dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - snih
2°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
2°C
Moravský, nebo pražský zámek? O umístění Slovanské epopeje chce metropole rozhodnout v září
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena ve Veletržním paláci. Foto: archiv

Moravský, nebo pražský zámek? O umístění Slovanské epopeje chce metropole rozhodnout v září

O dočasném umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy chce vedení Prahy rozhodnout v září, kdy další osud velkoformátových obrazů projedná Výbor pro kulturu a cestovní ruch pražského zastupitelstva.

Toho se na začátku měsíce zúčastní i zástupci senátorů, kteří podepsali petici za umístění Slovanské epopeje v Moravském Krumlově. Se zástupci senátorů se před pár dny setkala radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě) a na jednání výboru je pozvala. Petici podepsalo celkem 67 senátorů napříč kluby.

„Vnímám důležité gesto, jaké senátoři podepsáním petice udělali. Na schůzce jsem je seznámila s kroky, jaké pro co nejrychlejší řešení dočasného umístění Slovanské epopeje děláme," popsala Třeštíková.

Moravský Krumlov je vážným kandidátem na umístění Slovanské epopeje, druhou relevantní variantou je zámek na Zbraslavi. „Obě místa jsem osobně navštívila a budu nyní chtít, aby odborníci ve výboru doporučili, které řešení bude pro Slovanskou epopej lepší. Po letech v depozitáři je čas, aby tento klenot českého umění byl opět k dispozici všem, kdo jej chtějí vidět," dodala radní Třeštíková. Dočasné umístění na krumlovský či zbraslavský zámek by podle dřívějších vyjádření pražských představitelů bylo zhruba po dobu pěti let.

Anketa

Kterou z těchto dvou variant dočasného umístění Slovanské epopeje preferujete?

Praha hledá vhodné místo pro epopej už roky roky. Ze zámku v Moravském Krumlově byla před volbami v roce 2010 převezena do Prahy. Plánována byla mimo jiné stavba nové budovy na Letné nebo na Těšnově, tehdejší starostka Prahy 3 Vladislava Hujová navrhovala umístění na Vítkově.

Jako zatím s poslední variantou přišlo minulé vedení Prahy, které schválilo, že obrazy umístí do plánované přístavby budovy Lapidária na Výstavišti. Připraven je projekt i se stavebním povolením.

„V případě nalezení vhodnějších či výstavby nových prostor pro umístnění expozice Slovanské epopeje bude moci být využit pro umístění výstav rozměrných obrazů či soch,“ píše se v důvodové zprávě k tisku, který loni v červnu schválili pražští zastupitelé, když podpořili umístění Slovanské epopeje do Lapidária.

Jako nejlepší řešení Laipádrium například v minulém volebním období označil tehdejší radní a současný koaliční zastupitel koalice Jan Wolf (Spojené síly). Prioritou je však podle Třeštíkové nyní dočasné umístění, aby mohlo být dílo vystaveno co nejrychleji.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

Včera v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Polytechnické hnízdo se otevírá v Praze 1, celkově je už třinácté v metropoli

15. ledna 2020 v 10:44

Učebny pro moderní pojetí výuky dílen a robotiky se dnes nově otevírají v první městské části v prostorech Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici. Z pohledu celé metropole jde již o 13. „hnízdo“ a zároveň první, které je k dispozici na území městské části Prahy 1. Žáci a učitelé...

Další články
Nahoru