Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Modernizace Masarykova nádraží začne za pár měsíců, hledá se zhotovitel
V rámci modernizace bude postavena plocha na kolejemi. Zdroj vizualizace: Správa železnic

Modernizace Masarykova nádraží začne za pár měsíců, hledá se zhotovitel

Státní organizace Správa železnic (SŽ) vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele, který provede rekonstrukci a modernizaci historického Masarykova nádrží v centru hlavního města. Stavební práce začnou na přelomu roku, jejich dokončení je plánováno na první polovinu roku 2027. Informovala o tom mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

„Už teď plní Masarykovo nádraží podstatnou roli v pražské příměstské dopravě, denně jej využijí desítky tisíc cestujících. Jeho přestavba je součástí modernizace trati do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla. Díky tomuto spojení důležitost nádraží ještě významně vzroste,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

V plném proudu jsou už práce mezi stanicí Praha-Bubny a budoucí novou zastávkou Praha-Výstaviště a v úseku z Kladna do Kladna-Ostrovce.

Modernizace rozšíří počet kolejí ze sedmi na devět, přibude také jedno nové nástupiště. Ta stávající projdou rekonstrukcí. „Nejvýraznějším urbanistickým prvkem bude platforma nad kolejištěm. Chodcům propojí Florenc s Hybernskou ulicí a Masarykovo nádraží s hlavním, zároveň pohodlně a bezbariérově zpřístupní jednotlivá nástupiště,“ popsala mluvčí Eberl Friebová.

Patro nad kolejištěm, které bude částečně osazeno zelení, nabídne i nový vestibul pro čekající cestující. Z něj se dostanou eskalátory, schodišti a výtahy rovnou na jednotlivá nástupiště.

Všech šest nástupišť ve stanici bude mít bezbariérový přístup, jejich nová výška zajistí pohodlný nástup do vlaků. Rekonstrukcí projde kolejiště, veškeré technologie, trakční vedení a napájení. „Stavba bude probíhat za provozu, vyžádá si pouze dílčí omezení odpovídající jednotlivým etapám realizace projektu,“ pokračovala mluvčí.

„Stávající nástupiště se odstraní a vybudují nově. Začátky nástupišť v interiéru haly, které jsou teď v lehce rozdílné poloze, se sjednotí. K žádnému výraznému přesunu tedy nedojde," dodala. 

Realizace stavby „Modernizace a dostavba ŽST Praha Masarykovo nádraží“ je schválena ke spolufinancování Evropskou unií z Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Celkové investiční náklady dosahují téměř čtyř miliard korun včetně DPH.

Masarykovo nádraží leží přímo v centru Prahy a je třetí nejfrekventovanější stanicí na železnici v Česku, uvedla ČTK. 


Autor: Jan Puci

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru