dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Moc chutná moc: Koalice v Praze 5 si nemohla přijít na jméno, nakonec nabobtná
Radnice Prahy 5. Foto: archiv

Moc chutná moc: Koalice v Praze 5 si nemohla přijít na jméno, nakonec nabobtná

Koalice TOP 09, Strany zelených (SZ), ČSSD a KDU-ČSL v Praze 5 přežila krizi a bude pokračovat. Domluvili se na tom zástupci stran. Jedinou změnou je rozšíření sedmičlenné rady na osmičlennou, novou radní se stala Tatiana Konrádová (SZ). Nové složení vedení radnice schválili zastupitelé městské části. Koalice má nyní v zastupitelstvu opět většinu 25 ze 45 hlasů. Počet radních by se měl v budoucnu zvýšit na konečných devět.

Ve vedení městské části nyní jsou starosta Radek Klíma (ODS), tři zástupci starosty a pět radních. V radě mají nyní TOP 09 a SZ po třech členech, ČSSD a KDU-ČSL po jednom.

Koaliční krizi započala SZ, která na přelomu srpna a září vydala prohlášení, že odchází z koalice. Jako důvod uvedla špatnou komunikaci ze strany starosty Klímy a špatné hospodaření městské části. Zástupci TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL uvedli, že výpověď koaliční smlouvy považují za neplatnou, SZ na ni ale trvala. Část zastupitelů SZ pod vedením Konrádové se po několika týdnech do koalice vrátila.

„Došlo k tomu, že koalice krizi přestála. SZ přišla s tím, že klub je opět jednotný, proto jsme se vzhledem ke společnému programovému prohlášení rozhodli pokračovat," řekl ČTK Klíma. Podle místostarosty Lukáše Budína (SZ) zanechala koalice politikaření a rozhodla se dělat politiku. „To rozhodlo," řekl Budín.

„Znáte mě jako předsedkyni sociálního výboru a věřím, že jsem za ten necelý rok udělala kus práce. Praha 5 patří k městským částem s nejvyšším počtem lidí bez domova a zároveň má malý bytový fond a není schopna reagovat na potřeby například matek samoživitelek nebo mladých rodin," řekla ještě před volbou Konrádová, která bude mít na starosti právě bytovou koncepci Prahy 5.

Postup koalice kritizovali někteří opoziční zastupitelé. „SZ dštila síru na koalici a dělala řadu kampaní proti starostovi a výsledkem toho je, že si v koalici polepšila a je rozšířena rada. Jestli tomu správně rozumím, tak SZ ideály vyměnila za funkce a já jim k tomu velmi gratuluji," řekl opoziční zastupitel Lukáš Herold (ODS). Koalici kritizoval i Martin Slabý (ANO), který uvedl, že kvůli sudému počtu radních bude rozhodování rady nefunkční.

Konrádová kritiku odmítla, naopak prý SZ prosadila svůj program a vnímá programovou shodu s koaličními partnery. „Od začátku jsem odmítala spolupráci s jinými politickými subjekty," řekla.

Počet radních v Praze 5 by se měl v budoucnu ještě zvýšit, a to na konečných devět členů. Devátý člen by měl být z řad TOP 09. „Konkrétního kandidáta ještě nemáme, bude o něm teprve jednat náš zastupitelský klub," řekl ČTK Klíma. Rozhodnutí o zvýšení počtu radních vzešlo z dohody mezi koaličními stranami.

Volby v Praze 5 vyhrálo ANO se ziskem 18,29 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 a třetí SZ. Následují ODS, ČSSD, koalice KDU-ČSL a nezávislých, Patrioti – Volba pro Prahu 5 s Demokraty Jana Kasla a Česká pirátská strana.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru