dnes
Čtvrtek - jasno
26°C
zítra
Pátek - jasno
29°C
pozítří
Sobota - jasno
31°C
Moravský, nebo pražský zámek? O umístění Slovanské epopeje chce metropole rozhodnout v září
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena ve Veletržním paláci. Foto: archiv

Moravský, nebo pražský zámek? O umístění Slovanské epopeje chce metropole rozhodnout v září

O dočasném umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy chce vedení Prahy rozhodnout v září, kdy další osud velkoformátových obrazů projedná Výbor pro kulturu a cestovní ruch pražského zastupitelstva.

Toho se na začátku měsíce zúčastní i zástupci senátorů, kteří podepsali petici za umístění Slovanské epopeje v Moravském Krumlově. Se zástupci senátorů se před pár dny setkala radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě) a na jednání výboru je pozvala. Petici podepsalo celkem 67 senátorů napříč kluby.

„Vnímám důležité gesto, jaké senátoři podepsáním petice udělali. Na schůzce jsem je seznámila s kroky, jaké pro co nejrychlejší řešení dočasného umístění Slovanské epopeje děláme," popsala Třeštíková.

Moravský Krumlov je vážným kandidátem na umístění Slovanské epopeje, druhou relevantní variantou je zámek na Zbraslavi. „Obě místa jsem osobně navštívila a budu nyní chtít, aby odborníci ve výboru doporučili, které řešení bude pro Slovanskou epopej lepší. Po letech v depozitáři je čas, aby tento klenot českého umění byl opět k dispozici všem, kdo jej chtějí vidět," dodala radní Třeštíková. Dočasné umístění na krumlovský či zbraslavský zámek by podle dřívějších vyjádření pražských představitelů bylo zhruba po dobu pěti let.

Anketa

Kterou z těchto dvou variant dočasného umístění Slovanské epopeje preferujete?

Praha hledá vhodné místo pro epopej už roky roky. Ze zámku v Moravském Krumlově byla před volbami v roce 2010 převezena do Prahy. Plánována byla mimo jiné stavba nové budovy na Letné nebo na Těšnově, tehdejší starostka Prahy 3 Vladislava Hujová navrhovala umístění na Vítkově.

Jako zatím s poslední variantou přišlo minulé vedení Prahy, které schválilo, že obrazy umístí do plánované přístavby budovy Lapidária na Výstavišti. Připraven je projekt i se stavebním povolením.

„V případě nalezení vhodnějších či výstavby nových prostor pro umístnění expozice Slovanské epopeje bude moci být využit pro umístění výstav rozměrných obrazů či soch,“ píše se v důvodové zprávě k tisku, který loni v červnu schválili pražští zastupitelé, když podpořili umístění Slovanské epopeje do Lapidária.

Jako nejlepší řešení Laipádrium například v minulém volebním období označil tehdejší radní a současný koaliční zastupitel koalice Jan Wolf (Spojené síly). Prioritou je však podle Třeštíkové nyní dočasné umístění, aby mohlo být dílo vystaveno co nejrychleji.


Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

Včera ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

Včera v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

4. srpna 2020 v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Další články
Nahoru