dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Mohla Praze kvůli předraženým kamenům na Karlově mostě vzniknout škoda 8,5 milionu?
Karlův most se dočkal rekonstrukce, která vyvolávala vášně ve společnosti. Ilustrační foto: autor

Mohla Praze kvůli předraženým kamenům na Karlově mostě vzniknout škoda 8,5 milionu?

Podle spekulací médií si včera měli detektivové při akci spojené s razií na úřadu vlády a dalších místech odvézt z pražského magistrátu a Odboru městského investora několik smluv. Měla mezi nimi být i smlouva týkající se jedné z etap opravy Karlova mostu.

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, která rekonstrukci Karlova mostu od počátku kritizovala, se v reakci na včerejší dění na magistrátu připomněla se svým negativním postojem k pracím na historické památce. Tentokrát se „obula“ do ceny kamenů, které byly podle ní předražené a městu vznikla několikamilionová škoda.

Konečná cena za kubík opracovaného pískovce, včetně nákladů na dopravu a montáž na stavbě, by podle asociace neměla přesáhnout 45 000 korun za kubík. „Cena, kterou však město prostřednictvím Odboru městského investora za kubík opracovaného pískovce zaplatilo, se blížila k 70 000 korunám,“ uvádí asociace ve svém tiskovém prohlášení.

Specialisté na beton

Pozastavuje se také nad tím, že v rekonstrukci Karlova mostu figurovalo zbytečně moc subdodavatelů, čímž se cena díla zbytečně navýšila. Například kamenické práce prováděla firma, která má odbornost na lakýrnické práce, truhlářství a restaurování děl z oboru výtvarného umění.

O montáž opracovaných kamenů se prý starali zahraniční dělníci bez jakékoli odbornosti. Kamenné zábradlí podle tvrzení asociace rozebírali specialisté na stavbu ocelových hal. Zhotovitelem rekonstrukce byla vybrána firma SMP CZ, která se specializuje na provádění moderních přepjatých betonových konstrukcí, podotýká asociace.

„Projekt počítal s výměnou 260 kubíků kamene. V rámci nastaveného subdodavatelského prostředí tak již v tuto chvíli městu vznikla škoda 6 500 000 korun. Neodbornou demontáží, manipulací s vybouranými prvky na stavbě a jejich převážením na mezi depo, došlo k poškození historických parapetních kamenných prvků a celková výměna byla navýšena o dalších 30 procent předpokládaného objemu. Vzniklá škoda se tak zřejmě vyšplhala až na 8 450 000 korun,“ dodává ve svém prohlášení Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.


Další články
Nahoru