Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Modernizace Masarykova nádraží začne za pár měsíců, hledá se zhotovitel
V rámci modernizace bude postavena plocha na kolejemi. Zdroj vizualizace: Správa železnic

Modernizace Masarykova nádraží začne za pár měsíců, hledá se zhotovitel

Státní organizace Správa železnic (SŽ) vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele, který provede rekonstrukci a modernizaci historického Masarykova nádrží v centru hlavního města. Stavební práce začnou na přelomu roku, jejich dokončení je plánováno na první polovinu roku 2027. Informovala o tom mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

„Už teď plní Masarykovo nádraží podstatnou roli v pražské příměstské dopravě, denně jej využijí desítky tisíc cestujících. Jeho přestavba je součástí modernizace trati do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla. Díky tomuto spojení důležitost nádraží ještě významně vzroste,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

V plném proudu jsou už práce mezi stanicí Praha-Bubny a budoucí novou zastávkou Praha-Výstaviště a v úseku z Kladna do Kladna-Ostrovce.

Modernizace rozšíří počet kolejí ze sedmi na devět, přibude také jedno nové nástupiště. Ta stávající projdou rekonstrukcí. „Nejvýraznějším urbanistickým prvkem bude platforma nad kolejištěm. Chodcům propojí Florenc s Hybernskou ulicí a Masarykovo nádraží s hlavním, zároveň pohodlně a bezbariérově zpřístupní jednotlivá nástupiště,“ popsala mluvčí Eberl Friebová.

Patro nad kolejištěm, které bude částečně osazeno zelení, nabídne i nový vestibul pro čekající cestující. Z něj se dostanou eskalátory, schodišti a výtahy rovnou na jednotlivá nástupiště.

Všech šest nástupišť ve stanici bude mít bezbariérový přístup, jejich nová výška zajistí pohodlný nástup do vlaků. Rekonstrukcí projde kolejiště, veškeré technologie, trakční vedení a napájení. „Stavba bude probíhat za provozu, vyžádá si pouze dílčí omezení odpovídající jednotlivým etapám realizace projektu,“ pokračovala mluvčí.

„Stávající nástupiště se odstraní a vybudují nově. Začátky nástupišť v interiéru haly, které jsou teď v lehce rozdílné poloze, se sjednotí. K žádnému výraznému přesunu tedy nedojde," dodala. 

Realizace stavby „Modernizace a dostavba ŽST Praha Masarykovo nádraží“ je schválena ke spolufinancování Evropskou unií z Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Celkové investiční náklady dosahují téměř čtyř miliard korun včetně DPH.

Masarykovo nádraží leží přímo v centru Prahy a je třetí nejfrekventovanější stanicí na železnici v Česku, uvedla ČTK. 


Autor: Jan Puci

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru