dnes
Úterý - oblacno
20°C
zítra
Středa - obcasny-dest
18°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Mořský svět se z Výstaviště Praha přesune do bývalé vozovny na Vinohradech
Vinohradská vozovna, dolní hala. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Mořský svět se z Výstaviště Praha přesune do bývalé vozovny na Vinohradech

Mořský svět se z Výstaviště Praha přesune na území Prahy 10. Městská část proto uzavřela se společností Mořský svět memorandum o spolupráci týkající se vybudování stálé expozice mořských a sladkovodních ryb. Ta vznikne v areálu bývalé vozovny Vinohrady. Memorandum podepsala uplynulý týden Renata Chmelová (Vlasta) a jednatel společnosti Mořský svět Jiří Zuska.

„Jsem ráda, že si společnost Mořský svět pro své nové sídlo vybrala právě Prahu 10. Potvrzuje se tím, že se Desítka stává oblíbeným místem, kde se kromě kulturních, sportovních a volnočasových aktivit rozvíjejí i vzdělávací aktivity pro rodinný život,” uvedla starostka Chmelová.

Objekt vozovny Vinohrady je v majetku pražského dopravního podniku, který s vybudováním souhlasí. Před dvěma lety si přitom nechal zpracovat studii, že by areál vozovny přeměnil na muzeum MHD, protože muzeum ve Střešovicích se potýká s nedostatečnou kapacitou. Z úvah nakonec sešlo.

„Společnost Mořský svět pevně věří, že v dohledné době dojde k dohodě mezi Dopravním podnikem hl. m. Prahy a hlavním městem Prahou a k následnému odprodeji areálu bývalé vozovny Vinohrady společnosti Mořský svět. Brány nové a podstatně větší expozice ZOO Mořský svět by se poté mohly v tomto areálu otevřít do 40 měsíců,“ uvedl Zuska.

Uzavřením memoranda se Praha 10 zavazuje poskytnout maximální součinnost při jednáních s orgány státní správy a souhlasí s vybudováním ZOO Mořský svět v objektu vozovny Vinohrady. „Areál bývalé vozovny Vinohrady je v současné době opuštěný a dlouhodobě neslouží svému účelu. Nahlížíme na něj, jako na historicky cenný objekt a jsem proto rád, že se ho tímto podaří zachránit a investor provede tolik potřebnou revitalizaci celého areálu včetně jeho okolí. Tak významná poloha v rámci naší městské části si takový přístup bezesporu zaslouží a projekt má mojí plnou podporu,” uvedl místostarosta Prahy 10 pro územní rozvoj a kulturní památky Martin Valovič (ODS).

Desátá městská část a společnost Mořský svět se zároveň zavázali rozvinout úsilí na poli vědy a výzkumu záchrany ohrožených druhů, prostřednictvím základních a mateřských škol včetně vědeckých kroužků. Školy zřizovanou městskou částí proto budou mít možnost navštívit expozici v rámci školního vzdělávacího programu.

O vystěhování Mořského světa z Výstaviště rozhodla již rada pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která sem chtěla přestěhovat Slovanskou epopej Alfonse Muchy. „V případě nalezení vhodnějších či výstavby nových prostor pro umístnění expozice Slovanské epopeje bude moci být využit pro umístění výstav rozměrných obrazů či soch,“ píše se v důvodové zprávě k tisku, který schválili pražští zastupitelé loni v červnu.

Současné vedení města má vytipováno tři objekty v majetku hlavního města, kde by mohla být Epopej umístěna. O jaké domy jde, zatím nebylo zveřejněno. Město rovněž jedná s vlastníky zámku na Zbraslavi a zároveň diskutuje o možné zápůjčce pláten s Moravským Krumlovem.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

5. července 2020 ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Další články
Nahoru