dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Moderní pražské tramvaje změní svůj design, dočkají se i pár vychytávek
Tramvaj 15T ForCity. Foto: archiv

Moderní pražské tramvaje změní svůj design, dočkají se i pár vychytávek

Pražský dopravní podnik představí nový design tramvají 15T ForCity. Změny se projeví nejenom na venkovním vzhledu vozu, ale i v dílčích úpravách interiéru. Tramvajový vůz také dozná několika technických změn.

Praha se v roce 2006 zavázala odebrat v průběhu let 250 tramvají 15T ForCity. Hodnota kontraktu? Zhruba 19 miliard korun. Dodávky pro pražský dopravní podnik poběží ještě zhruba tři roky. Praha bude splácet do roku 2022. Současné úpravy cenu nenavýší.

Zásadní změny čekají především v prostoru určeném pro cestující, do kterého bude zavedena klimatizace a také wifi připojení na internet s technologií LTE. Obojí již dopravce ve vybraných vozech testoval. Stávající dřevěné sedačky ve vozidlech potom nahradí sedačky plastové s lepším bočním vedením. „Chceme se vrátit k tradici sedaček z tramvají T3, jak tvarově tak i materiálově, tyto sedačky se osvědčily a my je přinášíme v novém designu,“ uvedl mluvčí dopravního podniku (DPP) Jiří Štábl.

Výrazně upravena bude barevnost tramvají, horní pás vozu bude bílý (oproti stávajícímu tmavému provedení), bílá barva místo šedé bude použita i pod okny. Střední díl čela vozu bude žlutooranžový a celé čelo dostane nový design – pro rychlejší a levnější opravitelnost po nehodách dojde ke snížení počtu plastových dílů.

15t-for-city-nahled

Tramvaj 15T ForCity

„Představované novinky prošly důkladným testováním a dostalo se nám na ně pozitivních reakcí. První takto upravené vozy v pražském provozu představíme v průběhu letošního května,“ řekl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP.

Kromě změn ve vzhledu a komfortu pro cestující ale nová řada tramvají 15T ForCity zaznamená i některé technické změny. Velkou úpravou projde mechanická brzda, jejíž třmen bude opatřen magnetem, který zafixuje brzdové desky tak, aby nedocházelo k nežádoucímu hluku při přejezdech přes kolejová křížení a jiné nerovnosti. Do kabiny řidiče pak bude vyvedena zásuvka 230V pro potřeby servisu a jednodušší úklid vozů.

Zpočátku bude pražskými ulicemi jezdit 125 takto upravených vozů. První se objeví v ulicích už v průběhu letošního jara. Dopravní podnik potom plánuje v rámci modernizace provozu každoročně nakoupit dalších 32 vozů.

Vizualizace vozu 15T ForCity modelové řady 2015:

for-city-vizualizace-nahled


Další články
Nahoru