zrušen, a nyní jsou nové plíce dobře funkční.

Pacient, 10 let

Pacient s vrozenou vadou vývodných cest močových a vrozenou vadou v oblasti konečníku, který už před transplantací podstoupil dvě urologické operace, operace konečníku a několik zánětů ledvin. Potransplantační průběh je doposud nekomplikovaný a nová ledvina výborně funguje. 

Zdroj informací: FN Motol


Autor: Karel Netolický

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

Včera v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

Včera v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

Včera v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 48. týden

24. listopadu 2022 v 10:42

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Podzimní MINT Market v Pražské tržnici

24. listopadu 2022 v 09:58

MINT Market, trh s autorským designem a módou, oživí v pátek i v sobotu 25. – 26.listopadu holešovickou tržnici. Tentokrát se uskuteční v renovované Hale číslo 13, kde vyroste více než sto stánků nezávislých tvůrců.

Jihovýchodní část Prahy je bez dodávek tepla

24. listopadu 2022 v 09:21

V jihovýchodní části Prahy jsou od dnešní noci přerušeny dodávky tepla od společnosti Pražská teplárenská. Výpadek se týká asi 10 000 domácností mimo jiné na Jižním Městě, v Modřanech, Krči a Vršovicích. ČTK to řekl Pavel Maďar, vedoucí odboru prodeje tepla Pražské teplárenské. Odstávka by měla...

Praha 5: Přijďte si zabruslit na smíchovské kluziště

24. listopadu 2022 v 09:14

Na náměstí 14. října se od 26. listopadu bruslí.

Další články
Nahoru