dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Modré zóny Praha 12 nakonec nezřídí, návštěvnické zamítly dvě městské části
Ilustrační foto: archiv

Modré zóny Praha 12 nakonec nezřídí, návštěvnické zamítly dvě městské části

Parkovací zóny v Praze se nebudou rozšiřovat na Prahu 12, v Praze 6 a 9 zase nevzniknou plánované návštěvnické zóny, ale budou zde smíšené zóny, které budou sloužit rezidentům i návštěvníkům zároveň. ČTK to zjistila z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. V návštěvnických zónách mohou auta stát pouze po omezenou dobu.

Praha 10 zároveň podle dokumentu odmítla, aby byly zóny zavedeny na Praze 4. Zóny plánovala Praha rozšířit původně od 1. dubna, projekt nakonec zastavila a odložila zatím na neurčito. V současné době fungují zóny na Praze 1, 2, 3, 7 a 16.

Od zavedení parkovacích zón zcela upustila radnice Prahy 12. Podle původní dokumentace měla zóna původně vzniknout v okolí Modřanské polikliniky. Městská část svůj krok nezřídit zónu zdůvodnila tím, že se snaží problém s parkováním řešit jiným způsobem. Vzniknout má nové parkoviště a zóna tak nebude třeba.

V rámci takzvaného připomínkového řízení se vyslovily Praha 6 a 9, aby plánované návštěvnické zóny byly zrušeny a staly se smíšenými zónami, ve kterých mohou parkovat návštěvníci i rezidenti.

V nich mohou řidiči parkovat pouze omezenou dobu, a to buď na maximálně dvě, nebo šest hodin, podle dané oblasti. Praze 6 magistrát bez problémů vyhověl, návštěvnických oblastí mělo totiž vzniknout jen velmi málo.

Požadavek Prahy 9 podle materiálu způsobil, že se zavedení zón v této městské části odsune. „Praha 9 pak bude zařazena do některé z následujících etap podle stavu její připravenosti," píše se v materiálu.

V řízení se dokonce objevil případ, kdy se jedna z městských částí ohradila proti vzniku zón u svého souseda. Konkrétně Praha 10 vyjádřila nesouhlas se vznikem zón na Praze 4. Rozhodnutí je však na magistrátu, který požadavek posoudí – to se zatím nestalo, neboť magistrát zavedení zón odložil na neurčito. Radnice se, stejně jako některé jiné radnice v minulosti, obává, že by se řidiči ze sousední části přesunuli na její území.

Zóny měly být nově od 1. dubna postupně zaváděny na Praze 4, 5, 6, 8 a 9. Praha ale nakonec od záměru ustoupila. První parkovací zóny v metropoli se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu.

V současné době vedle Prahy 1 fungují i na Praze 2, 3, 7 a 16. V těchto městských částech bude zatím platit původní režim parkovaní, sjednocení s nově zřízenými zónami se uskuteční asi za dva roky.


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru