Dnes Středa - oblacno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Monitoring odpadních vod škol by mohl nahradit antigenní testování žáků, naznačil projekt
Ilustrační foto: archiv

Monitoring odpadních vod škol by mohl nahradit antigenní testování žáků, naznačil projekt

Rozsáhlý monitoring koronaviru v odpadních vodách škol by při ústupu epidemie v Česku mohl nahradit testování žáků a studentů antigenními testy. Zástupci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), Prahy 9 a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) to uvedli v tiskové zprávě. Předběžné výsledky pilotního projektu podle nich prokázaly dostatečnou citlivost metody. Sběrače v kanálech od loňského září zachycovaly splašky z pěti základních škol v Praze 9 a jedné základní a jedné mateřské školy v Praze-Lysolajích. Odborníci vzorky testovali dvakrát týdně.  

Tým VŠCHT Praha ve spolupráci s PVK od září 2021 monitoruje odpadní vody z vybraných základních a mateřských škol Prahy 9 a Lysolají. Projekt inicioval starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Cílem je minimalizovat nutnost posílat velké množství žáků do karantény, případně zavírat celé třídy. Předběžné výsledky pilotního projektu ukazují, že monitoring odpadních vod výborně popisuje rozsah epidemie a její průběh na jednotlivých školách.

Zároveň odhalují, že plošné testování PCR je podstatně účinnější při zamezování šíření epidemie než testování antigenními testy.

Pilotní projekt, v jehož rámci se od září dvakrát týdně vzorkují odpadní vody a ve vzorcích se stanovuje přítomnost RNA viru SARS-CoV-2, probíhá na pěti základních školách v Praze 9 a jedné základní a mateřské škole v Praze – Lysolajích.

„Díky aktivnímu přístupu Prahy 9 je v současnosti možné srovnávat data z odpadních vod s daty o pozitivně testovaných žácích a učitelích v jednotlivých školách, a to i na základě plošného testování žáků a učitelů pomocí PCR testů,“ uvedl mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

„Na základě našich pilotních výsledků navrhujeme zavedení systému pro masivní monitoring odpadních vod ze škol, který by v době ustupující epidemie nahradil dosavadní málo účinné testování antigenními testy. Tento systém by spočíval v rutinním sledování odpadních vod (jednou nebo dvakrát týdně) a v plošném PCR testování pouze u škol s pozitivními vzorky odpadních vod,“ řekl Jan Bartáček, vedoucí týmu VŠCHT Praha.

„Technicky lze stihnout dodat informace o pozitivitě odpadních vod do 24 hodin a v následujícím dni provést plošné testování PCR,“ upřesnil Petr Sýkora, technický ředitel PVK.

„Předpokládáme, že námi navrhovaný systém bude účinnější než plošné použití antigenních testů, zvláště v době ustupující epidemie, tj. pravděpodobně na jaře tohoto roku. Zároveň je toto sledování podstatně ekonomicky efektivnější,“ dodal Zdeněk Davídek (za STAN), radní pro školství Prahy 9.

VŠCHT s PVK spustily pilotní projekt monitoringu koronaviru ve splašcích v létě 2020 na 14 lokalitách pražské stokové sítě. Už dříve uvedly, že dobře odpovídal aktuální epidemické situaci. Loni na podzim se monitoring rozšířil i do Plzně, Brna a Ostravy.


Autor: puc

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru