dnes
Úterý - zatazeno
13°C
zítra
Středa - polojasno
17°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
17°C
Most, ulice, náměstí, zpívající fontána. V Praze chtějí mít do měsíce jasno, jaké místo ponese jméno Karla Gotta
Praha 5 zvažuje pojmenovat po Gottovi ulici či náměstí v plánovaném projektu Smíchov City. Vizualizace: IPR

Most, ulice, náměstí, zpívající fontána. V Praze chtějí mít do měsíce jasno, jaké místo ponese jméno Karla Gotta

Pražští politici už řeší, jaká místa v metropoli by bylo možné pojmenovat po Karlu Gottovi, který zemřel v úterý ve věku osmdesáti let. Mezi návrhy jsou most, náměstí, ulice nebo fontána.

Dnes místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme / STAN) navrhl, aby jméno zesnulého zpěváka nesl most spojující Masarykovo nábřeží se Slovanským ostrovem. „Malý most mezi Národním divadlem a Slovanským ostrovem, kde v paláci Žofín Karel Gott mnohokrát vystupoval, dosud nenese žádné pojmenování a je zároveň symbolickým spojením dvou pro český národ důležitých národních a kulturních míst,“ zdůvodnil Hejma návrh, o kterém už jedná s pražským náměstkem primátora Petrem Hlubučkem (STAN).

Uvažuje se prý také o zpívající fontáně s Gottovými písněmi. K tomu by musely své říci Pražská vodohospodářská společnost, která se stará o vodovodní infrastrukturu v metropoli a také Pražské vodovody a kanalizace, tedy společnost, která pražskou síť zásobuje vodou.

Pražská místopisná komise dostane od vedení hlavního města za úkol, aby vybrala vhodnou lokalitu a konkrétní místo, které by bylo možné po Gottovi pojmenovat. Komise by se měla setkat za tři týdny, v té době chce mít vedení metropole jasno.

Komise už téma výběru vhodného místa diskutuje. Důležité bude postoj pozůstalých. Symbolické by bylo nějaké místo na území Prahy 5, protože zde Gott desítky let žil. Vedení radnice této městské části o pojmenování nějakého místa po zpěvákovi hodně stojí. Koalice se už shodla na konkrétních lokalitách.

„Karlovi Gottovi dění v Praze 5, kde bydlel 40 let, nebylo lhostejné a pravidelně se zúčastňoval našich charitativních akcí. Jako vyjádření pocty jeho celoživotnímu dílu bychom po něm chtěli pojmenovat vhodné a zejména důstojné místo v Praze 5. V této chvíli zvažujeme pojmenování nové ulice či náměstí v plánovaném projektu Smíchov City,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS).

Městská část Praha 5 nechce přejmenovat již existující ulici, a to zejména s ohledem na komplikace, které by to přineslo jejím občanům. Z tohoto důvodu koaliční partneři preferují možnost pojmenování nové ulice, případně náměstí v rezidenčním projektu Smíchov City. Tyto kroky bude vedení Prahy 5 úzce komunikovat s místopisnou komisí.

I z místopisné komise zaznívá, že cesta přejmenování nějakého veřejného prostranství, ať už ulice či náměstí, kde mají zapsané trvalé bydliště lidé, by bylo komplikované, protože by to na obyvatele mělo negativní dopady spojené se změnou dokladů, důležitých listin a dalších dokumentů.

Ve hře je také výstavba nového multifunkčního sálu, který Praze 5 stále chybí a mohl by nést umělcovo jméno. Vhodným místem by byl objekt v parku Sacré Coeur, na který již má Praha 5 zpracovanou objemovou studii. 

„V nejbližších týdnech chci zahájit jednání s pražským magistrátem o možné participaci při budování většího multifunkčního sálu. V případě, že se magistrát nebude chtít podílet na stavbě tohoto multifunkčního objektu, který by zahrnoval i koncertní sál, zvolíme variantu realizace menšího projektu, kde bychom vybudovali novou obřadní síň společně s galerií, případně i s kavárnou,“ sdělil místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (za ODS).

S návhry přichází i lidé diskutující na sociálních sítích. „Měl byste navrhnout, aby se Hlávkův most přejmenoval na Gottův most, alespoň by jste si konečně zapamatoval, jak se jmenuje most na Štvanici," navrhl jeden z diskutérů na facebookovém profilu primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Padly například  i návrhy, aby pomník maršála Koněva v Praze 6 vystřídala Gottova socha. 


Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

Včera ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

Včera v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru