Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Moje stopa: Žáci v Praze 10 mohou opět hlasovat, jak vylepšit svou školu
Ilustrační foto: archiv

Moje stopa: Žáci v Praze 10 mohou opět hlasovat, jak vylepšit svou školu

Ve dvanácti ze třinácti základních škol zřizovaných Prahou 10 startuje třetí ročník participačního rozpočtu Moje stopa ve škole. Projekt žákům v praxi ukazuje, jak funguje občanská participace, zároveň je učí praktickým dovednostem.

Princip Mojí stopy je jednoduchý. Každý žák ze zapojené školy může vymyslet projekt, získat pro něj podporu u svých spolužáků a hlasovat pro něj. Při hledání nápadů se fantazii meze nekladou. Musí však korespondovat s prostředky, které jsou k dispozici. Každá škola má k dispozici 35 tisíc korun.

„Moje stopa je praktickým úvodem do občanské participace a fungování demokracie. Žáci vidí, že na jejich názoru a hlase záleží a že snaha vede ke konkrétnímu řešení,“ vyzdvihuje přesah projektu starosta Martin Valovič (ODS).

Řeší se třeba zvelebení školních zahrad, nebo prostor, kde žáci tráví přestávky. V jednom z předchozích ročníků se například hlasovalo pro pořízení 3D tiskárny k podpoření technické výuky a výrobě doplňků na školní akce.

„Projekt vede žáky k tomu, aby aktivně přemýšleli o svém okolí, zároveň jim zábavnou formou předává praktické zkušenosti. Při přípravě nápadu si musí zjistit řadu informací, připravit rozpočet a přesvědčivou prezentaci, kterou si nakloní spolužáky na svou stranu. Tímto žáci získají věcné dovednosti, které se jim budou hodit i v budoucnosti,“ říká radní pro školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

Třetí ročník Mojí stopy začal v září, kdy proběhlo setkání školních koordinátorů za účelem sdílení poznatků mezi zkušenými koordinátory a nováčky. V říjnu školy čeká sběr a posuzování projektů, v listopadu pak kampaně jednotlivých projektů a celoškolní hlasování. Toho se loni zúčastnilo 60 procent žáků.

Moje stopa tak nějakým způsobem osloví 4 000 dětí ze škol v Praze 10. Podle ohlasů koordinátorů lze očekávat, že letos bude zase o něco víc přihlášených projektů.

„Projekt Moje stopa sjednotil třídy i děti navzájem ve společném úsilí. Děti měly motivaci zpracovat projekt i ve svém volném čase, získat potřebné informace a přesvědčit vedení školy pro svůj záměr,“ dodává Markéta Bezoušková koordinátorka Mojí stopy ze ZŠ Hostýnská.


Autor: Cen

V Praze 2 začala bruslařská sezóna, fungují tři venkovní kluziště

Dnes v 00:56

Ve středu 6. prosince byla na Praze 2 oficiálně zahájena bruslařská sezóna. Zprovoznění kluziště na Grébovce se zúčastnil starosta Jan Korseska a další členové vedení druhé městské části.

Praha 14 zve na Lokální fórum na Černém Mostě II

Včera v 08:54

Obyvatelé čtrnácté městské části se mohou zapojit do přípravy strategického plánu pro rozvoj do roku 2035. Sběr podnětů od veřejnosti probíhá na setkáních, a druhé v tomto roce se koná ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna. Určeno je pro obyvatele sídliště Černý...

Beseda: Husité na Žižkově

8. prosince 2023 v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Další články
Nahoru