Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - polojasno 13°C
Pátek 11. 10. 2024
Svátek má Andrej
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Modely se shodují na nadprůměrně teplém létě, tvrdí meteorolog Štros
V parných dnech vyjíždí do ulic kropící vozy. Zdroj foto: Pražské služby

Modely se shodují na nadprůměrně teplém létě, tvrdí meteorolog Štros

Zatímco středomořské destinace jsou v létě téměř zárukou slunečných dní, naše počasí je daleko proměnlivější. A hrozba, že toužebně očekávaná dovolená bude provázena deštěm, je daleko větší. Na druhou stranu, jeden z faktorů, který by mohl přispět k rekordně vysokým teplotám, je jev zvaný El Niño. Tvrdí to aspoň meteorolog Martin Štros z Meteocentrum.cz.

Pro klimatologické předpovědi má zásadní vliv zejména globální oceánové proudění a teplota oceánů. V současnosti se jedná třeba o jev nazývaný El Niño, který se v letošním roce zintenzivňuje, sdělil Štros.

El Niño se podle něj projevuje přechodným zánikem obvyklého studeného Peruánského mořského proudu podél Jižní Ameriky, který je nahrazen teplým proudem z rovníkových oblastí. Jižní oscilace, která se nachází nad Tichým oceánem, je součástí přirozeného cyklu změny teploty v Tichém oceánu.

V rozmezí každých 2 až 7 let se podle Štrose teplota v oblasti rovníku dočasně zvýší o čtyři až pět stupňů oproti normálu. Tento významný posun v oceánu pak má velký vliv na počasí v přilehlých regionech a celkově přispívá ke zvýšení globální teploty po celém světě. Tímto spíše nepřímým způsobem také ovlivňuje naše počasí. El Niño naposledy vrcholil kolem roku 2016.

„El Niño z minulých let způsobil extrémní vedra a sucho. Proto se modely nyní shodují na nadprůměrně teplém létě v Evropě. Dlouhodobý výhled počasí predikující nadprůměrné léto neznamená, že během letních prázdnin nezaznamenáme i nějaká chladnější období. Nicméně teplejší období budou spíše převládat a je velmi pravděpodobné, že se dočkáme i velmi horkých dní,“ sdělil Martin Štros.

Extrémní jevy a proměnlivost českého léta

Kvůli oteplování klimatu jsme si v poslední době navykli na teplejší léta než v minulosti. Záznamy z minulosti ukazují, že české počasí může nabídnout i desetidenní vedra s teplotami kolem 35 °C, jak se stalo v srpnu 2015. Současně však může přijít i deštivý týden, kdy se denní teploty pohybují kolem 20 °C. Nedávno jsme zažili také velmi studený konec srpna 2021. Výjimečně teplý byl například červen 2019, kdy se na konci měsíce teploty blížily k 40 °C.

V letech 2015 a 2018 jsme také zažili velmi suchá období. Naposledy bylo historické teplotní maximum dosaženo v srpnu 2012 v Dobřichovicích u Prahy, kde teplota dosáhla 40,4 °C. Jako jiný typ extrému se objevil jihomoravské tornádo v roce 2021. V Česku se tedy během letního období můžeme setkat s různými jevy.

Dlouhodobý výhled na letní měsíce

A co nás čeká letos? Podrobná předpověď počasí na více než 14 dní v současné době není možná. „Jsme limitováni mnoha faktory, zejména možnostmi současné výpočetní techniky,” vysvětlil Štros.

„Nicméně existují předpovědi pomocí klimatologických modelů, které nám říkají, s jakou pravděpodobností budou následující měsíce odlišné od dlouhodobého normálu. Podle těchto klimatologických modelů očekáváme letošní léto ve střední Evropě nadprůměrně teplé, kdy průměrná teplota může být až o dva stupně vyšší než dlouhodobý normál. V tomto se několik posledních výstupů různých modelů velmi slušně shoduje. Zdánlivě je to málo, ale pokud se bavíme o průměru za celé tři letní měsíce, jedná se o významnou odchylku,“ dodal.

Pokud jde o srážky, podle nejnovějších předpokladů můžeme podle Štrose očekávat celkem průměrné léto, které se pravděpodobně nebude výrazně lišit od normálu.


Autor: Karel Netolický

Pochozí zóna u metra Háje dostane nové sítě proti holubům, investorem bude THMP

Včera ve 14:11

Obyvatele Prahy 11 dlouhodobě trápí množství holubů, kteří se zabydlují v blízkém okolí metra Háje a znečišťují jeho okolí. V místech pochozí zóny je situace řešena pomocí nainstalovaných ochranných hrotů a sítí proti ptactvu, ty jsou však po delší době použití proděravělé a na lampách veřejného...

Americký velvyslanec ocenil pražské profesionální hasiče

9. října 2024 v 07:48

Ředitel pražských hasičů brigádní generál Luděk Prudil a náměstek pro IZS plk. Jaromír Piesh se setkali s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem, který poděkoval pražským profesionálním hasičům za dosavadní spolupráci.

Seminář k plánům udržitelné městské mobility se koná na Staroměstské radnici

9. října 2024 v 07:40

Praha ve středu a ve čtvrtek 9. a 10. října hostí v Sálu architektů na Staroměstské radnici školení zaměřené na plány udržitelné městské mobility (SUMP-Sustainable Urban Mobility Plan). Akce se koná za podpory hlavního města, protože může pomoci s efektivním zaváděním opatření aktualizovaného...

Další články
Nahoru