Dnes Neděle - polojasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Mladík prý poprvé v životě vyrazil do metra, mohlo to skončit tragédií
Stanice metra Černý Most. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Mladík prý poprvé v životě vyrazil do metra, mohlo to skončit tragédií

Při kontrole stanice metra Černý Most včera ráno hlídka strážníků uviděla muže, který byl v kolejišti a neměl dost sil na to, aby se sám dostal na nástupiště.

„Jeho snahu dostat se ven mu ale komplikovala ruka, kterou měl zafixovanou obvazem. Hlídka mu okamžitě přispěchala na pomoc a vytáhla ho ven,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Své počínání dvacetiletý mladík vysvětlil tím, že se v metru nachází poprvé, neví, jak to v něm chodí a potřeboval se dostat na druhé nástupiště. Chtěl se zkrátit cestu, a tak to „prostě vzal přes kolejiště". „Jeho přestupkem se nyní bude zabývat správní orgán,“ dodala mluvčí strážníků Seifertová.

K obdobným případům, kdy si lidé chtějí v podzemce zkrátit cestu přes kolejiště, občas dochází. Je to samozřejmě ve stanicích, kde koleje vedou uprostřed stanice a nástupiště jsou po okrajích.

Jedná se tak tedy například o stanice Černý Most na lince B, Vyšehrad a Hlavní nádraží na lince C nebo třeba Nemocnice Motol na lince A. Pokud se člověk ocitne v kolejišti a blíží se souprava, hlavně by neměl zpanikařit a je potřeba zachovat klid. Nejbezpečnější je lehnout si do poměrně hlubokého žlabu mezi koleje, je tam dost místa i pro obézního člověka.

Tento žlab pravděpodobně zachránil v roce 2009 třicetiletou ženu, která skočila se svými malými dětmi pod metro ve stanici Anděl. Žena si poranila ledviny, její dvouměsíční a tříletá dcera vyvázly jen s lehkými zraněními.

Pokud se souprava neblíží, je potřeba doběhnout k ústí tunelu ve směru jízdy, kde jsou schůdky. Není dobré se snažit vyhoupnout přímo na nástupiště, byť se to může zdát jako nejvhodnější a hlavně nejrychlejší řešení.

Pod hranou je totiž volný prostor, takže se není o co odrazit a hrozil by opětovný pád do kolejiště. Někde je navíc pod hranou napájecí kolejnice. Souprava metra vjíždí do stanice zhruba čtyřicetikilometrovou rychlostí. Za jednu vteřinu, i když postupně zpomaluje, ujede jedenáct metrů.


Hydrometeorologové pro Prahu prodloužili výstrahu na povodňovou bdělost

Včera ve 14:11

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes prodloužil výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost, a to až do odvolání. Průtok Vltavy se aktuálně pohybuje kolem 550 m3/s a neměl by se v následujících 24 hodinách zvýšit. Vltavská kaskáda by navíc měla mít dostatečný volný prostor a průtok Prahou by...

Praha 1: Stojíme za Izraelem

14. května 2021 v 16:01

Jako důkaz solidarity se Státem Izrael, který čelí v posledních dnech řadě útoků na své území a obyvatele, vlaje od dnešního dne na radnici první městské části izraelská vlajka.

Praha se preventivně připravuje na povodně

14. května 2021 v 15:17

Kvůli silnému dešti hlavní město posledních několik dní sleduje hladinu řek a vyhodnocuje možnou povodňovou situaci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes pro Prahu vydal výstrahu na povodňovou bdělost a nastává první stupeň povodňové aktivity. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes...

Další články
Nahoru