Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Mobilní aplikace upozorní obyvatele i podnikatele v Praze 1 na zábory i čištění ulic

Speciální mobilní aplikaci, která má lidi upozorňovat na zábory, čištění ulic či jiná omezení na veřejných prostranstvích v historickém centru metropole, se chystá v první verzi spustit už během letních prázdnin Praha 1. Novinka má pomoci i podnikatelům a živnostníkům působících právě v této městské části. 

Podnikatelé, kteří se do aplikace přihlásí, získají  v zhruba týdenním předstihu informaci o chystaných záborech a jiných omezeních na veřejných prostranstvích v Praze 1.

„Pravidelně se setkáváme s případy podnikatelů, kteří se musejí potýkat s tím, že se před jejich prodejnou náhle objeví stavební zábor. Omezuje to nejen je, ale také jejich zákazníky. Aplikace je na tento problém v dostatečném předstihu upozorní. Podnikatel přihlášený do aplikace obdrží zprávu o záboru či jiné formě omezení. Předem se tak bude moci na tuto situaci připravit, případně informovat zákazníky,“ vysvětluje Filip Dvořák, místopředseda Hospodářské komory Praha 1, která se na vývoji aplikace společně s radnicí podílí.

Přínos aplikace podle něj ocení i drobní řemeslníci. „Budou vědět, že na místě, kde budou za den nebo týden pracovat, na ně nečeká žádná neplánovaná komplikace, třeba v podobě zrušených parkovacích míst,“  sdělil.

„Zjišťovali jsme, co je na webu nejvíce navštěvováno. V mobilech chceme jít ještě dál, aplikace umožní nastavit upozorňování nebo akci uložit do kalendáře. Cílem je, aby agendy fungovaly elektronicky, ne papírově jako dnes," uvedl místostarosta Prahy 1 Richard Bureš (ODS).

Nová aplikace je nadstavbou plánovaného projektu Chytrá jednička. V jeho rámci se počítá mimo jiné s parkovacími senzory, chytrou zastávkou nebo chytrými odpadkovými koši.

Brzy bude spuštěna projektová příprava, v plné verzi by měla aplikace fungovat zhruba za rok. Pro podnikatele bude zpoplatněna, první odhad je zhruba tisíc korun za rok. Do budoucna by v aplikaci mohl být i průvodce zapomenutými místy, který by mohli psát a plnit fotografiemi sami občané.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru