dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Most Václava Havla v centru Prahy? Podle dřívějšího navrhovatele je to už passé
Jiráskův most dnes slouží chodcům, jedné autobusové lince MHD, ale především automobilům. Foto: Jan Puci

Most Václava Havla v centru Prahy? Podle dřívějšího navrhovatele je to už passé

Jiráskův most, který spojuje pravobřežní Nové Město se Smíchovem na levém břehu, byl dáván do provozu po dvou etapách. Nejdříve se dostalo v roce 1931 na střední část s kolejnicemi a 18. října 1933 na zbytek.

Most měl původně stát o desítky metrů dál po proudu, vedl by přes Žofín a Dětský ostrov. Pokud by bylo takové řešení zvoleno, navazoval by přímo na Myslíkovu ulici.

Stavba ze železobetonu je 310 metrů dlouhá a dnes slouží jako nejdůležitější spojnice pro automobilovou dopravu mezi oběma břehy v centru Prahy. Při vybudování mostu se počítalo s vedením tramvají, došlo i k položení kolejí. Brzy však byly odstraněny. Později vedla po mostě jediná pražská trolejbusová trať propojující vltavské břehy.

Před čtyřmi lety byla zahájena diskuse nad návrhem historika fotografie Petra Vilguse, dnešního místostarosty Prahy 8, přejmenovat tuto stavbu na most Václava Havla. Bývalý prezident v domě na Rašínově nábřeží v sousedství Jiráskova mostu dlouho žil a pracoval.

„Říkal jsem si, že když se po Havlovi přejmenuje most, nebudou si lidé muset měnit adresu v občankách. Navíc by my to jako propojení mezi břehy, mezi lidmi, přišlo jako důstojné řešení,“ zavzpomínal Vilgus na svou dřívější aktivitu, kterou posuzovala dokonce místopisná komise magistrátu, stejně jako návrhy na pojmenování tehdy nového mostu na severu Prahy po Havlovi (dnes Trojský most). „Navíc v Praze je Jiráskovo náměstí a Jiráskova čtvrť v Braníku, takže metropole by o tohoto velikána na veřejných prostranstvích nepřišla,“ podotkl.

Anketa

Líbilo by se vám přejmenování Jiráskova mostu na most Václava Havla?

3.3%
(3.3%)
94%
(94%)
Neuvažuje se místostarosta osmé městské části při aktuálním výročí zprovoznění Jiráskova mostu vrátit ke své iniciativě? „To určitě ne, už je to passé. Tím, že Praha nechala z piazzetty Národního divadla udělat na náměstí Václava Havla, nevidím už prostor pro hledání dalších míst, která by mohla nést ve svém názvu Havlovo jméno,“ sdělil Petr Vilgus.

Vznik náměstí Václava Havla, který nedávno schválili pražští radní, považuje Vilgus za „trapné a nedůstojné řešení z nouze“. „Je to prostor mezi dvěma domy, žádné náměstí,“ dodal.

Podle informací z magistrátu k dalšímu pojmenování pražského prostranství či stavby po Václavu Havlovi v dohledné době nedojde. „Zatím nemám i formace o tom, že by se někdo chystal komisi podat návrh na pojmenování jiných prostranství a ani my nic takového nechystáme,“ uvedl vedoucí oddělení komunikace pražského magistrátu Vladimír Řepka.

„Pokud by vznikl další návrh, samozřejmě bude posouzen místopisnou komisí, ostatně, jak se to děje u každého návrhu, který někdo podá. U názvů se posuzují i faktory jako je duplicita názvů, která by vedla k zaměnitelnosti,“ dodal.


Další články
Nahoru