Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Mobiliář doplní nový odolný typ městských laviček, začne se v Praze 6
Nový typ lavičky do pražských ulic. Foto: IPR Praha

Mobiliář doplní nový odolný typ městských laviček, začne se v Praze 6

Praha 6 bude první městskou částí, kde se pilotně otestuje nová součást pražského mobiliáře. Desítky kusů nových pražských odolných laviček najdou své uplatnění v místech, kde se počítá s velkou uživatelskou zátěží, a to i různými netypickými způsoby užívání, a kde se přitom nepočítá s nadstandardní údržbou. Pořizovací cena jednoho kusu lavičky bude v závislosti na počtu objednaných kusů okolo 8000 korun plus DPH. Informoval o tom Jaromír Möwaldz kanceláře komunikace Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).

Pražská odolná lavička doplňuje škálu prvků, ke kterým hlavní město vlastní licenci k designu. Vlastnictví licence umožňuje otevřeně soutěžit jak celé kusy či série, tak podle potřeby třeba i jen některé náhradní díly otevřeným způsobem s kritériem ceny, a obdržet kompatibilní výrobek jak v současnosti, tak v příštích desítkách let.

Nová odolná lavička je, na rozdíl od známé Pražské lavičky ze sady (Olgoj Chorchoj), součástí odolné designové rodiny mobiliáře (ODO), jak s ní pracuje Katalog doporučených prvků veřejných prostranství Prahy, který dokáže přizpůsobit doporučení různých prvků veřejných prostranstv, na různá prostředí, která ve městě jsou.

Prvním zásadním krokem na této cestě byla soutěž na základní sadu mobiliáře v roce 2017 a později na zastávkové přístřešky.

„V Praze se v roce 2016 jenom v centru nacházelo 72 typů košů a bezpočet typů laviček, často jako pouhých nosičů reklamy. Pro kultivaci tohoto stavu byla vypsána soutěž na základní sadu mobiliáře, následovaly přístřešky a označníky, pracuje se na informačním systému, nedávno jsme představovali kanalizační mříže, teď přibyla odolná lavička a určitě nekončíme, domácích úkolů máme stále dost,“ uvedl náměstek primátora Prahy pro rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

Cílem je podle něj zajistit co nejúplnější výchozí škálu prvků, která nabídne kvalitní prvky pro všechna pražská prostředí, na okraji i v centru, v průmyslové zóně i na náměstí, a zajistí jejich kompatibilitu a dostupnost a stejné náhradní díly třeba i za dvacet let nezávisle na vůli trhu, což je věc nejen estetická, ale především ekonomická.


Autor: Karel Netolický

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

Dnes v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

Dnes v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

Dnes v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Potravinová banka v Praze 2 bude následující dvě pondělí uzavřena

Dnes v 05:50

Z organizačních důvodů se 15. a 22. dubna na Novoměstské radnici nebude konat výdej Potravinové banky. Další výdej bude následující pondělí 29. dubna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

Včera v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

Včera v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

Včera v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

Včera v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

12. dubna 2024 v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Další články
Nahoru