Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Mladík prý poprvé v životě vyrazil do metra, mohlo to skončit tragédií
Stanice metra Černý Most. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Mladík prý poprvé v životě vyrazil do metra, mohlo to skončit tragédií

Při kontrole stanice metra Černý Most včera ráno hlídka strážníků uviděla muže, který byl v kolejišti a neměl dost sil na to, aby se sám dostal na nástupiště.

„Jeho snahu dostat se ven mu ale komplikovala ruka, kterou měl zafixovanou obvazem. Hlídka mu okamžitě přispěchala na pomoc a vytáhla ho ven,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Své počínání dvacetiletý mladík vysvětlil tím, že se v metru nachází poprvé, neví, jak to v něm chodí a potřeboval se dostat na druhé nástupiště. Chtěl se zkrátit cestu, a tak to „prostě vzal přes kolejiště". „Jeho přestupkem se nyní bude zabývat správní orgán,“ dodala mluvčí strážníků Seifertová.

K obdobným případům, kdy si lidé chtějí v podzemce zkrátit cestu přes kolejiště, občas dochází. Je to samozřejmě ve stanicích, kde koleje vedou uprostřed stanice a nástupiště jsou po okrajích.

Jedná se tak tedy například o stanice Černý Most na lince B, Vyšehrad a Hlavní nádraží na lince C nebo třeba Nemocnice Motol na lince A. Pokud se člověk ocitne v kolejišti a blíží se souprava, hlavně by neměl zpanikařit a je potřeba zachovat klid. Nejbezpečnější je lehnout si do poměrně hlubokého žlabu mezi koleje, je tam dost místa i pro obézního člověka.

Tento žlab pravděpodobně zachránil v roce 2009 třicetiletou ženu, která skočila se svými malými dětmi pod metro ve stanici Anděl. Žena si poranila ledviny, její dvouměsíční a tříletá dcera vyvázly jen s lehkými zraněními.

Pokud se souprava neblíží, je potřeba doběhnout k ústí tunelu ve směru jízdy, kde jsou schůdky. Není dobré se snažit vyhoupnout přímo na nástupiště, byť se to může zdát jako nejvhodnější a hlavně nejrychlejší řešení.

Pod hranou je totiž volný prostor, takže se není o co odrazit a hrozil by opětovný pád do kolejiště. Někde je navíc pod hranou napájecí kolejnice. Souprava metra vjíždí do stanice zhruba čtyřicetikilometrovou rychlostí. Za jednu vteřinu, i když postupně zpomaluje, ujede jedenáct metrů.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru