Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Mobil, sluchátka. Praha 14 udělala u přechodů výstražné obrázky pro chodce
Piktogramy u přechodu naproti stanici metra Rajská zahrada. Foto: MČ Praha 14

Mobil, sluchátka. Praha 14 udělala u přechodů výstražné obrázky pro chodce

Radnice Prahy 14 nechala u dvou přechodů zkušebně nakreslit kresby s škrtnutým mobilním telefonem a sluchátky. Cílem těchto piktogramů je zvýšit bezpečnost provozu a upozornit chodce, aby byli při přecházení obezřetní. V minulosti radnice kvůli zvýšení bezpečnosti v dopravě upravovala křižovatky s přechody a budovala zpomalovací prahy.

„Jsou situace, kdy ani při nejlepší vůli řidič nic nezmůže. Například když chodec vstoupí do vozovky naprosto nečekaně, rovnou před jedoucí auto. Proto se nyní pouštíme i do osvěty pěších,“ řekl místostarosta Prahy 14 Petr Hukal (Piráti), do jehož gesce spadá doprava v městské části. 

Zatím pilotně na dvou místech – před stanicí metra Rajská zahrada a u tramvajového obratiště na Lehovci – nechala radnice na vstupní prostory přechodů pro chodce namalovat výstražné piktogramy. 

„Jsou jimi symboly mobilního telefonu a sluchátek, samozřejmě přeškrtnuté. Důvod je zřejmý. S nepozorností chodců souvisejí právě tyto dnešní technické vymoženosti. Člověk se kouká do telefonu místo toho, aby se rozhlédl kolem sebe, než vstoupí do vozovky. Když má navíc na uších sluchátka, blížící se auto nemá šanci ani slyšet,“ uvedl místostarosta Hukal. 

Z celkem 460 lidí, kteří loni na českých silnicích zemřeli, bylo chodců 81, z toho 12 jich zemřelo vlastním zaviněním. „Je pravdou, že chodec má před automobilem na přechodu přednost, ovšem nelze na to spoléhat stoprocentně. Vždy si musí být jistý, že o něm řidič blížícího se vozu ví a že zpomaluje,“ pokračoval místostarosta. 

Výstražnými piktogramy radnice Prahy 14 plánuje označit i další přechody na území městské části. S podněty, která místa by to měla být, se mohou občané obracet na radnici. 

„Zatím jsme na začátku, vytipováváme. Budeme rádi, když nám v tomto pomohou i sami občané. Každý podnět uvítáme,“ dodal Hukal.

V hlavním městě se v minulosti objevily výstražné nápisy například u přechodů vedoucí přes tramvajové koleje. Řada lidí netuší, že tramvaj má vždycky přednost. Piktogramy s cyklistou jsou na řadě míst na vozovce, kdy mají upozornit řidiče, že jsou v místě, kudy projíždí zvýšené množství cyklistů.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru