dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražský život

Mladí lidé věnovali 2500 hodin svého času ohroženým dětem a mládeži

Být dobrovolníkem může být občas náročné, ale má to smysl. To si ověřilo mnoho mladých lidí v rámci projektu „Ve dvou se to lépe táhne 13–18 let“ organizace Lata. Za rok a půl, kdy byl projekt financovaný z Norských fondů, tak společně pomohli téměř stovce klientů. 

Od 1. září 2014 se do projektu zapojilo celkem 83 dobrovolníků. Ti s klienty absolvovali přesně 1 046 schůzek, které dohromady trvaly 2 516 hodin. Pomoc a často i nového kamaráda skrze projekt „Ve dvou se to lépe táhne 13–18 let“ našlo celkem 97 klientů.

„Být dobrovolníkem může být občas náročné, nejde jen o to vzít klienta na vycházku nebo do kina, je potřeba naslouchat a snažit se pomoci. Pro naše dobrovolníky připravujeme různá školení, ale i teambuildingy a jiné neformální akce. Zkrátka se snažíme zajistit co nejlepší podmínky nejen klientům, ale také lidem z našeho týmu,“ uvedla Markéta Ježková, ředitelka Laty.

To dokazují také slova samotných dobrovolníků. Veronika je jedním z nich: „Lata se snaží, aby byl dobrovolník klientovi přidělen přímo na míru. A v našem případě s M. to vyšlo parádně! Brzy jsme se sblížili a ty dva roky utekly jakoby nic. Dobrovolnictví mě chytlo natolik, že jsem se rozhodla, že se chci pomáhajícím profesím věnovat i v rámci zaměstnání. Jsem nyní s tím, co dělám, velmi spokojená, a za to patří Latě velký dík.“ Své postřehy přidává i Magda: „Na dobrovolnictví se mi líbí, že ho může dělat kdokoliv, pokud v něm najde něco pro sebe. Dělat dobrovolníka má smysl a ani za něj nemusíte položit život. Stačí ho do života prostě po troškách přidávat, jako špetku koření, kterou si vylepšíte jídlo.“

Kromě dobrého pocitu mohou dobrovolníci získat také titul Dobrovolník Laty, který každoročně organizace udílí. Dobrovolníkem za rok 2015 se stala Eliška Novotná, jež se zároveň stala držitelkou ocenění Křesadlo pro pražský region.

V průběhu posledních měsíců se rozšířily i služby pro klienty. „Zapojujeme některé i do skupinových aktivit jako jsou terapeutická skupina, IT kroužek nebo letní skupinové aktivity,“ zmiňuje Monika Drahošová, manažerka služby. „Klienti zde mají možnost poznat sami sebe pomocí skupinové dynamiky nebo reakcí ostatních a zároveň sdílet témata, která jsou často společná více lidem ve skupině,“ doplňuje.

Podpora z Norských fondů sice již skončila, projekt „Ve dvou se to lépe táhne“ však pokračuje. Lata i nadále hledá dobrovolníky, kteří jsou ochotni věnovat několik hodin týdně svým vrstevníkům s méně šťastným osudem. Organizace dobrovolníkům zajišťuje úvodní výcvik a nabízí různé doplňkové vzdělávací programy i později v průběhu spolupráce. Každý, kdo by se chtěl stát členem Lata týmu, najde další informace na www.lata.cz.


Další články
Nahoru