Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Morava na plac, hustá holka z Prahy v boji o vedení ČSSD pohořela
Končící ministryně Jana Maláčová neuspěla v boji o vedení ČSSD. Zdroj foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Morava na plac, hustá holka z Prahy v boji o vedení ČSSD pohořela

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda se stal novým předsedou ČSSD. Statutárním místopředsedou byl zvolen Igor Bruzl z Bohumína. Místopředsedy delegáti zvolili Danielu Ostrou, Robina Šína, Martina Netolického, Tomáše Petříčka a Břetislava Štefana.

O výsledcích rozhodl 43. sjezd strany, který vzhledem k epidemické situaci proběhl v pátek 10. prosince, stejně jako tomu bylo u minulého sjezdu, kompletně online, informovala mluvčí sociální demokracie Eva Gregorová

Michal Šmarda se stal předsedou strany v prvním kole se ziskem 130 hlasů od 233 delegátů. Porazil zbylé dva protikandidáty, a to ministryni práce a sociálních věcí v demisi Janu Maláčovou se 62 hlasy a Miroslava Krejčíka s 41 hlasy.

„Děkuji za šanci a příležitost pomoci sociální demokracii. Volbu předsedy přijímám s velkou pokorou. Chci se zastávat všech lidí, kteří nyní nemají v parlamentu zastání, protože tito lidé kvůli nastávající nejen hospodářské krizi budou potřebovat fungující sociální demokracii. Chci pro to využít všech lidí v ČSSD, máme k dispozici řadu významných osobností, které nám mohou být nápomocni, a navíc ČSSD je silná jedině, když je jednotná,“ uvedl předseda Šmarda ve svém proslovu po zvolení.

Zájem o předsednickou funkci dávala výrazně najevo končící ministryně Maláčová. Svůj facebookový profil plnila optimistickými vzkazy. „Proč kandiduji na předsedkyni ČSSD? Protože chci novou sociální demokracii se starými, nadčasovými hodnotami. Chci, abychom zůstali sociálními demokraty a nebáli se k naší značce přihlásit. Držte mi palce,“ napsala například.

Žena, která v nedávných volbách vedla pražskou kandidátní listinu a s bývalým členem Strany zelených Martinem Stropnickým tvořila tandem, kterému přezdívali Hustá dvojka, nakonec neuspěla a rozhodla se neucházet o žádnou další funkci ve vedení aktuálně mimoparlamentní strany.

„Zůstávám hrdou sociální demokratkou a budu sociální demokracii dál pomáhat jako řadová členka. Věřím, že se Michalovi podaří stranu konečně stmelit, protože to je ten hlavní předpoklad jakéhokoliv budoucího úspěchu.

Statutárním místopředsedou se stal Igor Bruzl, který dostal podporu 150 delegátů. „Chtěl by za své zvolení poděkovat a beru to jako obrovský závazek,“ okomentoval své zvolení Igor Bruzl.

Za místopředsedy byli na pátečním sněmu zvoleni Daniela Ostrá se 152 hlasy, Robin Šín se 140 hlasy, Martin Netolický se 138 hlasy, Tomáš Petříček se 135 hlasy a Břetislav Štefan se 127 hlasy.


Autor: Karel Netolický

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

12. ledna 2022 ve 21:36

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Praha 1 připravuje rozpočet, radní ho projednali se zastupiteli

10. ledna 2022 v 19:33

Jedna miliarda a 26 milionů korun – tak taková je výše navrhovaného rozpočtu první městské části pro letošní rok. Radní ho připravili jako vyrovnaný a dnes ho projednali se zájemci z řad zastupitelů, které pozvali do Galerie 1. Informoval o tom mluvčí Prahy...

Další články
Nahoru