Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Monitoring odpadních vod škol by mohl nahradit antigenní testování žáků, naznačil projekt
Ilustrační foto: archiv

Monitoring odpadních vod škol by mohl nahradit antigenní testování žáků, naznačil projekt

Rozsáhlý monitoring koronaviru v odpadních vodách škol by při ústupu epidemie v Česku mohl nahradit testování žáků a studentů antigenními testy. Zástupci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), Prahy 9 a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) to uvedli v tiskové zprávě. Předběžné výsledky pilotního projektu podle nich prokázaly dostatečnou citlivost metody. Sběrače v kanálech od loňského září zachycovaly splašky z pěti základních škol v Praze 9 a jedné základní a jedné mateřské školy v Praze-Lysolajích. Odborníci vzorky testovali dvakrát týdně.  

Tým VŠCHT Praha ve spolupráci s PVK od září 2021 monitoruje odpadní vody z vybraných základních a mateřských škol Prahy 9 a Lysolají. Projekt inicioval starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Cílem je minimalizovat nutnost posílat velké množství žáků do karantény, případně zavírat celé třídy. Předběžné výsledky pilotního projektu ukazují, že monitoring odpadních vod výborně popisuje rozsah epidemie a její průběh na jednotlivých školách.

Zároveň odhalují, že plošné testování PCR je podstatně účinnější při zamezování šíření epidemie než testování antigenními testy.

Pilotní projekt, v jehož rámci se od září dvakrát týdně vzorkují odpadní vody a ve vzorcích se stanovuje přítomnost RNA viru SARS-CoV-2, probíhá na pěti základních školách v Praze 9 a jedné základní a mateřské škole v Praze – Lysolajích.

„Díky aktivnímu přístupu Prahy 9 je v současnosti možné srovnávat data z odpadních vod s daty o pozitivně testovaných žácích a učitelích v jednotlivých školách, a to i na základě plošného testování žáků a učitelů pomocí PCR testů,“ uvedl mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

„Na základě našich pilotních výsledků navrhujeme zavedení systému pro masivní monitoring odpadních vod ze škol, který by v době ustupující epidemie nahradil dosavadní málo účinné testování antigenními testy. Tento systém by spočíval v rutinním sledování odpadních vod (jednou nebo dvakrát týdně) a v plošném PCR testování pouze u škol s pozitivními vzorky odpadních vod,“ řekl Jan Bartáček, vedoucí týmu VŠCHT Praha.

„Technicky lze stihnout dodat informace o pozitivitě odpadních vod do 24 hodin a v následujícím dni provést plošné testování PCR,“ upřesnil Petr Sýkora, technický ředitel PVK.

„Předpokládáme, že námi navrhovaný systém bude účinnější než plošné použití antigenních testů, zvláště v době ustupující epidemie, tj. pravděpodobně na jaře tohoto roku. Zároveň je toto sledování podstatně ekonomicky efektivnější,“ dodal Zdeněk Davídek (za STAN), radní pro školství Prahy 9.

VŠCHT s PVK spustily pilotní projekt monitoringu koronaviru ve splašcích v létě 2020 na 14 lokalitách pražské stokové sítě. Už dříve uvedly, že dobře odpovídal aktuální epidemické situaci. Loni na podzim se monitoring rozšířil i do Plzně, Brna a Ostravy.


Autor: puc

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru