Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Modrozelený Petřín připomene výročí podpisu mezinárodní dohody o klimatu
Petřínská rozhedna bývá několikrát během roku při zvláštních příležitostech nasvícena v různých barvách. Například loni se 17. listopadu oblékla do slovenského hávu. Foto: THMP

Modrozelený Petřín připomene výročí podpisu mezinárodní dohody o klimatu

Praha se v dnes připojí k iniciativě, která připomíná pět let od podpisu průlomové pařížské dohody o klimatu. Petřínská rozhledna se v podvečer rozsvítí modře a zeleně, tedy barvami planety Země. Smyslem je upozornit na boj s klimatickými změnami.

Pařížská dohoda je dohoda v rámci Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, která má omezit emise skleníkových plynů po roku 2020 a navázat tak na Kjótský protokol.

Dohoda byla dojednána během Klimatické konference v Paříži 2015, schválena všemi 195 smluvními stranami a přijata 12. prosince 2015.

„Praha přijala v roce 2019 svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 2010. Do roku 2050 se Praha chce stát uhlíkově neutrální.  Současně konstatovala, že odklon od fosilních paliv při výrobě energie, v dopravě a při dalších ekonomických aktivitách města nepovažuje za hrozbu, nýbrž za příležitost postupně transformovat město v ekologicky přátelskou metropoli, atraktivní pro život. A to zcela konkrétními opatřeními,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček. 

Petřínská rozhledna se v sobotu v podvečer v 16:20 hodin rozsvítí modrozeleným světlem. Modrá a zelená jsou barvy symbolizující naši planetu Zemi. Jsou to také barvy mezinárodní konference COP26, která se uskuteční příští rok ve skotském Glasgow.

Modrozeleně pak bude svítit do nedělních 7:40 hodin.  Iniciativa Britské ambasády chce připomenout významný milník v globální snaze o zmírnění klimatických změn a zároveň upozorní na potřebu dalších společných kroků, které povedou k důslednější ochraně životního prostředí. Modrozelené budovy připojí Praha, Brno i Ostrava.

Signatáři Pařížské dohody, mezi něž patří i Česká republika, se před pěti lety zavázali, že budou usilovat o to, aby se globální průměrná teplota nezvýšila o více než 1,5˚C ve srovnání s předprůmyslovou dobou. Každý z nich si také na národní úrovni stanovil, jak přispěje k tomuto cíli, tedy o kolik zredukuje své emise skleníkových plynů.

 

 


Autor: red

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Neděle: Prosecký podzim 2021

17. září 2021 v 10:54

V neděli 19. září v Parku Přátelství na Proseku se od 14 do 18 hodin koná odpolední přehlídka volnočasových aktivit organizací z Prahy 9. Rodinné odpoledne má podtitul Dveře volného času dokořán. Večer bude patřit koncertu Pražské mobilní zvonohry Petra Rudolfa Manouška a na závěr je připraven...

Den bez aut v Praze 13

17. září 2021 v 09:14

V Nových Butovicích, v uzavřené části Seydlerovy ulice, bude v neděli 19. září připraven program věnovaný alternativní mobilitě – bez aut.

Butovický rohlík 2021

17. září 2021 v 06:51

Praha 13 a Triatlon sportklub Praha zvou v sobotu 18. září na tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Evropského týdne mobility.

Letňanské pivobraní láká na bohatý program

16. září 2021 v 19:38

V parčíku Na Staré Návsi se bude v pátek 17. a v sobotu 18. září konat Letňanské pivobraní. Kromě koštu přivezených pivních nápojů čeká návštěvníky bohatý kulturní program pro děti i dospělé.

Další články
Nahoru