Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Morava na plac, hustá holka z Prahy v boji o vedení ČSSD pohořela
Končící ministryně Jana Maláčová neuspěla v boji o vedení ČSSD. Zdroj foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Morava na plac, hustá holka z Prahy v boji o vedení ČSSD pohořela

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda se stal novým předsedou ČSSD. Statutárním místopředsedou byl zvolen Igor Bruzl z Bohumína. Místopředsedy delegáti zvolili Danielu Ostrou, Robina Šína, Martina Netolického, Tomáše Petříčka a Břetislava Štefana.

O výsledcích rozhodl 43. sjezd strany, který vzhledem k epidemické situaci proběhl v pátek 10. prosince, stejně jako tomu bylo u minulého sjezdu, kompletně online, informovala mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová

Michal Šmarda se stal předsedou strany v prvním kole se ziskem 130 hlasů od 233 delegátů. Porazil zbylé dva protikandidáty, a to ministryni práce a sociálních věcí v demisi Janu Maláčovou se 62 hlasy a Miroslava Krejčíka s 41 hlasy.

„Děkuji za šanci a příležitost pomoci sociální demokracii. Volbu předsedy přijímám s velkou pokorou. Chci se zastávat všech lidí, kteří nyní nemají v parlamentu zastání, protože tito lidé kvůli nastávající nejen hospodářské krizi budou potřebovat fungující sociální demokracii. Chci pro to využít všech lidí v ČSSD, máme k dispozici řadu významných osobností, které nám mohou být nápomocni, a navíc ČSSD je silná jedině, když je jednotná,“ uvedl předseda Šmarda ve svém proslovu po zvolení.

Zájem o předsednickou funkci dávala výrazně najevo končící ministryně Maláčová. Svůj facebookový profil plnila optimistickými vzkazy. „Proč kandiduji na předsedkyni ČSSD? Protože chci novou sociální demokracii se starými, nadčasovými hodnotami. Chci, abychom zůstali sociálními demokraty a nebáli se k naší značce přihlásit. Držte mi palce,“ napsala například.

Žena, která v nedávných volbách vedla pražskou kandidátní listinu a s bývalým členem Strany zelených Martinem Stropnickým tvořila tandem, kterému přezdívali Hustá dvojka, nakonec neuspěla a rozhodla se neucházet o žádnou další funkci ve vedení aktuálně mimoparlamentní strany.

„Zůstávám hrdou sociální demokratkou a budu sociální demokracii dál pomáhat jako řadová členka. Věřím, že se Michalovi podaří stranu konečně stmelit, protože to je ten hlavní předpoklad jakéhokoliv budoucího úspěchu.

Statutárním místopředsedou se stal Igor Bruzl, který dostal podporu 150 delegátů. „Chtěl by za své zvolení poděkovat a beru to jako obrovský závazek,“ okomentoval své zvolení Igor Bruzl.

Za místopředsedy byli na pátečním sněmu zvoleni Daniela Ostrá se 152 hlasy, Robin Šín se 140 hlasy, Martin Netolický se 138 hlasy, Tomáš Petříček se 135 hlasy a Břetislav Štefan se 127 hlasy.


Autor: Karel Netolický

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Další články
Nahoru