dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Modernizace pražských semaforů je zhruba v polovině
Ilustrační foto: TSK

Modernizace pražských semaforů je zhruba v polovině

Od roku 2007, kdy začala modernizace pražských semaforů, bylo obnoveno 107 světelných signalizačních zařízení (SSZ) a 61 jich bylo nově vybudováno.

Pražské semafory v číslech

V Praze jich je celkem 626.
Z toho jich je 125 na přechodech.
321 semaforů je centrálně řízeno.
243 semaforů je na tramvajové síti.
147 semaforů umí preferovat tramvaj a 180 autobusy (při příjezdu na křižovatku zajistí vozu volný průjezd bez čekání).

„K obnově všech původních světelných signalizačních zařízení na území Prahy, které jsou v naší správě, by mělo dojít do roku 2022. V současné době je na území hlavního města 626 světelných signalizačních zařízení a jejich modernizace je zhruba v polovině plánovaného objemu prací,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK.

„Jen za loňský rok a první pololetí roku 2014 bylo v Praze obnoveno nebo nově vybudováno celkem 27 světelných signalizačních zařízení,“ pokračoval. Využití moderních technologií zvyšuje spolehlivost systému a snižuje nároky na jeho údržbu. Například téměř polovina semaforů je vybavena LED technologiemi, které výrazně snižují spotřebu energie.

Od roku 2007 bylo zřízeno pět nových dopravních ústředen a dvě byly vybaveny novou technologií. V rámci modernizace je budováno nové kabelové propojení mezi SSZ, což umožňuje jejich připojení k jedenácti oblastním dopravním řídicím ústřednám a následné přímé řízení z hlavní dopravní řídicí ústředny, která je jednou z nejmodernějších v Evropě.

Dynamické řízení křižovatek přináší zkrácení doby čekání na červenou, čímž se může zvýšit kapacita a propustnost křižovatek až o 30 procent.

„V konečném důsledku tak znamená dlouhodobá koncepce rozvoje světelných signalizačních zařízení v metropoli pro chodce i řidiče vyšší bezpečnost a plynulost dopravy a nižší nehodovost,“ dodal ředitel TSK Ladislav Pivec.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru