dnes
Pondělí - zatazeno
11°C
zítra
Úterý - polojasno
8°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
11°C
Most Václava Havla v centru Prahy? Alois Jirásek nakonec o „svou“ stavbu nepřišel
Jiráskův most. V minulosti magistrát posuzoval návrh na jeho přejmenování na most Václava Havla. Foto: archiv

Most Václava Havla v centru Prahy? Alois Jirásek nakonec o „svou“ stavbu nepřišel

Jiráskův most, který spojuje pravobřežní Nové Město se Smíchovem na levém břehu, byl dáván do provozu po dvou etapách. Nejdříve se dostalo v roce 1931 na střední část s kolejnicemi, o dva roky později došlo na zbytek.

Most měl původně stát o desítky metrů dál po proudu, vedl by přes Žofín a Dětský ostrov. Pokud by bylo takové řešení zvoleno, navazoval by přímo na Myslíkovu ulici.

Stavba ze železobetonu je 310 metrů dlouhá a dnes slouží jako nejdůležitější spojnice pro automobilovou dopravu mezi oběma břehy v centru Prahy. Při vybudování mostu se počítalo s vedením tramvají, došlo i k položení kolejí. Brzy však byly odstraněny. Později vedla po mostě jediná pražská trolejbusová trať propojující vltavské břehy.

Po smrti Václava Havla v roce 2011 byla zahájena diskuse nad návrhem historika fotografie Petra Vilguse. Chtěl přejmenovat tuto stavbu na most Václava Havla. Bývalý prezident v domě na Rašínově nábřeží v sousedství Jiráskova mostu dlouho žil a pracoval.

„Říkal jsem si, že když se po Havlovi přejmenuje most, nebudou si lidé muset měnit adresu v občankách. Navíc by mi to jako propojení mezi břehy, mezi lidmi, přišlo jako důstojné řešení,“ zavzpomínal Vilgus na svou dřívější aktivitu, kterou posuzovala dokonce místopisná komise magistrátu, stejně jako návrhy na pojmenování tehdy nového mostu na severu Prahy po Havlovi (dnes Trojský most).

„Už je to passé. Tím, že Praha nechala z piazzetty Národního divadla udělat na náměstí Václava Havla, nevidím už prostor pro hledání dalších míst, která by mohla nést ve svém názvu Havlovo jméno. Náměstí Václava Havla je trapné a nedůstojné řešení z nouze. Je to prostor mezi dvěma domy, žádné náměstí,“ řekl později.


Praha 11: Veřejné setkání k rekonstrukci pochozí zóny Háje

Dnes v 07:13

Radnice Prahy 11 zve na veřejné setkání k budoucímu vývoji pochozí zóny Háje a přilehlých objektů v úterý 26. listopadu od 18 hodin v ZŠ Mendelova 550/2, Praha 11.

Další články
Nahoru