dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Nový strašák pětatřicátníků v Praze? Vysoký tlak!
Kdy jste si naposledy nechali změřit tlak? Foto: Harmid / Wikimedia Commons

Nový strašák pětatřicátníků v Praze? Vysoký tlak!

Vyšší tlak neboli hypertenze se projevuje především u starších lidí, v poslední době jím však stále častěji trpí i mnohem mladší, včetně dorostenců od patnácti do devatenácti let věku. Čím to je? A jaký vliv má velkoměsto?

Vysoký tlak v ČR

Podle odhadů odborníků více než 70 % populace v ČR reaguje na nadbytečný příjem soli zvýšením krevního tlaku, přičemž téměř 50 % dospělé populace v České republice trpí hypertenzí.

Podle Jana Jandy z České pediatrické společnosti je vyšší tlak u mladých způsoben především přílišným solením jídla nebo nadváhou, kterou trpí také čím dál mladší. Děti jsou podle jeho slov už od útlého věku navyklé na slaná jídla – nejen doma, ale i v různých fast foodech, která probouzejí žízeň.

Po slaném jídle pak děti pijí především sladké nápoje. A pak trpí nadváhou. Je to začarovaný kruh. Důsledky přitom mohou být fatální: infarkt nebo ještě častěji mozková příhoda. Obojí může být smrtelné nebo mít trvalé zdravotní následky, i invaliditu.

Podle ministra zdravotnictví v demisi a lékaře Martina Holcáta se odhaduje, že pokud by se denní příjem soli snížil asi na polovinu, v Česku by počet cévních mozkových příhod klesl na čtvrtinu a kardiovaskurálních onemocnění by bylo o 17 procent méně.

Člověk může žít zdravě i v hlavním městě

Věková hranice, kdy se u lidí projevuje infarkt nebo choroby související se srdcem a krevním oběhem, což také způsobuje mimo jiné vysoký krevní tlak, jde strmě dolů i podle libereckého záchranáře a poslance sněmovny Stanislava Mackovíka. „Dnes vozíme s infarktem myokardu na kardiologii nejen šedesátileté a starší, ale i osmatřicetileté,“ uvedl.

Chronické choroby u mladších jsou podle něj způsobeny především špatnou životosprávou. „Plno mladých lidí se nevěnuje sportu, pak se dopracují k chronické chorobě už v produktivním věku,“ uvedl. Fenoménem jsou ale i sportovci a jejich náhlá úmrtí. Někdo zase podle něj přecení síly a začne sportovat, i když k tomu nemá dispozice.

A jaký je na vysoký krevní tlak vliv velkoměsta? „Statisticky velký, ale je to zavádějící. Když máte milionové město, jako je Praha, je tam sice početně více infarktů, ale procentuálně na počet obyvatel to tak být nemusí. Samozřejmě, že je jiný životní styl ve městě a jiný na vesnici, ani ve městě ale nemusí být problém zaběhat si či dojít do posilovny. Nebo vyjet si zaběhat za město,“ uvedl.

Praha – kariéra a tlak okolí

Lékaři se většinově shodují v tom, že příčinami vysokého krevního tlaku jsou životní styl, obezita, strava, stres nebo přehnané požadavky na výkon. Praha má nedobrý vliv také v tom, že je člověk nucen dělat kariéru a je pod neustálým tlakem okolí. Být rychlý, být dobrý, být nejlepší… Problém je i nechávat problémy v sobě, neventilovat je.

Negativními faktory pro vznik hypertenze jsou i cigarety a alkohol. Vysoký tlak může být ale i rodový – prostě geny. Příčiny zkrátka mohou být různé. Podle toho se také posléze hypertenze léčí. Proto lékaři nasazují na léčbu různé léky.

Ideální krevní tlak je 120 na 80, za nezvýšený tlak je považován i tlak při hodnotách až 140 na 90. Hodnoty nadto jsou již tlakem zvýšeným. Krevní tlak je možné snížit správnou životosprávou, pohybem nebo medikamenty na lékařský předpis, které je pak nutné užívat již napořád, i když dojde ke snížení tlaku. Zjednodušeně řečeno: hypertenze není nebezpečná, když se o ní člověk dozví co nejdřív a léčí ji.


Autor: Anna Skálová

Týká se to každého: Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru