dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Mobilní hospic Ondrášek pomáhá tam, kde končí klasická medicína
Mezi klienty Ondrášku často patří i děti. Foto: archiv

Mobilní hospic Ondrášek pomáhá tam, kde končí klasická medicína

Mobilní hospic Ondrášek je obecně prospěšná společnost, která od roku 2006 poskytuje zdravotní a lidskou podporu terminálně nemocným pacientům a jejich rodinám v jejich domácím prostředí. Říká se tomu paliativní péče a jde především o to, dosáhnout co nejlepší kvalitu života u lidí, kterým klasická medicína už pomoci nemůže. Podle definice světové zdravotnické organizace není cílem paliativní péče urychlit nebo oddálit smrt člověka.

„Akceptujeme umírání jako normální část života a spíše se soustředíme na to, ulevit našim pacientům od bolesti nebo jiných doprovázejících příznaků. Naším hlavním cílem je, aby se nemocný cítil po naší návštěvě lépe než před ní, “ říká Irena Malošíková z Mobilního hospice Ondrášek.

Tým Ondrášku tvoří především lékaři a zdravotní sestry, sociální pracovnice a v další spolupráci se zapojují psychiatři a psychologové, právník nebo duchovní. Nezastupitelnou roli hrají také dobrovolníci.

Ondrášek se neobejde bez darů, či grantů

Rodiny, jež navštěvují mobilní týmy profesionálů, často přirovnávají sestry a lékaře Ondrášku k andělům. A není se co divit, vždyť mezi klienty Ondrášku často patří i děti a to je pro většinu z nás opravdu velmi smutné téma.

„Umírání nemusí být vždy strašné. Když člověk zemře doma, je to jiné než v nemocnici. Tam se z člověka v momentě stane jen tělo. V posledních chvílích, když nemocný umírá doma, snažíme se u toho být a podpořit jeho i celou rodinu. Rodina se pak se smrtí svého blízkého lépe vyrovnává,“ vypráví o práci v Ondrášku vrchní sestra Bronislava Husová.

Mobilní hospice Ondrášek je nezisková organizace a jako taková se neobejde bez darů, dotací či grantů. Aby mohla naplňovat své poslání, potřebuje okolo sebe mnoho lidí dobré vůle, kteří  jsou ochotni pomoci. Podobně jako tomu bylo v případě Marie Kurkové, která získala pro Mobilní hospic Ondrášek MiNiGRANT VEOLIA.

Jakákoliv poskytnutá pomoc darem z nebes

„Rozhodla jsem se podpořit Ondrášek, protože je prvním hospicem v moravskoskoslezském kraji, který slouží i dětem. Péče o lidi na konci života není zrovna populární a medializované téma. Přitom je potřeba zvýšit dostupnost paliativní péče všude tam, kde je jí potřeba,“ shrnuje závěrem paní Kurková.

„Ráda bych díky nadačnímu fondu poskytla dar pro tuto společnost. Vzhledem k úrovni zdravotnické služby v nemocnicích a často nedostatečné sociální pomoci od státu, vím, že v případě vážného onemocnění kohokoliv v rodině, je jakákoliv poskytnutá pomoc darem z nebes,“ uvedla svou žádost o MiNiGRANT Nadačního fondu Veolia paní Marie Kurková, účetní referentka Pražských vodovodů a kanalizací, a.s.

Pokud vás práce mobilního hospic zajímá nebo chcete také nabídnout svou pomoc, prohlédněte si stránky www.mhondrasek.cz, kde naleznete všechny důležité včetně příslušných kontaktů.


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru