Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Moje stopa: Žáci v Praze 10 mohou opět hlasovat, jak vylepšit svou školu
Ilustrační foto: archiv

Moje stopa: Žáci v Praze 10 mohou opět hlasovat, jak vylepšit svou školu

Ve dvanácti ze třinácti základních škol zřizovaných Prahou 10 startuje třetí ročník participačního rozpočtu Moje stopa ve škole. Projekt žákům v praxi ukazuje, jak funguje občanská participace, zároveň je učí praktickým dovednostem.

Princip Mojí stopy je jednoduchý. Každý žák ze zapojené školy může vymyslet projekt, získat pro něj podporu u svých spolužáků a hlasovat pro něj. Při hledání nápadů se fantazii meze nekladou. Musí však korespondovat s prostředky, které jsou k dispozici. Každá škola má k dispozici 35 tisíc korun.

„Moje stopa je praktickým úvodem do občanské participace a fungování demokracie. Žáci vidí, že na jejich názoru a hlase záleží a že snaha vede ke konkrétnímu řešení,“ vyzdvihuje přesah projektu starosta Martin Valovič (ODS).

Řeší se třeba zvelebení školních zahrad, nebo prostor, kde žáci tráví přestávky. V jednom z předchozích ročníků se například hlasovalo pro pořízení 3D tiskárny k podpoření technické výuky a výrobě doplňků na školní akce.

„Projekt vede žáky k tomu, aby aktivně přemýšleli o svém okolí, zároveň jim zábavnou formou předává praktické zkušenosti. Při přípravě nápadu si musí zjistit řadu informací, připravit rozpočet a přesvědčivou prezentaci, kterou si nakloní spolužáky na svou stranu. Tímto žáci získají věcné dovednosti, které se jim budou hodit i v budoucnosti,“ říká radní pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

Třetí ročník Mojí stopy začal v září, kdy proběhlo setkání školních koordinátorů za účelem sdílení poznatků mezi zkušenými koordinátory a nováčky. V říjnu školy čeká sběr a posuzování projektů, v listopadu pak kampaně jednotlivých projektů a celoškolní hlasování. Toho se loni zúčastnilo 60 procent žáků.

Moje stopa tak nějakým způsobem osloví 4 000 dětí ze škol v Praze 10. Podle ohlasů koordinátorů lze očekávat, že letos bude zase o něco víc přihlášených projektů.

„Projekt Moje stopa sjednotil třídy i děti navzájem ve společném úsilí. Děti měly motivaci zpracovat projekt i ve svém volném čase, získat potřebné informace a přesvědčit vedení školy pro svůj záměr,“ dodává Markéta Bezoušková koordinátorka Mojí stopy ze ZŠ Hostýnská.


Autor: Cen

Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Další články
Nahoru