dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Mnohohlavá saň zatím nepustí chodce na Smetanovo nábřeží. Promenáda se odkládá
Ze Smetanova nábřeží promenáda o sobotách nebude. Tedy alespoň ne před letními prázdninami. Ilustrační foto: www.auto-mat.cz

Mnohohlavá saň zatím nepustí chodce na Smetanovo nábřeží. Promenáda se odkládá

Uzavírky Smetanova nábřeží pro automobilovou dopravu během květnových a červnových sobot se nestihnou v původně plánovaném termínu. Důvodem jsou neshody v Radě hlavního města Prahy. Podle činovníka občanského sdružení Auto*Mat se radní pomalu domlouvají, problém byl i ve stanovení kompetencí. Doufá, že náhradní termín po letních prázdninách se stihne.

Ačkoli Rada hlavního města Prahy již 12. března schválila, že od poloviny letošního května do konce června bude o šesti sobotách pro automobilovou dopravu uzavřeno Smetanovo nábřeží, termín se kvůli neshodám v radě nestihne. Uzavírka by se tak měla posunout na srpen až září.

„V pražské radě se nebyli schopni dohodnout na předání nebo určení koordinátora ze strany města. Řešení, jak vše zajistit, vymyšleno bylo, město však nebylo schopné dohodnout se. Následně vypršely termíny pro faktickou realizaci akcí v květnu a červnu,“ uvedl pro Pražský patriot Vít Masare z občanského sdružení Auto*Mat.

Nyní se podle jeho slov uskuteční jednání, jehož cílem je, aby se pravidelné uzavírky mohly realizovat alespoň v srpnu až září. Masare také uvedl, že v kompetenci by to měl mít první náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09), koordinace by se měl ujmout magistrátní odbor komunikace. „Doposud to měla pod sebou radní Udženija, nějak se to zamotalo,“ řekl Masare.

Udženija slibovala…

Radní Aleksandra Udženija (ODS) přitom po březnovém jednání pražské rady projekt propagovala. „Podstatou projektu je dočasné opakované uzavření Smetanova nábřeží a Křížovnické ulice v úseku od křižovatky s Národní třídou po křižovatku s Platnéřskou ulicí pro automobilovou dopravu. Uzavírka bude každou sobotu šest týdnů po sobě od poloviny května do konce června. Provoz tramvajové dopravy nebude omezen,“ uvedla.

Anketa

Zřízení pěší zóny ze Smetanova nábřeží o sobotách v květnu a červnu se odkládá. Mrzí vás to?

70.7%
(70.7%)
29.3%
(29.3%)
„Chceme si v praxi ověřit, jak bude na uzavírky reagovat veřejnost. Máme celou řadu kvalitních příkladů ze zahraničí, například Paříž nakonec trvale uzavřela pro automobily celé jedno nábřeží a zatraktivnila tak centrum více pro cyklisty a pěší,“ dodala v březnu.

Nebyl tah na branku?

„Kdyby to spravovala firma, která má centrální vedení a tah na branku na vyřešení aktuálních problémů, bylo by to dávno vyřešené. Jelikož je to ale magistrátní rada, která je složena ze dvou stran, které mají milion frakcí, jež se mezi sebou různě nebaví, je to problém,“ uvedl Masare. „Je to mnohohlavá saň, která se pomalu domlouvá,“ dodal.

Rada nyní musí podle něj jednat rychle: asi do dvou týdnů schválit nový tisk, jmenovat nového koordinátora, přidělit mu rozpočet. To při prvním projednávání nebylo dořešeno.

Na akcích na Smetanově nábřeží, které se bude pravidelně proměňovat v prostor pro pěší a cyklisty, by se měly podílet například Fakulta sociálních věd a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Národní divadlo, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, FAMU, DAMU, Tanec Praha, Nová scéna, Divadlo na Zábradlí, farnost nejsvětějšího Salvátora a většina místních podniků, jejichž hosté i zaměstnanci se do oblasti dostávají zpravidla pěšky nebo veřejnou dopravou  či kupříkladu různé restaurace a galerie.

Petici za pěší zónu podepsalo 2 865 lidí. Projekt podpořila Metropolitní ozvučná deska a Komise Rady hlavního města Prahy pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace.

Velká námaha přijde vniveč

„Festival Tanec Praha se na open-air projekt na Smetanově nábřeží dlouho připravoval. V těžké konkurenci 235 evropských festivalů všech žánrů přihlášených do programu EU Culture náš záměr uspěl a získal sto procent bodů, a to i díky propojení s tak inovativním projektem. Jednali jsme s umělci z ČR i zahraničí, kteří vítali příležitost oživit centrum města a být součástí prestižní události. Strávili jsme mnoho hodin diskusemi o originálním konceptu, připravili podklady pro propagaci akce v našem katalogu. Zrušení dobře naplánované a atraktivní soboty je pro nás nepochopitelné. Musíme okamžitě hledat náhradní řešení už kvůli kredibilitě našeho festivalu vůči angažovaným umělcům," říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka festivalu Tanec Praha.

„České filharmonii jako světově významnému orchestru by se hrálo lépe bez aut stojících v kolonách u Rudolfina. Podporujeme snahu zklidnit Smetanovo nábřeží a zpřístupnit ho více chodcům, kteří se zde budou moci procházet tak jako kdysi první dirigent filharmonie Antonín Dvořák,“ podpořil vznik pěší zóny ředitel České filharmonie David Mareček.


Další články
Nahoru