Dnes Úterý - oblacno -1°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Most, ulice, náměstí, zpívající fontána. V Praze chtějí mít do měsíce jasno, jaké místo ponese jméno Karla Gotta
Praha 5 zvažuje pojmenovat po Gottovi ulici či náměstí v plánovaném projektu Smíchov City. Vizualizace: IPR

Most, ulice, náměstí, zpívající fontána. V Praze chtějí mít do měsíce jasno, jaké místo ponese jméno Karla Gotta

Pražští politici už řeší, jaká místa v metropoli by bylo možné pojmenovat po Karlu Gottovi, který zemřel v úterý ve věku osmdesáti let. Mezi návrhy jsou most, náměstí, ulice nebo fontána.

Dnes místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (My, co tady žijeme / STAN) navrhl, aby jméno zesnulého zpěváka nesl most spojující Masarykovo nábřeží se Slovanským ostrovem. „Malý most mezi Národním divadlem a Slovanským ostrovem, kde v paláci Žofín Karel Gott mnohokrát vystupoval, dosud nenese žádné pojmenování a je zároveň symbolickým spojením dvou pro český národ důležitých národních a kulturních míst,“ zdůvodnil Hejma návrh, o kterém už jedná s pražským náměstkem primátora Petrem Hlubučkem (STAN).

Uvažuje se prý také o zpívající fontáně s Gottovými písněmi. K tomu by musely své říci Pražská vodohospodářská společnost, která se stará o vodovodní infrastrukturu v metropoli a také Pražské vodovody a kanalizace, tedy společnost, která pražskou síť zásobuje vodou.

Pražská místopisná komise dostane od vedení hlavního města za úkol, aby vybrala vhodnou lokalitu a konkrétní místo, které by bylo možné po Gottovi pojmenovat. Komise by se měla setkat za tři týdny, v té době chce mít vedení metropole jasno.

Komise už téma výběru vhodného místa diskutuje. Důležité bude postoj pozůstalých. Symbolické by bylo nějaké místo na území Prahy 5, protože zde Gott desítky let žil. Vedení radnice této městské části o pojmenování nějakého místa po zpěvákovi hodně stojí. Koalice se už shodla na konkrétních lokalitách.

„Karlovi Gottovi dění v Praze 5, kde bydlel 40 let, nebylo lhostejné a pravidelně se zúčastňoval našich charitativních akcí. Jako vyjádření pocty jeho celoživotnímu dílu bychom po něm chtěli pojmenovat vhodné a zejména důstojné místo v Praze 5. V této chvíli zvažujeme pojmenování nové ulice či náměstí v plánovaném projektu Smíchov City,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (za ODS).

Městská část Praha 5 nechce přejmenovat již existující ulici, a to zejména s ohledem na komplikace, které by to přineslo jejím občanům. Z tohoto důvodu koaliční partneři preferují možnost pojmenování nové ulice, případně náměstí v rezidenčním projektu Smíchov City. Tyto kroky bude vedení Prahy 5 úzce komunikovat s místopisnou komisí.

I z místopisné komise zaznívá, že cesta přejmenování nějakého veřejného prostranství, ať už ulice či náměstí, kde mají zapsané trvalé bydliště lidé, by bylo komplikované, protože by to na obyvatele mělo negativní dopady spojené se změnou dokladů, důležitých listin a dalších dokumentů.

Ve hře je také výstavba nového multifunkčního sálu, který Praze 5 stále chybí a mohl by nést umělcovo jméno. Vhodným místem by byl objekt v parku Sacré Coeur, na který již má Praha 5 zpracovanou objemovou studii. 

„V nejbližších týdnech chci zahájit jednání s pražským magistrátem o možné participaci při budování většího multifunkčního sálu. V případě, že se magistrát nebude chtít podílet na stavbě tohoto multifunkčního objektu, který by zahrnoval i koncertní sál, zvolíme variantu realizace menšího projektu, kde bychom vybudovali novou obřadní síň společně s galerií, případně i s kavárnou,“ sdělil místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (za ODS).

S návhry přichází i lidé diskutující na sociálních sítích. „Měl byste navrhnout, aby se Hlávkův most přejmenoval na Gottův most, alespoň by jste si konečně zapamatoval, jak se jmenuje most na Štvanici," navrhl jeden z diskutérů na facebookovém profilu primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Padly například  i návrhy, aby pomník maršála Koněva v Praze 6 vystřídala Gottova socha. 


Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

Včera v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

Včera v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru