Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Moderátor protestu na Staroměstském náměstí Dočekal zůstane v zastupitelském klubu ODS v Praze 6
Jan Dočekal (na snímku uprostřed) byl jedním z organizátorů víkendové demonstrace. Foto: facebook J.D.

Moderátor protestu na Staroměstském náměstí Dočekal zůstane v zastupitelském klubu ODS v Praze 6

Zastupitel Prahy 6 Jan Dočekal (Svobodní) zůstane v zastupitelském klubu ODS Prahy 6. Na svém facebooku to včera uvedl člen klubu a místostarosta městské části Jakub Stárek (ODS). Dočekal moderoval nedělní demonstraci v Praze proti vládním opatřením, která mají zabránit šíření koronaviru. V otevřeném dopise to odsoudila část opozice z Prahy 6. Reakci Dočekala se ČTK sehnat nepodařilo, mobilní telefon měl včera nedostupný.

Důvodem, proč se setrvání nebo vyloučení zastupitele v zastupitelském klubu řešilo, bylo to, že Dočekal moderoval nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí, na níž lidé protestovali proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. Demonstraci nazvanou Za svobodu a zodpovědnost svolal předseda politické strany Svobodní Libor Vondráček. V téže straně je Dočekal místopředsedou.

Opoziční Piráti z Prahy 6 včera v otevřeném dopise vyzvali ODS, aby Dočekala vyloučila ze svého zastupitelského klubu v šesté městské části. „Volený představitel města by měl jít v těchto těžkých časech příkladem, a ne moderovat a podporovat akci po boku extremistů, jejímž přímým následkem je zahlcení zdravotních kapacit města a uvrhnutí do karantény značné části příslušníků už tak přetíženého Integrovaného záchranného systému," uvedli Piráti.

Zmínkou o extremistech Piráti naráželi na to, že se do organizace protestu zapojilo hnutí Slušní lidé, které ministerstvo vnitra v roce 2017 zařadilo na seznam extremistických organizací. Politolog Miroslav Mareš už dříve ČTK řekl, že ho lze spíše řadit k radikální pravici.

Podobně se v otevřeném dopise vyslovili i zastupitelé za Stranu zelených z Prahy 6. Dočekalovu spoluorganizaci demonstrace označili za nepřijatelnou.

Místostarosta Prahy 6 Stárek po jednání zastupitelského klubu na svém facebooku uvedl, že by „rád doporučil svým váženým pirátským/zeleným kolegům následující: Nezakazujte ostatním říkat svůj názor! Příště totiž jiní zakážou ten váš… Proto je pro mě absolutně nepřijatelné kohokoliv vylučovat, nebo mu něco zakazovat."

Na protestní akci na Staroměstském náměstí vystoupili mimo jiné zástupci iniciativy za zachování provozu restaurací Chcípl PES, zpěvák Daniel Landa, předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek a bývalý prezident Václav Klaus.

V projevech řečníků zaznívaly výzvy k okamžitému zrušení vládních opatření a k otevření ekonomiky. Policie označila shromáždění za poklidné, počet účastníků protestu odhadla na 2500 až 3000 lidí. Mnozí protestující neměli roušky a nedodržovali předepsané rozestupy.


Autor: ČTK

Proměnu dopravní sítě plánuje Praha 5, vytvořila nový generel

Včera v 19:12

Praha 5 má k dispozici nový koncepční dokument s názvem Generel dopravy MČ Praha 5. Základním předpokladem je zkvalitnění života místních obyvatel lepší nabídkou služeb městské mobility. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Další články
Nahoru