dnes
Pondělí - zatazeno
10°C
zítra
Úterý - oblacno
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
10°C
Most Václava Havla v centru Prahy? Alois Jirásek nakonec o „svou“ stavbu nepřišel
Jiráskův most. V minulosti magistrát posuzoval návrh na jeho přejmenování na most Václava Havla. Foto: archiv

Most Václava Havla v centru Prahy? Alois Jirásek nakonec o „svou“ stavbu nepřišel

Jiráskův most, který spojuje pravobřežní Nové Město se Smíchovem na levém břehu, byl dáván do provozu po dvou etapách. Nejdříve se dostalo v roce 1931 na střední část s kolejnicemi, o dva roky později došlo na zbytek.

Most měl původně stát o desítky metrů dál po proudu, vedl by přes Žofín a Dětský ostrov. Pokud by bylo takové řešení zvoleno, navazoval by přímo na Myslíkovu ulici.

Stavba ze železobetonu je 310 metrů dlouhá a dnes slouží jako nejdůležitější spojnice pro automobilovou dopravu mezi oběma břehy v centru Prahy. Při vybudování mostu se počítalo s vedením tramvají, došlo i k položení kolejí. Brzy však byly odstraněny. Později vedla po mostě jediná pražská trolejbusová trať propojující vltavské břehy.

Po smrti Václava Havla v roce 2011 byla zahájena diskuse nad návrhem historika fotografie Petra Vilguse. Chtěl přejmenovat tuto stavbu na most Václava Havla. Bývalý prezident v domě na Rašínově nábřeží v sousedství Jiráskova mostu dlouho žil a pracoval.

„Říkal jsem si, že když se po Havlovi přejmenuje most, nebudou si lidé muset měnit adresu v občankách. Navíc by mi to jako propojení mezi břehy, mezi lidmi, přišlo jako důstojné řešení,“ zavzpomínal Vilgus na svou dřívější aktivitu, kterou posuzovala dokonce místopisná komise magistrátu, stejně jako návrhy na pojmenování tehdy nového mostu na severu Prahy po Havlovi (dnes Trojský most).

„Už je to passé. Tím, že Praha nechala z piazzetty Národního divadla udělat na náměstí Václava Havla, nevidím už prostor pro hledání dalších míst, která by mohla nést ve svém názvu Havlovo jméno. Náměstí Václava Havla je trapné a nedůstojné řešení z nouze. Je to prostor mezi dvěma domy, žádné náměstí,“ řekl později.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Další články
Nahoru