dnes
Úterý - jasno
28°C
zítra
Středa - skorojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
30°C
Most Václava Havla v centru Prahy? Alois Jirásek nakonec o „svou“ stavbu nepřišel
Jiráskův most. V minulosti magistrát posuzoval návrh na jeho přejmenování na most Václava Havla. Foto: archiv

Most Václava Havla v centru Prahy? Alois Jirásek nakonec o „svou“ stavbu nepřišel

Jiráskův most, který spojuje pravobřežní Nové Město se Smíchovem na levém břehu, byl dáván do provozu po dvou etapách. Nejdříve se dostalo v roce 1931 na střední část s kolejnicemi, o dva roky později došlo na zbytek.

Most měl původně stát o desítky metrů dál po proudu, vedl by přes Žofín a Dětský ostrov. Pokud by bylo takové řešení zvoleno, navazoval by přímo na Myslíkovu ulici.

Stavba ze železobetonu je 310 metrů dlouhá a dnes slouží jako nejdůležitější spojnice pro automobilovou dopravu mezi oběma břehy v centru Prahy. Při vybudování mostu se počítalo s vedením tramvají, došlo i k položení kolejí. Brzy však byly odstraněny. Později vedla po mostě jediná pražská trolejbusová trať propojující vltavské břehy.

Po smrti Václava Havla v roce 2011 byla zahájena diskuse nad návrhem historika fotografie Petra Vilguse. Chtěl přejmenovat tuto stavbu na most Václava Havla. Bývalý prezident v domě na Rašínově nábřeží v sousedství Jiráskova mostu dlouho žil a pracoval.

„Říkal jsem si, že když se po Havlovi přejmenuje most, nebudou si lidé muset měnit adresu v občankách. Navíc by mi to jako propojení mezi břehy, mezi lidmi, přišlo jako důstojné řešení,“ zavzpomínal Vilgus na svou dřívější aktivitu, kterou posuzovala dokonce místopisná komise magistrátu, stejně jako návrhy na pojmenování tehdy nového mostu na severu Prahy po Havlovi (dnes Trojský most).

„Už je to passé. Tím, že Praha nechala z piazzetty Národního divadla udělat na náměstí Václava Havla, nevidím už prostor pro hledání dalších míst, která by mohla nést ve svém názvu Havlovo jméno. Náměstí Václava Havla je trapné a nedůstojné řešení z nouze. Je to prostor mezi dvěma domy, žádné náměstí,“ řekl později.


Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

Včera v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

Včera v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

Včera ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Další články
Nahoru