Dnes Neděle - mlha 28°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Mobil, sluchátka. Praha 14 udělala u přechodů výstražné obrázky pro chodce
Piktogramy u přechodu naproti stanici metra Rajská zahrada. Foto: MČ Praha 14

Mobil, sluchátka. Praha 14 udělala u přechodů výstražné obrázky pro chodce

Radnice Prahy 14 nechala u dvou přechodů zkušebně nakreslit kresby s škrtnutým mobilním telefonem a sluchátky. Cílem těchto piktogramů je zvýšit bezpečnost provozu a upozornit chodce, aby byli při přecházení obezřetní. V minulosti radnice kvůli zvýšení bezpečnosti v dopravě upravovala křižovatky s přechody a budovala zpomalovací prahy.

„Jsou situace, kdy ani při nejlepší vůli řidič nic nezmůže. Například když chodec vstoupí do vozovky naprosto nečekaně, rovnou před jedoucí auto. Proto se nyní pouštíme i do osvěty pěších,“ řekl místostarosta Prahy 14 Petr Hukal (Piráti), do jehož gesce spadá doprava v městské části. 

Zatím pilotně na dvou místech – před stanicí metra Rajská zahrada a u tramvajového obratiště na Lehovci – nechala radnice na vstupní prostory přechodů pro chodce namalovat výstražné piktogramy. 

„Jsou jimi symboly mobilního telefonu a sluchátek, samozřejmě přeškrtnuté. Důvod je zřejmý. S nepozorností chodců souvisejí právě tyto dnešní technické vymoženosti. Člověk se kouká do telefonu místo toho, aby se rozhlédl kolem sebe, než vstoupí do vozovky. Když má navíc na uších sluchátka, blížící se auto nemá šanci ani slyšet,“ uvedl místostarosta Hukal. 

Z celkem 460 lidí, kteří loni na českých silnicích zemřeli, bylo chodců 81, z toho 12 jich zemřelo vlastním zaviněním. „Je pravdou, že chodec má před automobilem na přechodu přednost, ovšem nelze na to spoléhat stoprocentně. Vždy si musí být jistý, že o něm řidič blížícího se vozu ví a že zpomaluje,“ pokračoval místostarosta. 

Výstražnými piktogramy radnice Prahy 14 plánuje označit i další přechody na území městské části. S podněty, která místa by to měla být, se mohou občané obracet na radnici. 

„Zatím jsme na začátku, vytipováváme. Budeme rádi, když nám v tomto pomohou i sami občané. Každý podnět uvítáme,“ dodal Hukal.

V hlavním městě se v minulosti objevily výstražné nápisy například u přechodů vedoucí přes tramvajové koleje. Řada lidí netuší, že tramvaj má vždycky přednost. Piktogramy s cyklistou jsou na řadě míst na vozovce, kdy mají upozornit řidiče, že jsou v místě, kudy projíždí zvýšené množství cyklistů.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru