dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - polojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
6°C
Mladí budou v Praze již popáté ladit jazz. Jaké hudební zážitky přinese festival?
V Praze vystoupí i Robert Glasper Experiment. Foto: archiv

Mladí budou v Praze již popáté ladit jazz. Jaké hudební zážitky přinese festival?

Měsíc jazzu startuje již 30. března. Festival Mladí Ladí Jazz přichází opět po roce uspokojit žíznivé touhy svých návštěvníků po kvalitní a originální hudbě. Festival letos slaví jubilejní pátý ročník a s ním přináší nejzajímavější program v celé své historii.

Již pátým rokem propaguje festival Mladí Ladí Jazz jazzově orientovanou hudbu, podporuje mladé hudebníky a obohacuje kulturu v Praze. Od svých začátků festival prošel mnoha proměnami. Letos návštěvníky čeká kromě sedmi koncertních večerů také množství workshopů, veřejných koncertů v centru Prahy či možnost zúčastnit se již tradiční soutěže o nahrání debutového alba.

Zahajovací koncert proběhne v režii amerického pianisty Roberta Glaspera, mimo jiné čerstvého vítěze Grammy, jenž v Praze vystoupí s projektem Robert Glasper Experiment a představí své nové album.

Jedním z vrcholů festivalu bude koncert japonské pianistky Hiromi Uehara, další držitelky Grammy a jedné z nejvlivnějších jazz(wo)man současnosti. Ta se představí se svým sólovým projektem v České republice vůbec poprvé.

Energická formace Jazzpospolita

Po dvouleté pauze na festival zavítá též britská nu-jazzová formace Portico Quartet, s novou sestavou i novým zvukem. Dalším vynikajícím klavíristou, jenž se festivalu zúčastní, je švédský pianista Martin Tingvall se svým německým projektem Tingvall Trio, oceněným jako nejlepší německé jazzové uskupení roku 2010 a 2012.

Z nedalekého Polska se přiřítí energická formace Jazzpospolita, patřící mezi jednu z největších nadějí současného polského jazzu. Výjimečnost její hudby potvrzuje i účast na turné slavného producenta a hudebníka Bonobo.

Festival Mladí Ladí Jazz vyvrcholí v režii úchvatného amerického baskytaristy, Victora Wootena, držitele 5 cen Grammy. Ten přijede v plné sestavě se svou Victor Wooten Band a ukončí měsíc Mladí Ladí Jazz v Praze.

O loňském ročníku festivalu si PŘEČTĚTE ZDE.

Jazz Fruit tradičně podpoří mladé talenty

Neodmyslitelnou součástí festivalu je cena Jazz Fruit, soutěž pro mladé hudebníky. Jazz Fruit má za cíl podpořit rozvoj mladých talentů finančním darem v celkové výši 30 000 korun, který jim ve spolupráci se studiem 3bees umožní nahrát debutové album, a tím zásadně přispět k rozvoji jejich další kariéry.

Jazz Fruitu je již tradičně věnován samostatný večer, na kterém vystoupí tři finalisté, kteří se utkají o hlasy porotců i přítomných diváků. Vítěz soutěže mimo jiné vystoupí v rámci festivalu před německým Tingvall Trio v klubu Jazzdock.

Projekt je otevřen všem mladým uskupením pohybujícím se v oblasti jazzu a okolí. Uzávěrka soutěže je stanovena na 29. března. Předprodej lístků na festival probíhá v síti Ticketstream, kde lze získat první vstupenky za zvýhodněné ceny.

Program festivalu Mladí Ladí Jazz

30. března / Palác Akropolis /19:30
Pitch Bender (CZ)
Robert Glasper Experiment (USA)

4. dubna / Palác Akropolis / 19:30
Superpower (CZ)
Portico Quartet (UK)

7. dubna / Pražská Křižovatka, / 20:00
Matouš Hejl (CZ)
Hiromi Uehara (JAP)

11. dubna / Jazztime / 20:00
Finále soutěže Jazz Fruit
Jazzpospolita (PL)

17. dubna / Jazzdock / 20:00
Vítěz Jazz Fruit
Tingvall Trio (SWE/GE)
David Helbock Solo (AU)

25.dubna / Jazztime / 20:00
SIXIN (CZ)

2. května / Palác Akropolis / 19:30
Victor Wooten Band


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru