Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Moderní developerské projekty, které respektují historický odkaz
Pražský životKomerční sdělení
Palác Dlážděná. Foto(4x): PSN

Moderní developerské projekty, které respektují historický odkaz

Více než tisíc let historie se propisuje i do současné podoby Prahy. Matka měst odráží různá historická období a jejich styly v pestré architektonické kompozici. Její význam potvrzuje Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, který zahrnuje oblast Pražské památkové rezervace s rozlohou 7,5 tisíc hektarů.

Jak nenarušit historický odkaz a originální genius loci Prahy, ale uspokojit přitom požadavky na maximální komfort bydlení? Jak zkombinovat původní architekturu a nové technologie? Jak by měla vypadat rekonstrukce historických domů v Praze? Reálné odpovědi nabízí projekty developerské společnosti PSN. Jsou zdárným příkladem toho, že historie a budoucnost spolu můžou fungovat pod jednou střechou. 

V samém srdci Prahy 

Realitním projektem roku 2021 se stala rekonstrukce Paláce Dlážděná, která získala Cenu odborné poroty v regionu Praha 1. Ryzí formu Paláce Dlážděná s bohatou dekorativní výzdobou ocenili památkáři i odborníci. Architekti PSN ve spolupráci se studiem Jakub Cigler Architekti perfektně uspěli v náročném procesu obnovy historického objektu v památkové zóně. 

Dali vznik luxusnímu bydlení a domu vrátili původní reprezentativní a honosnou tvář, čistotu a materiálovou pravdivost. Rekonstrukci přitom předcházel i archeologický průzkum, který vedl až do prvopočátků ulice Dlážděná ve 14. století. 

rezidence-stepana Do 14. století sahá i historie Rezidence U Sv. Štěpána, jednoho z aktuálních rezidenčních projektů PSN, který je zasazen na Novém městě pražském, v ulici Na Rybníčku. Vedle kostela sv. Štěpána, který dodnes lokalitu Na Rybníčku definuje, tady v době gotiky vznikla i kaple Všech svatých. 

Její zdivo nesou základy rezidence, které její stavitelé v 19. století vetkli eleganci klasicistního stylu, aby ho později obohatili novorenesanční noblesou. Novorenesanční fasáda část rezidence bude zdobit i po rekonstrukci, spolu s dalšími historizujícími prvky, jako jsou kazetové vstupní dveře nebo dřevěná špaletová okna.

Rezidence U Sv. Štěpána na Praze 2 pojme celkem 42 nových bytů 1+kk až 4+kk s plochou od 31 do 139 m2, některé navíc doplní i terasy, lodžie nebo balkony. Obyvatelé budou mít k dispozici i sklepy a podzemní parkovací zakladač. Kolaudace je plánována na jaro roku 2023, prodej bytů byl již spuštěn. 

Nefalšovaný industriál 

Do finále směřuje neobyčejná proměna dominanty Modřan, známé jako budova Microna. Původní továrna na letecké přístroje jako Vanguard Prague nabízí 150 luxusních loftů v ryzím industriálním stylu. 

vanguard-prague Projekt využívá originální genius loci i naddimenzovanou konstrukci, která bytům s výškou stropů až 4,5 metru a impozantními výhledy dodává mimořádnou vzdušnost. 

Obyvatelé loftů se budou moc těšit také výhledy ze střešní terasy nebo si užívat luxusní spa & wellness zóny s dvacetimetrovým bazénem na místě původního atomového krytu. Naprostým unikátem je autovýtah, který umožňuje zaparkovat automobil přímo u vchodových dveří loftu. 

„Myslím, že projekt Vanguard má ambici stát se pražskou ikonou průmyslové budovy revitalizované na unikátní lofty, které jsou vhodné pro práci i bydlení,“ říká Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů PSN, a dodává, že lofty si zde pořizují lidé, kteří chtějí skutečně něco zcela výjimečného a neotřelého. 

Vinohradská novostavba 

PSN se však neorientuje pouze na přestavby a rekonstrukce, ambiciózní společnost realizuje ve svých projektech také novostavby. Aktuálně v režii PSN jedna novostavba vyrůstá na Vinohradech jako Vila dům Na Vinici. 

vila-dum-na-vinici Vila dům Na Vinici odkazuje na honosnou prvorepublikovou zástavbu, která utváří i současnou podobu Vinohrad. Respektuje tradiční hodnoty bydlení a využívá přitom nejmodernější technologie, materiály a postupy, aby naplnila všechny nároky na maximální uživatelský komfort. 

Ve čtyřech patrech domu se nachází 27 bytů o dispozicích 1+kk až 3+kk, které doplňují balkony a předzahrádky. V suterénu jsou navíc umístěny garážová parkovací stání a praktické sklepní kóje. Nadčasový design Vila domu Na Vinici ideálně dokresluje perfektní praktické pojetí, aby společně vytvořily dokonalý domov.


V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

Dnes ve 13:47

Druhý městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

Dnes ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

Dnes v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

Dnes v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru