dnes
Úterý - polojasno
11°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
13°C
Moravský, nebo pražský zámek? O umístění Slovanské epopeje chce metropole rozhodnout v září
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena ve Veletržním paláci. Foto: archiv

Moravský, nebo pražský zámek? O umístění Slovanské epopeje chce metropole rozhodnout v září

O dočasném umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy chce vedení Prahy rozhodnout v září, kdy další osud velkoformátových obrazů projedná Výbor pro kulturu a cestovní ruch pražského zastupitelstva.

Toho se na začátku měsíce zúčastní i zástupci senátorů, kteří podepsali petici za umístění Slovanské epopeje v Moravském Krumlově. Se zástupci senátorů se před pár dny setkala radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě) a na jednání výboru je pozvala. Petici podepsalo celkem 67 senátorů napříč kluby.

„Vnímám důležité gesto, jaké senátoři podepsáním petice udělali. Na schůzce jsem je seznámila s kroky, jaké pro co nejrychlejší řešení dočasného umístění Slovanské epopeje děláme," popsala Třeštíková.

Moravský Krumlov je vážným kandidátem na umístění Slovanské epopeje, druhou relevantní variantou je zámek na Zbraslavi. „Obě místa jsem osobně navštívila a budu nyní chtít, aby odborníci ve výboru doporučili, které řešení bude pro Slovanskou epopej lepší. Po letech v depozitáři je čas, aby tento klenot českého umění byl opět k dispozici všem, kdo jej chtějí vidět," dodala radní Třeštíková. Dočasné umístění na krumlovský či zbraslavský zámek by podle dřívějších vyjádření pražských představitelů bylo zhruba po dobu pěti let.

Anketa

Kterou z těchto dvou variant dočasného umístění Slovanské epopeje preferujete?

Praha hledá vhodné místo pro epopej už roky roky. Ze zámku v Moravském Krumlově byla před volbami v roce 2010 převezena do Prahy. Plánována byla mimo jiné stavba nové budovy na Letné nebo na Těšnově, tehdejší starostka Prahy 3 Vladislava Hujová navrhovala umístění na Vítkově.

Jako zatím s poslední variantou přišlo minulé vedení Prahy, které schválilo, že obrazy umístí do plánované přístavby budovy Lapidária na Výstavišti. Připraven je projekt i se stavebním povolením.

„V případě nalezení vhodnějších či výstavby nových prostor pro umístnění expozice Slovanské epopeje bude moci být využit pro umístění výstav rozměrných obrazů či soch,“ píše se v důvodové zprávě k tisku, který loni v červnu schválili pražští zastupitelé, když podpořili umístění Slovanské epopeje do Lapidária.

Jako nejlepší řešení Laipádrium například v minulém volebním období označil tehdejší radní a současný koaliční zastupitel koalice Jan Wolf (Spojené síly). Prioritou je však podle Třeštíkové nyní dočasné umístění, aby mohlo být dílo vystaveno co nejrychleji.


Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

Dnes v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Další články
Nahoru