dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
0°C
Mokřady oslaví svůj mezinárodní den. Má je i Praha, ten u Toulcova dvora se stal atrakcí
Mokřad u Toulcova dvora. Foto: archiv

Mokřady oslaví svůj mezinárodní den. Má je i Praha, ten u Toulcova dvora se stal atrakcí

V neděli 2. února si připomeneme Mezinárodní den mokřadů, pravidelně vyhlašovaný na výročí podpisu Ramsarské smlouvy. Ta byla jednou z prvních dohod o životním prostředí na globální úrovni vůbec. Účelem vyhlášení mezinárodního dne je poukázat na křehkost této důležité složky přírody. Své mokřady má i Praha..

Mokřady jsou nejen stanovištěm mnoha ohrožených živočichů, ve světě dokonce představují důležitý zdroj obživy pro milióny lidí. Tento den bývá pokaždé zaměřen na jiné téma a tentokrát se bude soustředit právě na zemědělství a jeho vliv na mokřady. Intenzivní zemědělství totiž bývá především kvůli znečištění velkou hrozbou pro vodní zdroje a ani v České republice tomu nebývá jinak.

Mezi několika pražskými mokřady, které stojí za to navštívit, najdeme i jeden ležící v bezprostřední blízkosti místa, kde najdeme hezkou ukázku souladu zemědělství a přírody. Toulcův mokřad se nachází v Hostivaři, nedaleko koryta Botiče, v přírodním areálu střediska ekologické výchovy Toulcův dvůr.

Mokřad svou podobu získal během začátku devadesátých let. V té době na Toulcově dvoře vznikalo ekologické centrum a jeho zakladatelé se rozhodli zkultivovat zanedbanou část údolí Botiče do podoby dnešního přírodního areálu. Mokřad se tak stal jednou z mnoha atrakcí a oázou klidu, které ekocentrum uprostřed bytové zástavby nabízí. Z přírodního hlediska je navíc pro hlavní město velmi cenným přínosem.

„Nachází se zde několik ohrožených živočichů a podobně jako ostatní mokřady představuje také Toulcův mokřad ochranu před povodněmi,“ uvedl krajinář a tiskový mluvčí Toulcova dvora, Daniel Škvařil. „V městském prostředí je takovéto území, kde se může voda bezpečně rozlít a zmírnit tak neblahý vliv povodní, velmi vzácné,“ dodal.


Další články
Nahoru