dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Moderované pití alkoholu pomáhá vašemu organismu, tvrdí výživová poradkyně Hlavatá
Když skončíte po pití alkoholu jako tito pánové, tak se určitě o žádných přínosech moderovaného pití nedá hovořit. Ilustrační foto: sxc.hu

Moderované pití alkoholu pomáhá vašemu organismu, tvrdí výživová poradkyně Hlavatá

Šťopičku pálenky si dodnes dávají devadesátileté babičky na Moravě hned po ránu nalačno. Nikdy neměly problémy s cévami nebo se srdcem, nehrozí jim stařecká demence nebo Alzheimer. Jak to tedy s tím alkoholem je?

Obecně platí, že bychom neměli pít denně a dávka alkoholu by neměla převýšit 30 g alkoholu u mužů a 20 g alkoholu u žen (přibližně 200 ml vína nebo 0,5 l piva nebo 50 ml lihoviny).

Výživová poradkyně Karolína Hlavatá neodsuzuje mírné pití alkoholu. Naopak, zdá se, že malé množství alkoholu je pro náš organizmus přínosem.

Spí se po něm dobře

Negativní rizika nadměrné konzumace alkoholu jsou všeobecně známá, nicméně mírná (takzvaná moderovaná konzumace) může přinášet určitý profit. Uváděn bývá především pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, dochází i ke snížení krevního tlaku, uvolnění, snížení psychické tenze, v případě opravdu mírné konzumace alkoholu i lepší usínání (v případě většího příjmu alkoholu je kvalita spánku narušena). Uváděn je i jeho pozitivní vliv na vznik Alzheimerovy demence, klinickými studiemi toto však nebylo jednoznačně prokázáno,“ říká odbornice na výživu.

Pivo dělá krásná těla?

Mnozí zastánci alkoholu a obzvlášť piva, tvrdí, že jsou v něm obsaženy i některé vitamíny. Je pravda, že v alkoholických nápojích, například vínu, najdeme řadu látek s antioxidačním účinkem, v pivu jsou zastoupeny vitaminy skupiny B. Alkohol ovšem nelze považovat za zdroj vitaminů a minerálních látek.

Na druhé straně je pivu nespravedlivě přisuzována negativní vlastnost, a to že se po něm vydatně tloustne. Pravda je ta, že alkoholické nápoje jako takové povzbuzují chuť k jídlu a nejsou nijak významně kalorické. Jenže, když k takovému pivu přikusujete brambůrky nebo bůček, pak je jasné, kde se kila berou. Ostatně je dokázáno, že deset centilitrů piva má jen 40 kcal, zato limonáda 60 kcal a whisky 260 kcal.

Červené víno

To je kapitolou samo o sobě. Nedávno jsme na návštěvě na jedné francouzské vinici postrádali jejich devadesátiletého dědečka. Pan domácí se usmál – tatínek vypil litr vína a jel na kole na vinici. Tento starý Francouz je opravdu zvyklý denně vypít dva litry červeného vína už mnoho let a je stále fit.

Říká se, že právě červené víno má v sobě nejvíc antioxidačních látek a dokonce některé výzkumy (pokud si je neobjednali vinaři) dokazují, že snižuje riziko rakoviny plic, a to dokonce i u silných kuřáků. Tyto protinádorové účinky ovšem nebyly pozorovány ani u bílého vína, ani u jiných destilátů.

Když budeme pít, jak je v českých zemích bohužel zvykem, bez záklopky, pak naopak budeme své zdraví poškozovat. Alkohol ve větším množství působí devastačně na játra, slinivku i na ledviny. Prostě i tady platí, že všeho s mírou.


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru