dnes
Pátek - oblacno
14°C
zítra
Sobota - jasno
17°C
pozítří
Neděle - polojasno
17°C
Moravský, nebo pražský zámek? O umístění Slovanské epopeje chce metropole rozhodnout v září
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena ve Veletržním paláci. Foto: archiv

Moravský, nebo pražský zámek? O umístění Slovanské epopeje chce metropole rozhodnout v září

O dočasném umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy chce vedení Prahy rozhodnout v září, kdy další osud velkoformátových obrazů projedná Výbor pro kulturu a cestovní ruch pražského zastupitelstva.

Toho se na začátku měsíce zúčastní i zástupci senátorů, kteří podepsali petici za umístění Slovanské epopeje v Moravském Krumlově. Se zástupci senátorů se před pár dny setkala radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě) a na jednání výboru je pozvala. Petici podepsalo celkem 67 senátorů napříč kluby.

„Vnímám důležité gesto, jaké senátoři podepsáním petice udělali. Na schůzce jsem je seznámila s kroky, jaké pro co nejrychlejší řešení dočasného umístění Slovanské epopeje děláme," popsala Třeštíková.

Moravský Krumlov je vážným kandidátem na umístění Slovanské epopeje, druhou relevantní variantou je zámek na Zbraslavi. „Obě místa jsem osobně navštívila a budu nyní chtít, aby odborníci ve výboru doporučili, které řešení bude pro Slovanskou epopej lepší. Po letech v depozitáři je čas, aby tento klenot českého umění byl opět k dispozici všem, kdo jej chtějí vidět," dodala radní Třeštíková. Dočasné umístění na krumlovský či zbraslavský zámek by podle dřívějších vyjádření pražských představitelů bylo zhruba po dobu pěti let.

Anketa

Kterou z těchto dvou variant dočasného umístění Slovanské epopeje preferujete?

Praha hledá vhodné místo pro epopej už roky roky. Ze zámku v Moravském Krumlově byla před volbami v roce 2010 převezena do Prahy. Plánována byla mimo jiné stavba nové budovy na Letné nebo na Těšnově, tehdejší starostka Prahy 3 Vladislava Hujová navrhovala umístění na Vítkově.

Jako zatím s poslední variantou přišlo minulé vedení Prahy, které schválilo, že obrazy umístí do plánované přístavby budovy Lapidária na Výstavišti. Připraven je projekt i se stavebním povolením.

„V případě nalezení vhodnějších či výstavby nových prostor pro umístnění expozice Slovanské epopeje bude moci být využit pro umístění výstav rozměrných obrazů či soch,“ píše se v důvodové zprávě k tisku, který loni v červnu schválili pražští zastupitelé, když podpořili umístění Slovanské epopeje do Lapidária.

Jako nejlepší řešení Laipádrium například v minulém volebním období označil tehdejší radní a současný koaliční zastupitel koalice Jan Wolf (Spojené síly). Prioritou je však podle Třeštíkové nyní dočasné umístění, aby mohlo být dílo vystaveno co nejrychleji.


Další články
Nahoru