dnes
Neděle - zatazeno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Modely šestileté dívenky z Prahy: Dětští módní návrháři bodují v zahraničí
Jeden z návrhů šestileté dívenky z Prahy. Foto: Archiv Národní Komory Módy

Modely šestileté dívenky z Prahy: Dětští módní návrháři bodují v zahraničí

První projekt pro mladé módní tvůrce od 6 do 15 let dopadl skvěle, a tak Národní Komora Módy ČR v podpoře dětských módních návrhářů pokračuje. „Jsme rádi, že šestiletá Sára D. za Českou republiku postoupila do mezinárodního dětského konkurzu,“ uvedla pro Pražský patriot prezidentka Národní Komory Módy ČR Julie Hendrychová. Sára byla oceněna letos hned s nástupem do první třídy!

Národní Komora Módy ČR podporuje mimo jiné dětské módní návrhářky a návrháře od šesti let věku. Co o tom můžete říci?
Národní Komora Módy ČR je organizace otevřená nejen pro módní tvůrce, ale i pro všechny zájemce o módu. Nutno zdůraznit, že pro všechny věkové kategorie.

Za čtyři léta naší existence nám praxe ukázala, že se musíme zaměřit nejen na mladé módní tvůrce ze středních, vyšších a vysokých škol, stávajících módních značek a profesionálů v oblasti módního průmyslu, ale i na kreativce z široké veřejnosti v ČR. A do toho spadají i děti.

Jaký byl váš první projekt pro dětské módní tvůrce?
První projekt pro mladé módní tvůrce od 6 do15 let jsme vyzkoušeli a v roce 2012 se dostal do nečekaně pozitivních parametrů. Dali jsme si rok na přípravu nových podmínek. Letos jsme připravili projekt Diamond Fashion Talent 2014, vyhrála ho šestiletá Sára D. z Prahy. Naše aktivity mají dopad a hlavně pokračování. Jsme rádi, že Sára za Českou republiku postoupila do mezinárodního dětského konkurzu.

To je hezké…
Young Designer Fashion Fest 2014 se uskutečnil v létě společně s partnerským projektem také v Praze. Pro Národní Komoru Módy a speciálně tvůrčí a módní výbor je nezapomenutelný okamžik předávání ceny. Z důvodu letních prázdnin jsme se rozhodli předat cenu 1. září. Sára nastoupila do první třídy a dostala od Národní Komory Módy svoje první velké ocenění. Prožívali jsme to všichni.

Jaké modely dětští návrháři navrhují?
Nezadáváme téma. Děti pochopily správně, že musí namalovat oděv podle svých představ a poslat šest návrhů.

modni-navrharstvi-deti-clanek-nahled

Snažíte se dětské tvůrce prosadit i v zahraničí. Jakých úspěchů dosahujete?
Naše soutěže mají kladný dopad. Prosadit se na mezinárodním poli je prioritou. Výherce dle pravidel zařazujeme do dalších aktivit pořádaných Národní Komorou Módy a našich mezinárodních partnerských organizací. Letos v srpnu se nám podařilo zrealizovat první mezinárodní edici Young Designer Fashion Fest – linie pro děti do 16 let, a pozvali jsme děti ze tří států.

Co můžete o projektu Young Designer Fashion Fest říci?
Za úspěch považuji tři věci. Úspěch číslo 1 byl nejenom v tom, že akce proběhla v Praze v Kamenném sklepě, ale všichni účastníci, především ze zahraničí, byli nadšeni organizací, domácím a individuálním profesionálním přístupem našich organizátorů a samozřejmě krásnou Prahou.

Úspěch číslo 2?
Spojili jsme tři projekty tvůrčí práce dětí do 16 let na mezinárodní akci, která měla dvě linie módní tvorby – výstava a prezentace hotových modelů.

A úspěch číslo 3?
Pochopení ze strany zúčastněných dětí a přítomných rodičů. Uvědomili si, že je velice důležité věnovat se více jazykové výuce. Protože před uvedením každého nového modelu musí být informace v cizím jazyce.

Jak byli spokojeni rodiče dětských módních návrhářů?
Čeští rodiče viděli, že děti, které přijely ze zahraničí, byly absolutně profesionálně připravené na mezinárodní akci. Uměly několik světových jazyků, na tak veliké mezinárodní akci jednaly naprosto profesionálně a překvapily zdravou přátelskou soutěživostí. Proto chceme pro další ročník připravit naše reprezentanty, kteří budou mít dobré podmínky pro návštěvnost našich přípravných kurzů výuky angličtiny, italštiny či ruštiny.

A dále?
Zanedbatelná není ani zdravotní psychická a sociální příprava. Všechno plánujeme spustit od ledna 2015. Všechny zájemce projektu Diamond Fashion Talent 2015 už nyní srdečně zvu na den otevřených dveří, který se uskuteční 13. ledna 2015 od 14 do 18 hodin v prostorách Národní Komory Módy ČR, v Hybernské ulici číslo 20, kde jim a jejich rodičům zodpovíme všechny dotazy a mohou se rovnou do projektu přihlásit.

Jak je vlastně možné najít v dítěti talent v oblasti módního návrhářství?
Mají možnost namalovat několik návrhů jakéhokoli oděvu a odborná porota se k těmto pracím vyjádří.

nar-komor-mody-nahled

J. Hendrychová z Národní Komory Módy ČR

Podporujete českou módní tvorbu. Jak si stojí ve světě?
Snažíme se prosadit myšlenku, že čeští tvůrci módy jsou nedílnou součástí evropské kultury, a vizi, že si zaslouží důstojné místo v evropském a světovém módním businessu.

Letos v dubnu jsme v zahraničí prezentovali módního tvůrce, který byl posléze oceněn francouzskými odborníky a námi nominován na evropskou prestižní módní cenu. Po dosažení prvního místa v Evropě následoval největší úspěch…

Jaký?
Dostali jsme se mezi deset světových módních návrhářů. Cenu si převezmeme už v lednu 2015. Potěšilo nás, že díky našemu projektu Diamond Fashion Designer se mladí čeští návrháři dostali mezi padesát nejlepších mladých módních tvůrců v EU, jeden dokonce do první desítky.


Autor: Anna Skálová

Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Další články
Nahoru