dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih
7°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Mořský svět se z Výstaviště Praha přesune do bývalé vozovny na Vinohradech
Vinohradská vozovna, dolní hala. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Mořský svět se z Výstaviště Praha přesune do bývalé vozovny na Vinohradech

Mořský svět se z Výstaviště Praha přesune na území Prahy 10. Městská část proto uzavřela se společností Mořský svět memorandum o spolupráci týkající se vybudování stálé expozice mořských a sladkovodních ryb. Ta vznikne v areálu bývalé vozovny Vinohrady. Memorandum podepsala uplynulý týden Renata Chmelová (Vlasta) a jednatel společnosti Mořský svět Jiří Zuska.

„Jsem ráda, že si společnost Mořský svět pro své nové sídlo vybrala právě Prahu 10. Potvrzuje se tím, že se Desítka stává oblíbeným místem, kde se kromě kulturních, sportovních a volnočasových aktivit rozvíjejí i vzdělávací aktivity pro rodinný život,” uvedla starostka Chmelová.

Objekt vozovny Vinohrady je v majetku pražského dopravního podniku, který s vybudováním souhlasí. Před dvěma lety si přitom nechal zpracovat studii, že by areál vozovny přeměnil na muzeum MHD, protože muzeum ve Střešovicích se potýká s nedostatečnou kapacitou. Z úvah nakonec sešlo.

„Společnost Mořský svět pevně věří, že v dohledné době dojde k dohodě mezi Dopravním podnikem hl. m. Prahy a hlavním městem Prahou a k následnému odprodeji areálu bývalé vozovny Vinohrady společnosti Mořský svět. Brány nové a podstatně větší expozice ZOO Mořský svět by se poté mohly v tomto areálu otevřít do 40 měsíců,“ uvedl Zuska.

Uzavřením memoranda se Praha 10 zavazuje poskytnout maximální součinnost při jednáních s orgány státní správy a souhlasí s vybudováním ZOO Mořský svět v objektu vozovny Vinohrady. „Areál bývalé vozovny Vinohrady je v současné době opuštěný a dlouhodobě neslouží svému účelu. Nahlížíme na něj, jako na historicky cenný objekt a jsem proto rád, že se ho tímto podaří zachránit a investor provede tolik potřebnou revitalizaci celého areálu včetně jeho okolí. Tak významná poloha v rámci naší městské části si takový přístup bezesporu zaslouží a projekt má mojí plnou podporu,” uvedl místostarosta Prahy 10 pro územní rozvoj a kulturní památky Martin Valovič (ODS).

Desátá městská část a společnost Mořský svět se zároveň zavázali rozvinout úsilí na poli vědy a výzkumu záchrany ohrožených druhů, prostřednictvím základních a mateřských škol včetně vědeckých kroužků. Školy zřizovanou městskou částí proto budou mít možnost navštívit expozici v rámci školního vzdělávacího programu.

O vystěhování Mořského světa z Výstaviště rozhodla již rada pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která sem chtěla přestěhovat Slovanskou epopej Alfonse Muchy. „V případě nalezení vhodnějších či výstavby nových prostor pro umístnění expozice Slovanské epopeje bude moci být využit pro umístění výstav rozměrných obrazů či soch,“ píše se v důvodové zprávě k tisku, který schválili pražští zastupitelé loni v červnu.

Současné vedení města má vytipováno tři objekty v majetku hlavního města, kde by mohla být Epopej umístěna. O jaké domy jde, zatím nebylo zveřejněno. Město rovněž jedná s vlastníky zámku na Zbraslavi a zároveň diskutuje o možné zápůjčce pláten s Moravským Krumlovem.


Praha 15: Beseda o nové výstavbě

Dnes v 09:11

Praha 15 zve občany na besedu. Ve středu 11. března bude od 17 hodin na programu téma nové výstavby v městské části.

Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

Včera v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Strategický plán Prahy 12: Slovo dostane veřejnost

25. února 2020 v 10:50

Veřejné projednání Strategického plánu rozvoje Prahy 12 se koná v úterý 17. března od 17:30 hodin ve druhém patře budovy Prior na Sofijském náměstí.

Praha 15: Beseda v Hostivaři

25. února 2020 v 08:47

Praha 15 zve občany na besedu. Ve čtvrtek 26. března budou od 18 hodin na programu témata dopravy, školství, veřejného prostoru nebo prostředí pro život.

Další články
Nahoru