Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Motol zažil ojedinělý transplantační den, čtrnáctiletá dívka prodělala již sedmou operaci
Motolská operace. Zdroj foto: FN Motol

Motol zažil ojedinělý transplantační den, čtrnáctiletá dívka prodělala již sedmou operaci

V motolské fakultní nemocni došlo před necelými dvěma týdny k mimořádné události, kdy byly v pohotovosti všechny transplantační týmy, které zde fungují (program transplantací srdce u dětí, Národní program transplantací ledvin u dětí a Národní program transplantací plic pro děti a dospělé). V jednom dni zde totiž probíhaly tři transplantace současně. Informovala o tom mluvčí nemocnice Ludmila Šimáčková.

Většina transplantací probíhá ve FN Motol izolovaně, a to především proto, že dva výlučně dětské programy realizují jen několik transplantací ročně a při výběru vhodného příjemce je kladen důraz na co nejvhodnější a nejkvalitnější orgán zemřelého dárce.

Situace, která nastala ve FN Motol na konci října, byla podle Šimáčkové zcela ojedinělá. Důkladně prověřila funkčnost Koordinačního střediska transplantací, Národního programu odběru orgánů a tkání i motolského Oddělení transplantací a tkáňové banky.

„Nikdy se doposud v naší nemocnici nestalo, že by došlo k souběhu všech tří našich programů a v jednu chvíli byly zapojeny všechny odběrové a transplantační týmy,“ řekl Jan Burkert, primář Oddělení transplantací a tkáňové banky FN Motol, transplantační chirurg Národního programu transplantace ledvin u dětí a Národního programu transplantace plic.

„Celkem bylo do všech tří transplantací zapojeno více jak 80 osob a jednalo se tedy o zatím největší akci tohoto druhu v naší nemocnici. Možnost provézt tyto transplantace je samozřejmě také dalším úspěchem všech transplantačních center v zemi a Národního programu odběru orgánů a tkání jako takového,“ dodal Burkert.

Podle něj dalším unikátem bylo, že se jednalo o tři skutečně extrémně komplikované nemocné. Transplantace plic proběhla u téměř třicetileté pacientky dlouhodobě napojené na mimotělní oběh, což samo o sobě přináší spoustu technických úprav a úspěšný výsledek významně negativně ovlivňuje.

Transplantace ledviny, u desetiletého chlapce, byla již druhou reoperací v terénu předchozích urologických operací pro vrozenou vadu vývodných cest močových. V průběhu transplantace musela být odstraněna vlastní ledvina chlapce, což se standardně při tomto výkonu neprovádí.

Transplantace srdce pak byla v pořadí již sedmou operací u čtrnáctileté dívky s jednou z nejzávažnějších vrozených srdečních vad, takzvaným syndromem hypoplastického levého srdce. Není vyvinuta levá komora a veškerý oběh musí zajišťovat jen jedna komora.

Všichni transplantovaní pacienti jsou podle Šimáčkové nyní ve velmi dobrém stavu, všechny orgány fungují, jak mají.

Operovaní pacienti

Pacientka, 14 let

Pacientka se základní diagnózou syndromu hypoplastického levého srdce, tzn., s vrozenou srdeční vadou, při které se levé srdce nevyvine a celý oběh pacienta zajišťuje pouze jedna srdeční komora. Pacientka byla po opakovaných srdečních operacích a samotná transplantace srdce byla její sedmou operací. Kromě toho absolvovala v průběhu života také celou řadu katetrizačních a endovaskulárních výkonů. Potransplantační průběh je u ní zatím bez komplikací, je odpojena od ventilátoru a nové srdce pracuje tak jak má.

Pacientka, 29 let

Pacientka s CHOPN – chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc a plicním emfyzémem. Pacientka, napojená již před transplantací dlouhodobě na periferním veno-venózním ECMO, absolvovala oboustrannou transplantaci plic za použití konvenčního mimotělního oběhu, který byl již zrušen, a nyní jsou nové plíce dobře funkční.

Pacient, 10 let

Pacient s vrozenou vadou vývodných cest močových a vrozenou vadou v oblasti konečníku, který už před transplantací podstoupil dvě urologické operace, operace konečníku a několik zánětů ledvin. Potransplantační průběh je doposud nekomplikovaný a nová ledvina výborně funguje. 

Zdroj informací: FN Motol


Autor: Karel Netolický

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Další články
Nahoru