Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Mluvit ve škole o nemoci nebo smrti? Bio Oko zve na debatu
19 březen
Setkání
Bio Oko. Foto: archiv

Mluvit ve škole o nemoci nebo smrti? Bio Oko zve na debatu

19. 3. 2024
Odborníci upozorňují, že téma umírání a smrti má své nezastupitelné místo v životě dětí a mládeže. Přestože může být náročné, je nezbytné s ním otevřeně pracovat i ve školním prostředí. Organizace Cesta domů proto pořádá debatu určenou pedagogům i široké veřejnosti, která se uskuteční v úterý 19. března v holešovickém kině Bio Oko. Od 17 hodin odborníci představí širší kontext a praktické příklady, včetně diskuze nad otázkami, jak se vyrovnat s těžkými situacemi spojenými s nemocí nebo úmrtím ve školském prostředí. Vstup je zdarma.

„Rádi svou práci opíráme o praktickou dlouhodobou zkušenost a o spolehlivá, věrohodná data. Nejprve jsme nechali zpracovat reprezentativní výzkum, do kterého se zapojilo více než tisíc učitelů a tisíc rodičů různě starých žáků, a to ze všech krajů, z větších i menších měst a venkova,“ popisuje začátek edukačně-osvětového programu pro pedagogy Ruth Šormová, ředitelka organizace Cesta domů.

Výsledky výzkumu neziskové organizace Cesta domů v roce 2021 ukázaly, že konfrontace s tímto tématem ve školách není jen žádoucí, ale také nezbytná. Posláním organizace, která provozuje v Praze domácí hospic a poskytuje vzdělávání odborné i laické veřejnosti v paliativním oboru, je také detabuizace témat spojených se závěrem života.

„Také nás zajímalo, co by v té souvislosti rodiče a učitelé potřebovali, co by jim pomohlo. Na základě výzkumu byl proto vytvořen komplexní edukačně-osvětový program pro pedagogy, který obsahuje různé vzdělávací kurzy a semináře, nově také e-learning či souhrnnou publikaci s názvem Je smrt školou povinná?!, kterou obdrží účastníci březnové besedy v kině Bio Oko zdarma,“ dodává Šormová.

Širší souvislosti a praktické příklady
- v úterý 19. března 2024 / od 17 h / v kině Bio Oko (Františka Křížka 460, Praha 7)

Beseda, kterou moderuje pedagog Daniel Pražák, bude hostit odborníky z různých oblastí: 

Sylvie Stretti (Poradna pro pozůstalé Vigvam),
Martina Tesařová (Domácí hospic Cesta domů)
Tereza Gafna Váňová (Lauderovy školy v Praze).

Diskutující představí širší kontext a praktické příklady, zaměří se na otázky, jak se vyrovnat s těžkými situacemi spojenými s nemocí nebo úmrtím ve školském prostředí.

Návštěvníci mají možnost účastnit se besedy zdarma a získat nový titul od nakladatelství Cesta domů s názvem „Je smrt školou povinná…?!“. Tento publicisticky laděný sešit nabízí rozhovory a články odborníků, kteří radí, jak se připravit na situace spojené s umíráním a smrtí ve školním prostředí.

„Děti všechno vidí, ale dají si to do špatných souvislostí. A snaha jim neublížit může být nakonec poškozující. Často je naše tendence s dětmi o smrti nemluvit a vyhýbat se jí motivována tím, že chceme děti chránit a nevystavovat je těžkému tématu. Ale ony ho žijí. A potřebují pravdivé informace a přítomnost dospělého, který je pro ně oporou,“ upozorňuje v textu publikace terapeutka Tereza Olivová z Poradny Vigvam. 

Podpora a zdroje pro pedagogy zdarma

Organizace Cesta domů dále nabízí zážitkové workshopy a e-learningové kurzy zdarma pro pedagogy, aby získali potřebné kompetence pro práci s dětmi v obtížných situacích. Tyto zdroje jsou dostupné na stránkách cestadomu.cz/pedagogove.

Beseda, kurzy i materiály jsou zdarma díky podpoře Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska.


Autor: red

Čarodějnický rej u sokolovny v Praze 15

Dnes v 10:36

Před Švehlovou sokolovnou se 30. dubna slétnou čarodějnice. Soutěže, sladké ceny, buřtíky a oheň, začíná se v 17 hodin.

Setkání na Střížkovské vyhlídce bude 7. května

Dnes v 09:27

Jedním z nejvíce zanedbaných míst Střížkova je bývalý sportovní areál SK Střížkov, takzvaná Střížkovská vyhlídka. To už se ale brzy změní. Co všechno tu MČ Praha 9 spolu s místními obyvateli plánuje, je předmětem setkání 7. května od 16 hodin přímo na místě...

Jarní Karlínský street food festival

Včera ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Včera v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

22. dubna 2024 v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

22. dubna 2024 v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Rybářské závody v Třebonicích 2024

22. dubna 2024 v 07:50

Rybářský spolek SDH Třebonice a Praha 13 zvou v sobotu 27. dubna na tradiční rybářské závody.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

21. dubna 2024 ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Praha 6: Setkání k unikátní lokalitě Baba

21. dubna 2024 v 11:59

Jak chránit unikátní lokalitu Baba, řešit dopravu v místě a jak dát důstojnou podobu vstupní části architektonicky cenné lokality? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky nebo máte další, přijďte na setkání, které se koná 25. dubna od 15 hodin v Ballingově sále Národní technické...

Výlet nejen pro seniory Divokou Šárkou

21. dubna 2024 v 10:54

S průvodkyní Zdenou vyrazíte v pondělí 22. dubna za jarní přírodou a vyhlídkami do Divoké Šárky.

Vítání čarodějnic na ostrově

21. dubna 2024 v 10:34

Těšit se 26. a 27. dubna můžete na světelnou show a degustaci vín. Co vinař a co láhev to originál. K degustaci zahraje živá hudba a zážitek dotváří moderní gastronomie a tematické soutěže na podiu.

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru

20. dubna 2024 ve 13:17

Ve čtvrtek 25. dubna si budete moci pohovořit s autorkou výstavy Nahoru, která se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

Praha 6: Jak řešit pěší propojení Kladenské a Africké ulice

20. dubna 2024 ve 12:09

Pokud se chcete zapojit do rozhodování, která ze tří uvažovaných variant má šanci na realizaci, přijměte pozvání na veřejné setkání v úterý 23. dubna v 17 hodin u trafačky za domem na adrese Kladenská 12.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

20. dubna 2024 v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Další články
Nahoru