dnes
Pondělí - jasno
18°C
zítra
Úterý - zatazeno
19°C
pozítří
Středa - zatazeno
24°C
Mobilní hospic Ondrášek pomáhá tam, kde končí klasická medicína
Mezi klienty Ondrášku často patří i děti. Foto: archiv

Mobilní hospic Ondrášek pomáhá tam, kde končí klasická medicína

Mobilní hospic Ondrášek je obecně prospěšná společnost, která od roku 2006 poskytuje zdravotní a lidskou podporu terminálně nemocným pacientům a jejich rodinám v jejich domácím prostředí. Říká se tomu paliativní péče a jde především o to, dosáhnout co nejlepší kvalitu života u lidí, kterým klasická medicína už pomoci nemůže. Podle definice světové zdravotnické organizace není cílem paliativní péče urychlit nebo oddálit smrt člověka.

„Akceptujeme umírání jako normální část života a spíše se soustředíme na to, ulevit našim pacientům od bolesti nebo jiných doprovázejících příznaků. Naším hlavním cílem je, aby se nemocný cítil po naší návštěvě lépe než před ní, “ říká Irena Malošíková z Mobilního hospice Ondrášek.

Tým Ondrášku tvoří především lékaři a zdravotní sestry, sociální pracovnice a v další spolupráci se zapojují psychiatři a psychologové, právník nebo duchovní. Nezastupitelnou roli hrají také dobrovolníci.

Ondrášek se neobejde bez darů, či grantů

Rodiny, jež navštěvují mobilní týmy profesionálů, často přirovnávají sestry a lékaře Ondrášku k andělům. A není se co divit, vždyť mezi klienty Ondrášku často patří i děti a to je pro většinu z nás opravdu velmi smutné téma.

„Umírání nemusí být vždy strašné. Když člověk zemře doma, je to jiné než v nemocnici. Tam se z člověka v momentě stane jen tělo. V posledních chvílích, když nemocný umírá doma, snažíme se u toho být a podpořit jeho i celou rodinu. Rodina se pak se smrtí svého blízkého lépe vyrovnává,“ vypráví o práci v Ondrášku vrchní sestra Bronislava Husová.

Mobilní hospice Ondrášek je nezisková organizace a jako taková se neobejde bez darů, dotací či grantů. Aby mohla naplňovat své poslání, potřebuje okolo sebe mnoho lidí dobré vůle, kteří  jsou ochotni pomoci. Podobně jako tomu bylo v případě Marie Kurkové, která získala pro Mobilní hospic Ondrášek MiNiGRANT VEOLIA.

Jakákoliv poskytnutá pomoc darem z nebes

„Rozhodla jsem se podpořit Ondrášek, protože je prvním hospicem v moravskoskoslezském kraji, který slouží i dětem. Péče o lidi na konci života není zrovna populární a medializované téma. Přitom je potřeba zvýšit dostupnost paliativní péče všude tam, kde je jí potřeba,“ shrnuje závěrem paní Kurková.

„Ráda bych díky nadačnímu fondu poskytla dar pro tuto společnost. Vzhledem k úrovni zdravotnické služby v nemocnicích a často nedostatečné sociální pomoci od státu, vím, že v případě vážného onemocnění kohokoliv v rodině, je jakákoliv poskytnutá pomoc darem z nebes,“ uvedla svou žádost o MiNiGRANT Nadačního fondu Veolia paní Marie Kurková, účetní referentka Pražských vodovodů a kanalizací, a.s.

Pokud vás práce mobilního hospic zajímá nebo chcete také nabídnout svou pomoc, prohlédněte si stránky www.mhondrasek.cz, kde naleznete všechny důležité včetně příslušných kontaktů.


Dobročinnost má smysl. Jarní bazar v Thomayerově nemocnici přilákal stovky lidí

19. dubna 2019 v 08:12

Celkový výtěžek bazaru dosáhl rekordních 113 800 korun a navštívilo jej několik stovek lidí. Kromě zaměstnanců nemocnice přišlo tentokrát i mnoho návštěvníků z širšího okolí. 

Projekt Médiím na kloub vyvrcholí konferencí pro seniory v Praze

17. dubna 2019 v 08:02

Senioři z celého Česka se v úterý 23. dubna sjedou do Prahy na konferenci o médiích s názvem Médiím na kloub. Akci připravil projekt SenSen – Senzační senioři a jejím cílem je podpořit nejstarší generaci v kritickém hodnocení informací, které se k ní...

Hledá se výjimečná osobnost. Znáte někoho skvělého, aktivního, naplno žijícího se zrakovým postižením?

8. dubna 2019 v 18:09

Znáte někoho skvělého, aktivního, naplno žijícího, kdo má zároveň zrakové postižení nebo je úplně nevidomý? Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých chce ve spolupráci s veřejností právě takovému člověku udělit ocenění. Vyhlášení prvního ročníku se uskuteční 22. června v kostele sv. Šimona...

Výbor dobré vůle rozdělil více než tři miliony korun na pomoc seniorům a nevyléčitelně nemocným

3. dubna 2019 v 11:17

Přes 3,6 milionu korun přispěje v jarním grantovém řízení Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) na pomoc seniorům a lidem trpícím nevyléčitelným onemocněním. V programech Senior a Paliativní péče rozděluje VDV prostředky dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Nyní nadace podpoří...

Fond vzdělání přispěje 8 novým studentům na vzdělání

1. dubna 2019 v 08:59

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) již 24 let ve spolupráci s ČSOB poskytuje studentům se sociálním a zdravotním znevýhodněním studijní stipendia. Tuto podporu teď na jaře získalo nově dalších 8 studentů. Letos tak bude stipendium z fondu pobírat celkem 90 mladých lidí se zdravotním...

innogy: Dodáváme energii a Elixír do škol učitelům technických oborům

25. března 2019 v 08:43

Společnost innogy navázala spolupráci s neziskovou organizací Elixír do škol a vytváří smysluplné podmínky pro výuku fyziky, digitální techniky a technických předmětů.

Strelitzia vynesla téměř 65 000 korun na pomoc ženám, které zažily domácí násilí

20. března 2019 v 10:21

Charitativní prodejní výstava uměleckých děl s názvem Strelitzia – Umělci pro ACORUS – vynesla téměř 65 000 korun na pomoc ženám, které zažily domácí násilí. Výstavu, která se konala u příležitosti Mezinárodního dne žen od 7. do 17. března v Galerii Ladronka na Praze 6, uspořádala skupina...

Do konce března můžete koupit dárky a pomáhat

19. února 2019 v 11:41

Nadační fond Veolia ve spolupráci se společností Pražské vodovody a kanalizace spustil koncem loňského roku tradiční benefiční prodej dárkových předmětů. 

Terénní pracovníci vyzývají: Pomozme lidem bez domova přečkat zimu

6. února 2019 v 07:52

V Česku může žít až 70 tisíc lidí bez domova, z toho 10 % jen v hlavním městě. Přesné statistiky ovšem neexistují. Zimní mrazy jsou především pro lidi na ulici kritické. Úmrtnost se podle odhadů terénních pracovníků pohybuje kolem 1 až 2 %. Česká asociace streetwork proto spouští novou kampaň,...

Nominace na 25. ročník Ceny Olgy Havlové je spuštěna

5. února 2019 v 11:15

Znáte někoho se zdravotním postižením, kdo se vyrovnal se svým handicapem a pomáhá ostatním? Nominujte ho na 25. ročník Ceny Olgy Havlové na www.cenaolgyhavlove.cz.

Další články
Nahoru