dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Mobilní hospic Ondrášek pomáhá tam, kde končí klasická medicína
Mezi klienty Ondrášku často patří i děti. Foto: archiv

Mobilní hospic Ondrášek pomáhá tam, kde končí klasická medicína

Mobilní hospic Ondrášek je obecně prospěšná společnost, která od roku 2006 poskytuje zdravotní a lidskou podporu terminálně nemocným pacientům a jejich rodinám v jejich domácím prostředí. Říká se tomu paliativní péče a jde především o to, dosáhnout co nejlepší kvalitu života u lidí, kterým klasická medicína už pomoci nemůže. Podle definice světové zdravotnické organizace není cílem paliativní péče urychlit nebo oddálit smrt člověka.

„Akceptujeme umírání jako normální část života a spíše se soustředíme na to, ulevit našim pacientům od bolesti nebo jiných doprovázejících příznaků. Naším hlavním cílem je, aby se nemocný cítil po naší návštěvě lépe než před ní, “ říká Irena Malošíková z Mobilního hospice Ondrášek.

Tým Ondrášku tvoří především lékaři a zdravotní sestry, sociální pracovnice a v další spolupráci se zapojují psychiatři a psychologové, právník nebo duchovní. Nezastupitelnou roli hrají také dobrovolníci.

Ondrášek se neobejde bez darů, či grantů

Rodiny, jež navštěvují mobilní týmy profesionálů, často přirovnávají sestry a lékaře Ondrášku k andělům. A není se co divit, vždyť mezi klienty Ondrášku často patří i děti a to je pro většinu z nás opravdu velmi smutné téma.

„Umírání nemusí být vždy strašné. Když člověk zemře doma, je to jiné než v nemocnici. Tam se z člověka v momentě stane jen tělo. V posledních chvílích, když nemocný umírá doma, snažíme se u toho být a podpořit jeho i celou rodinu. Rodina se pak se smrtí svého blízkého lépe vyrovnává,“ vypráví o práci v Ondrášku vrchní sestra Bronislava Husová.

Mobilní hospice Ondrášek je nezisková organizace a jako taková se neobejde bez darů, dotací či grantů. Aby mohla naplňovat své poslání, potřebuje okolo sebe mnoho lidí dobré vůle, kteří  jsou ochotni pomoci. Podobně jako tomu bylo v případě Marie Kurkové, která získala pro Mobilní hospic Ondrášek MiNiGRANT VEOLIA.

Jakákoliv poskytnutá pomoc darem z nebes

„Rozhodla jsem se podpořit Ondrášek, protože je prvním hospicem v moravskoskoslezském kraji, který slouží i dětem. Péče o lidi na konci života není zrovna populární a medializované téma. Přitom je potřeba zvýšit dostupnost paliativní péče všude tam, kde je jí potřeba,“ shrnuje závěrem paní Kurková.

„Ráda bych díky nadačnímu fondu poskytla dar pro tuto společnost. Vzhledem k úrovni zdravotnické služby v nemocnicích a často nedostatečné sociální pomoci od státu, vím, že v případě vážného onemocnění kohokoliv v rodině, je jakákoliv poskytnutá pomoc darem z nebes,“ uvedla svou žádost o MiNiGRANT Nadačního fondu Veolia paní Marie Kurková, účetní referentka Pražských vodovodů a kanalizací, a.s.

Pokud vás práce mobilního hospic zajímá nebo chcete také nabídnout svou pomoc, prohlédněte si stránky www.mhondrasek.cz, kde naleznete všechny důležité včetně příslušných kontaktů.


Charitativní swap dětského oblečení, botiček, doplňků a hraček

30. prosince 2018 v 07:24

Minulý rok internetem proběhla zpráva, že kavárna AdAstra hledá nové návštěvníky. V kavárně pracují lidé s handicapem, kavárna však už dlouhodobě neprosperuje. Nyní se zvedla obrovská vlna solidarity a nadšení. Co je důležité, je toto nadšení udržet, kavárna proto pořádá výměnný bazar – dětského...

Benefiční koncert a výstava v Betlémské kapli

27. prosince 2018 v 19:04

V Betlémské kapli se ve čtvrtek 20. prosince konat benefiční koncert Půjdem spolu do Betléma, který tradičně pořádá Fakulta strojní ČVUT. Jak uvedl její děkan Michael Valášek, k adventnímu času patří čas pro setkání a rozjímání o našem konání a směřování a strojní fakulta spojuje tuto dobu...

Ve sbírce se sešly potřebné věci i dobroty

21. prosince 2018 v 07:42

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví radnice jedenácté městské části zorganizoval už na podzim sbírku hygienických a toaletních potřeb pro svého klienta, který si je bohužel dlouhodobě nemůže dovolit.

Děti dětem. Sbírka pomohla Dětskému centru Thomayerovy nemocnice

20. prosince 2018 ve 13:39

Sbírka „Děti dětem“, kterou tradičně pořádá MČ Prahy 4, opět pomohla dobré věci. V letošním roce totiž nasbíraly děti základních a mateřských škol z Prahy 4 doslova několik desítek vánočních pytlů, které byly plné dárků, a to především hygienických a drogistických pomůcek pro děti, drobných hraček...

Udělejte hezké Vánoce dětem z dětského domova

20. prosince 2018 v 07:30

Ještě pár dní máte na to udělat radost a obdarovat děti ze žateckého dětského domova. Díky stromu splněných přání, který jim dělá radost již druhé desetiletí, máte jedinečnou šanci vánočním dárkem skutečně potěšit a sami zažít hezký pocit z dobrého skutku. Přijďte do obchodního centra Atrium Flora...

Dárky, které pomáhají: Hejno slepic, vzdělání na rok nebo obědy

18. prosince 2018 ve 12:52

Dárky, které pomáhají potřebným, jsou mezi Čechy čím dál tím oblíbenější. Nabízí totiž netradiční způsob, jak obdarovat blízké a zároveň udělat dobrý skutek. Koupí dárkového certifikátu lidé ročně přispějí až statisíce korun na pomoc lidem v nouzi doma...

Křišťálová karafa, ilustrace Galiny Miklínové nebo knížka pro chytré. Dárky, které udělají radost dvakrát

14. prosince 2018 v 10:16

Charitativní projekt zaměřený na oblast České republiky s názvem Vraťme vodu přírodě skrývá zcela unikátní sbírku, která si klade za cíl pomoci přírodě tím nejlepším způsobem, a to výkupem cenných přírodních lokalit a jejich zachováním pro přírodu.

Letošní Ceny Fóra dárců jsou rozdány

5. prosince 2018 v 07:45

Ve čtvrtek 29. listopadu byly v budově smíchovského Staropramenu vyhlášeny a předány letošní Ceny Fóra dárců. Stalo se tak u příležitosti Dne dárců.

Zimní Srdíčkové dny upozorní na nemoc motýlích křídel

30. listopadu 2018 v 10:27

Tradiční charitativní sbírka zimní Srdíčkové dny od 3. do. 7. prosince zažlutí republiku usměvavými srdíčky, které každoročně pomáhají vážně nemocným a handicapovaným dětem.

Osmé místo pro Nadační fond Veolia

29. listopadu 2018 ve 12:27

Každý rok sestavuje Fórum dárců žebříček TOP 25 firemních nadací a fondů podle objemu rozdělených příspěvků.

Kalendář pomoci 2019: Vyladěný pro dobrou věc

28. listopadu 2018 v 07:09

Po roce opět vychází charitativní Kalendář pomoci projektu BuduPomahat.cz. Jedná se o unikátní počin podporující neziskové organizace a obětavou práci jejich zaměstnanců. Sjednocujícím prvkem kalendáře je tentokrát hudba. 

Muzikálové hvězdy zpívají pro Polovinu nebe

26. listopadu 2018 v 17:30

Koncert Muzikálem bez bariér se bude konat 3. prosince od 19 hodin ve velkém bezbariérovém sále Kulturního centra Novodvorská, u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených.

Praha 5 vybrala Pečovatelku roku 2018

24. listopadu 2018 ve 12:49

Pečovatelkou roku 2018 se na Praze 5 stala paní Zdena Davidová, pečovatelka terénní pečovatelské služby. Radní pro sociální oblast Petr Lachnit, radní Lukáš Herold, vedení sociálního odboru Úřadu MČ Praha 5 a vedení Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 ve středu 14. listopadu kromě...

Další články
Nahoru