Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 24°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Motol zažil ojedinělý transplantační den, čtrnáctiletá dívka prodělala již sedmou operaci
Motolská operace. Zdroj foto: FN Motol

Motol zažil ojedinělý transplantační den, čtrnáctiletá dívka prodělala již sedmou operaci

V motolské fakultní nemocni došlo před necelými dvěma týdny k mimořádné události, kdy byly v pohotovosti všechny transplantační týmy, které zde fungují (program transplantací srdce u dětí, Národní program transplantací ledvin u dětí a Národní program transplantací plic pro děti a dospělé). V jednom dni zde totiž probíhaly tři transplantace současně. Informovala o tom mluvčí nemocnice Ludmila Šimáčková.

Většina transplantací probíhá ve FN Motol izolovaně, a to především proto, že dva výlučně dětské programy realizují jen několik transplantací ročně a při výběru vhodného příjemce je kladen důraz na co nejvhodnější a nejkvalitnější orgán zemřelého dárce.

Situace, která nastala ve FN Motol na konci října, byla podle Šimáčkové zcela ojedinělá. Důkladně prověřila funkčnost Koordinačního střediska transplantací, Národního programu odběru orgánů a tkání i motolského Oddělení transplantací a tkáňové banky.

„Nikdy se doposud v naší nemocnici nestalo, že by došlo k souběhu všech tří našich programů a v jednu chvíli byly zapojeny všechny odběrové a transplantační týmy,“ řekl Jan Burkert, primář Oddělení transplantací a tkáňové banky FN Motol, transplantační chirurg Národního programu transplantace ledvin u dětí a Národního programu transplantace plic.

„Celkem bylo do všech tří transplantací zapojeno více jak 80 osob a jednalo se tedy o zatím největší akci tohoto druhu v naší nemocnici. Možnost provézt tyto transplantace je samozřejmě také dalším úspěchem všech transplantačních center v zemi a Národního programu odběru orgánů a tkání jako takového,“ dodal Burkert.

Podle něj dalším unikátem bylo, že se jednalo o tři skutečně extrémně komplikované nemocné. Transplantace plic proběhla u téměř třicetileté pacientky dlouhodobě napojené na mimotělní oběh, což samo o sobě přináší spoustu technických úprav a úspěšný výsledek významně negativně ovlivňuje.

Transplantace ledviny, u desetiletého chlapce, byla již druhou reoperací v terénu předchozích urologických operací pro vrozenou vadu vývodných cest močových. V průběhu transplantace musela být odstraněna vlastní ledvina chlapce, což se standardně při tomto výkonu neprovádí.

Transplantace srdce pak byla v pořadí již sedmou operací u čtrnáctileté dívky s jednou z nejzávažnějších vrozených srdečních vad, takzvaným syndromem hypoplastického levého srdce. Není vyvinuta levá komora a veškerý oběh musí zajišťovat jen jedna komora.

Všichni transplantovaní pacienti jsou podle Šimáčkové nyní ve velmi dobrém stavu, všechny orgány fungují, jak mají.

Operovaní pacienti

Pacientka, 14 let

Pacientka se základní diagnózou syndromu hypoplastického levého srdce, tzn., s vrozenou srdeční vadou, při které se levé srdce nevyvine a celý oběh pacienta zajišťuje pouze jedna srdeční komora. Pacientka byla po opakovaných srdečních operacích a samotná transplantace srdce byla její sedmou operací. Kromě toho absolvovala v průběhu života také celou řadu katetrizačních a endovaskulárních výkonů. Potransplantační průběh je u ní zatím bez komplikací, je odpojena od ventilátoru a nové srdce pracuje tak jak má.

Pacientka, 29 let

Pacientka s CHOPN – chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc a plicním emfyzémem. Pacientka, napojená již před transplantací dlouhodobě na periferním veno-venózním ECMO, absolvovala oboustrannou transplantaci plic za použití konvenčního mimotělního oběhu, který byl již zrušen, a nyní jsou nové plíce dobře funkční.

Pacient, 10 let

Pacient s vrozenou vadou vývodných cest močových a vrozenou vadou v oblasti konečníku, který už před transplantací podstoupil dvě urologické operace, operace konečníku a několik zánětů ledvin. Potransplantační průběh je doposud nekomplikovaný a nová ledvina výborně funguje. 

Zdroj informací: FN Motol


Autor: Karel Netolický

Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Začíná veletrh vědy 2023

Dnes v 11:53

Veletrh vědy otevírá své brány široké veřejnosti a čtvrtka 8. června se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center. Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup...

Dnes: Setkání k prezentaci architektonické soutěže LDN Drnovská

Dnes v 11:19

Setkání se koná dnes v 17 hodin na rohu ulic Dědinská a Pilotů.

Džbán Park pro relaxaci a odpočinek se otevře veřejnosti

Dnes v 10:40

Ve čtvrtek 8. června se pro veřejnost otevře odpočinková plocha nacházející se na jižním břehu vodní nádrže Džbán. Návštěvníci zde ocení nejen lehátka k odpočinku a opalování, aktivity rodinného typu, sportovní vyžití, ale i občerstvení. 

Červen je Měsícem lidských práv na Wikipedii

Dnes v 10:23

Spolek Wikimedia Česká republika, který pečuje o rozvoj české Wikipedie, věnuje červen na Wikipedii lidským právům. Společně s Člověkem v tísni a Amnesty International, které si Wikimedia ČR k projektu zvolila za partnery, chce organizátor akce motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost,...

Volná místa na úřadě Prahy 14? Referenti a další pozice

Dnes v 08:03

Sháníte nové místo? Chcete změnu? Podívejte se na nabídku volných míst na Úřadě MČ Praha 14. Mezi zaměstnanecké benefity patří příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, stravenky, Flexi poukázky či 25 dní dovolené. 

Praha 6: Setkání k péči o zeleň v parku

Dnes v 07:03

V pátek 9. června se můžete v 9:30 setkat se zástupci radnice Šestky a spolků Prahy 6 v parku Maxe van der Stoela.

Výdejna Potravinové banky nově v Praze 2

Včera ve 21:59

Praha 2 na začátku června otevřela nové výdejní místo Potravinové banky určené pro občany z Prahy 1 a 2, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci. Výdejní okénko, které se nachází v přízemí na nádvoří Novoměstské radnice, je v provozu každé pondělí v době od 9 do...

Čtyři týdny zbývají do uzavření literární soutěže O zlatý klíč

Včera ve 21:51

Maximálně tři normostrany libovolného žánru mohou kreativní obyvatelé Prahy 11 zasílat na radnici. Téma soutěže zůstává: Praha 11. Nejzazší termín dodání je 30. června. Do začátku června už přišlo do Zlatého klíče víc prací než za celé soutěžní období loňského roku. Největší počet přírůstků se...

Na Kampě se budou zpívat lidové písničky

Včera v 18:19

Společné zpívání lidových písniček se koná ve čtvrtek 15. června v 16 hodin na Kampě.

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Včera ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 14 zve na komentovanou prohlídku mokřadu

Včera v 11:31

Přijďte ve čtvrtek 8. června od 16 hodin na komentovanou prohlídku mokřadu v areálu Coca Cola v Kyjích a seznamte se s vývojem tohoto projektu i s novou načnou stezkou pro školy.

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

5. června 2023 v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

5. června 2023 v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

5. června 2023 v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Další články
Nahoru